Dobrovolník z šíitských milic loajálních duchovnímu Muktadu al-Sadrovi hlídkuje...

Dobrovolník z šíitských milic loajálních duchovnímu Muktadu al-Sadrovi hlídkuje nedaleko města Samarra (13. července 2014). | foto: Reuters

Irácká armáda zahájila ofenzivu, snaží se vyhnat islamisty z Tikrítu

  • 12
Irácká armáda společně s šíitskými milicemi zahájila ofenzívu k dobytí Tikrítu, který od půlky června ovládají sunnitští extremisté. Irácký parlament si mezitím v Bagdádu po mnohačetném odkladu zvolil svého předsedu. Bude jím sunnita Sálim Džaburí.

Zahájení ofenzívy s leteckou podporou proti vzbouřencům z Islámského státu oznámilo v úterý irácké ministerstvo obrany. S odkazem na něj o tom informovala agentura Reuters. Pokud by vládní síly uspěly, byl by to zásadní průlom stávající situace, kdy irácká armáda se střídavými úspěchy svádí boje s povstalci hned na několika místech najednou.

Boje v Iráku

Strategicky důležitý Tikrít sunnitští islamisté ovládli v půlce června jen pár dní po Mosulu a vytáhli odtud dál na Bagdád. Na konci června islamisté oznámili, že na dobytých územích vytvořili chalífát, v jehož čele stanul jejich vůdce abú Bakr Bagdádí. Samotný Tikrít se vládní síly v posledních týdnech snažily dobýt již několikrát. Povstalce ostřelovali vojáci i z vrtulníků (více o tom zde).

Vládní ofenzíva proti povstalcům podle armádních zdrojů Reuters začala na jižním předměstí Tikrítu. Irácká armáda spolu s šíitskými polovojenskými jednotkami vytáhla také k tamní nemocnici a sídlu bývalého diktátora Saddáma Husajna, kde sunnitští radikálové podle zdrojů z irácké armády zadržovali zajatce a pořádali soudy podle islámského práva.

Armáda ofenzivu zahájila ve vesnici Audža, rodišti a zároveň místem posledního odpočinku Saddáma Husajna.

Jeden z iráckých důstojníků Reuters popsal, že příslušníci šíitských milic bojují sice po boku armády, mají ale vlastní uniformy a poslouchají rozkazy svých velitelů.  Do části města na druhém břehu řeky Tigris pak armáda podle Reuters nasadila výsadkáře.

Poslanci zvolili šéfem parlamentu sunnitu

Zatímco armáda svádí boj o nadvládu nad Tikrítem, v hlavním městě poslanci po četných odkladech zvolili předsedu parlamentu. Na obsazení tohoto postu se nebyli zákonodárci schopni dohodnout od dubnových voleb. Teprve v úterý se novým šéfem parlamentu stal Sálim Džaburí. 

Sunnitský politik v parlamentu o 328 členech získal bezmála dvě stě hlasů, informovaly zpravodajské agentury s odvoláním na iráckou státní televizi. Na televizních záběrech bylo vidět, jak mu po hlasování ostatní poslanci gratulují.

V nábožensky i etnicky rozděleném Iráku je nepsaným pravidlem, že post prezidenta obsadí Kurd, zatímco předsedou parlamentu je sunnita a premiérem je šíita.

O posledním z jmenovaných úřadů by se mělo v brzké době rovněž rozhodnout vzhledem k tlaku na akceschopnost proti postupujícím radikálům z Islámského státu. Dosavadní premiér Núrí Málikí se hodlá o svůj post ucházet potřetí v řadě.

Čelí ovšem silné kritice z řad menšinových sunnitů i Kurdů, obývajících převážně severovýchod země. Ti vycítili zásadní oslabení centrální vlády a jejich vůdci se už několikrát nechali slyšet, že budou hájit výhradně své národní zájmy. Naposledy kurdští bojovníci obsadili ropná pole v Kirkúku, která dosud spravoval Bagdád (více o tom zde).

Nespokojenost s Málikího vládou neskrývají ani vlivní duchovní, a to jak z řad sunnitů, tak šíitů. Právě jim zachovávají loajalitu některé z početných milic
(o vlivu iráckých ajatolláhů čtěte více zde).

Ofenziva islamistů v Iráku


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video