Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Irácké atentáty nutí USA měnit plány

  11:48aktualizováno  11:48
Výpadů proti koalici v Iráku neubývá a Bílý dům hledá cestu z krize a novou strategii. Správce země Bremer navrhl předat víc pravomocí irácké vládní radě. Podle listu The Washington Post se chce prezident Bush vzdát kontroly nad Irákem do prezidentských voleb v roce 2004.
Paul Bremer

Paul Bremer - Americký správce Iráku Paul Bremer odpovídá před Bílým domem na dotazy novinářů po jednání Rady národní bezpečnosti ve Washingtonu. (12. listopadu 2003) | foto: Reuters

Podpora války v Iráku ve Spojených státech stále klesá. Neustálé potíže, na které tam američtí vojáci narážejí, jsou proto potenciální hrozbou pro Bushův úspěch v boji o Bílý dům.

S přetvořením irácké vládní rady přišel Bremer na zasedání Rady národní bezpečnosti, kterého se kromě Bushe dál zúčastnili viceprezident Richard Cheney, ministr obrany Donald Rumsfeld, ministr zahraničí Colin Powell a šéfka rady Condoleezza Riceová.

"Jsem nadále odhodlán porazit terorismus v Iráku a dát Iráčanům více pravomocí v jejich zemi," vzkázal vládní radě prezident Bush.

Finiš před 15. prosincem
"Jednání jsou nyní intenzivní, protože se blížíme k 15. prosinci," komentoval Bremer setkání.

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN uložila irácké vládní radě do zmíněného data sestavit časový harmonogram pro vypracování ústavy a uspořádání voleb.

"Pozornost se zaměřuje na vytvoření prozatímní vlády, která ponese břemeno svrchovanosti a vládní moci a které můžeme předat otěže," citoval list The Washington Post dobře informovaný zdroj, jenž si nepřál být jmenován.

Pomůže urychlení reforem?
Hlavním cílem je urychlené zřízení výkonného orgánu a ústavního výboru, které většina Iráčanů přijme jako legitimní, aniž bude - alespoň prozatím - zcela hozena přes palubu nynější čtyřiadvacetičlenná vládní rada.

Horečnost konzultací, které jsou výrazným posunem v americké strategii vůči Iráku, je podle The Washington Post odrazem rozčarování nad vládní radou, která zatím s žádným návrhem politického přechodu v zemi nepřišla.

"Zkoumáme všechny představy a opravdu chceme urychlit tempo reforem," ministr Powell, podle něhož je Washington s vládní radou spokojen a chce jí pomáhat všemi možnými způsoby.

Mrtví = politický problém
V Iráku v posledních týdnech umře denně několik koaličních vojáků a Iráčanů. Poslední větší atentát se odehrál v Násiríji, kde sebevrah při útoku na velitelství italské polovojenské policie zabil nejméně 25 lidí. - více zde

Zvyšující se počet obětí znamená pro republikána Bushe před prezidentskými volbami politický problém. Prezident čelí kritice, že pro poválečný Irák neměl připravenou strategii.

"Tento vývoj musíme zvrátit. Jestli to bude pokračovat, tak máme vážný problém," přiznal republikánský senátor John McCain, podle něhož je třeba vyslat do Iráku ještě více amerických vojáků.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Najdete na iDNES.cz