Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Iráčané zahrozili u českého lazaretu

  19:26aktualizováno  19:26
U české polní nemocnice v irácké Basře demonstrovalo na tisíc lidí. Bouřili se proti údajnému hanobení Koránu, z něhož obvinil Čechy místní duchovní. Vojákům se nic nestalo, přesto jsou nadále posílené hlídky. "Omezený režim vycházení platí permanentně," upřesnil Andrej Čírtek z ministerstva obrany.

K demonstraci podle ČTK svolával leták, který se rozdával na místním tržišti.

Duchovní: Omluvte se, nebo budou nepokoje
Náboženský vůdce Šajch Sabah Saidí obvinil počátkem týdne příslušníky 7. polní nemocnice, že šiří letáky s vybranými texty Koránu, které jsou popsány hanlivými nápisy. Žádal omluvu od všech cizích států, jejichž vojáci v Iráku působí.

Velení české armády obvinění odmítlo a záležitost označilo za provokaci. "Samozřejmě, že se od něčeho takového stoprocentně distancujeme," řekl iDNES mluvčí ministerstva obrany Ladislav Šticha.

Podle armády je jasné, že jde o provokaci. "Hanlivý nápis přes text Koránu je napsán velmi špatnou angličtinou s řadou gramatických chyb, které se pravidelně objevují u místních obyvatel," uvedl mluvčí.

Duchovní požadoval, aby vlády zemí působících v Iráku zveřejnily omluvu v hlavních sdělovacích prostředcích. Pokud se tak nestane, pohrozil vlnou demonstrací a násilí včetně nepokojů proti 7. polní nemocnici.

Jak uvádí ČTK, Saidí spolupracuje s šíitským radikálním hnutím Muktady Sadra. Tato skupina podporuje Írán a kruhy, kterým jde o export íránské islámské revoluce do Iráku.

Armáda: Už je po nebezpečí
V těchto chvílích je roztržka podle mluvčího Štichy už v podstatě urovnána. "Velitel kontingentu Přemysl Škácha už jednal s představiteli místní samosprávy i se zástupci duchovních," konstatoval Šticha.

Veliteli se prý dostalo ujištění, že si představitelé samosprávy váží práce českých zdravotníků a v žádném případě nežádají jejich odchod. "Sám duchovní, který žádal omluvu, už uznal, že trochu přestřelil a stal se obětí mystifikace," dodal mluvčí.

Armáda prý podle něj musela na hrozbu rychle reagovat a začít ji řešit. "Pomluvy sice pocházely teprve od 25letého duchovního, ale i takto mladý vůdce je v Basře respektován. Hrozba proto byla reálná," dodal Šticha.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz