Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Irácký fascikl kritiky neuspokojil

  22:50aktualizováno  22:50
Inspektoři OSN našli v irácké zprávě o zbraních jen několik nových faktů. Se svými závěry seznámili Radu bezpečnosti. Většina nových poznatků se podle nich zabývá nevojenskými aktivitami. "Irák promarnil šanci k vyjasnění situace," zopakoval po jednání šéf inspektorů Hans Blix. Podle amerického ministra zahraničí Irák zprávou porušuje rezoluci OSN. Pokud bude Bagdád nadále lhát, nepůjde krizi vyřešit mírově, prohlásil Colin Powell.

"Irácká deklarace možná mluví jazykem rezoluce, ale v ničem neodpovídá jejím požadavkům," varoval Powell na tiskové konferenci ve Washingtonu. Zpráva podle něj obsahuje "převařené" informace z předchozích raportů.

Pochybnosti o úplnosti zprávy vyslovili na uzavřeném zasedání Rady bezpečnosti šéf inspektorů Blix i velvyslanci USA, Velké Británie a Francie. Britský ministr zahraničí Straw nicméně zdůraznil, že válka není nevyhnutelná.

Ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej novinářům řekl, že Iráčané musejí poskytnout více důkazů, aby se zbavili podezření za zatajování zakázaných zbraní.

Ostrá slova volil velvyslanec USA při OSN John Negroponte: "Irák ztratil poslední příležitost splnit své povinnosti v otázce odzbrojení." Hluboké rozčarování vyjádřil i jeho britský protějšek Jeremy Greenstock.

Napjatou atmosféru ve čtvrtek mírnil irácký viceprezident Táhá Jasín Ramadán. Přislíbil, že Bagdád poskytne veškeré doplňující informace. "Chtěl bych ujistit, že zpráva je úplná," řekl spolupracovník prezidenta Husajna francouzskému rozhlasu.

Ramadán zopakoval, že Irák nemá žádné zbraně hromadného ničení a svou dobrou vůli spolupracovat dokázal přijetím inspektorů, jejichž práce probíhá bez problémů.

Zprávu kritizoval šéf inspektorů
"Ve zprávě chybějí důkazy, že Irák skutečně zničil zbraně, především chemické, které byly vedeny v jeho držení, když inspektoři museli opustit Irák v prosinci roku 1998," řekl Blix před svým vystoupením v OSN.

Šéf zbrojních inspektorů ujistil, že spolupráce Iráku s inspektory od jejich návratu do země koncem listopadu je dobrá. Na otázku, jak hodnotí úroveň spolupráce Bagdádu v případě své zprávy, však odpověděl vyhýbavě. Přesto stále věří, že se mu dalšími kontakty s Iráčany podaří zprávu upřesnit.

Hans Blix předstoupil před Radu bezpečnosti OSN v New Yorku v 16:30 SEČ společně s Muhammadem Baradejem, ředitelem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

"Irácká zpráva neobsahuje žádné podstatné rozdíly oproti předchozím deklaracím," oznámila základní sdělení šéfa MAAE radě agentura AP s odvoláním na získanou kopii Baradejových poznámek.

Oba poprvé shrnují obsáhlý dokument, který si Rada bezpečnosti OSN vyžádala od Bagdádu s tím, že má obsahovat veškeré a pravdivé informace o všech případných programech vývoje, výroby a skladování zbraní hromadného ničení.

Zasedání bojkotuje Sýrie
Zasedání o irácké zprávě se rozhodla bojkotovat Sýrie. Nelíbí se jí, že dostala pouze její cenzurovanou verzi. Ve středu zkrácený dokument OSN vrátila s tím, že požaduje verzi úplnou. Tu dostalo jen pět stálých členů rady.

"Sýrie oznamuje, že se nebude podílet na závěrech, které budou přijaty v Radě bezpečnosti OSN, protože neviděla úplnou verzi irácké zprávy," uvedla syrská agentura SANA.

Stálí členové měli zprávu asi o deset dní déle než zbývajících deset zemí. Rozhodli také, že z ní budou vypuštěny pasáže využitelné pro vývoj zbraní hromadného ničení a jména společností, jež dodávaly Bagdádu citlivá zařízení.

Iráckou zprávu zhodnotí i Washington
Jen několik hodin po začátku hodnocení irácké zprávy v OSN plánuje tiskovou koferenci, na níž zhodnotí iráckou zprávu, americký ministr zahraničí Colin Powell.

"To, co jsme zatím v iráckém prohlášení viděli, nepovzbuzuje k domněnce, že Iráčané pochopili poselství, ani že spolupracují," řekl už ve středu Powell.

Podle Washingtonu Irák propásl poslední příležitost přiznat skutečný stav svých zbraní hromadného ničení. "Byla to Saddámova poslední šance," řekl mluvčí Bílého domu Ari Fleischer, který nicméně přislíbil, že USA budou postupovat uvážlivě a s rozmyslem.

Bush zahájí diplomatické úsilí
Prezident George Bush se v pátek setká s představiteli OSN, Evropské unie a Ruska, s nimiž bude ve Washingtonu jednat o řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

Tento týden Bush hodlá zahájit i další diplomatické úsilí. V Radě bezpečnosti OSN chce získat podporu pro americký názor, že Irák nepřiznal své zbraně hromadného ničení. Chce rovněž prosadit ještě přísnější zbrojní inspekce.

USA tvrdí, že hodlají zůstat součástí procesu OSN. Podle Powella mají Blix a Baradej čas na dokončení analýzy irácké zprávy do 27. ledna. Toto datum stále umožňuje americké administrativě vést zimní útok na Irák.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...Najdete na iDNES.cz