Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

IRA nechce jednat o odzbrojení

  19:58aktualizováno  19:58
- Irská republikánská armáda (IRA) přerušila podle agentury AFP kontakty s mezinárodní komisí pro odzbrojení v severoirském Ulsteru. IRA rovněž stáhla veškeré své návrhy, které komisi dosud předložila.
IRA ve svém prohlášení dále uvedla, že ji k tomuto kroku přimělo rozhodnutí britské vlády obnovit přímou vládu nad Ulsterem.

Vinu za nynější krizi v provincii podle republikánských extremistů nesou probritští unionisté, kteří pokrok v mírovém procesu podmínili odzbrojením.

IRA vedla v uplynulých třech desetiletích násilnou kampaň za odtržení Severního Irska od Spojeného království. V roce 1997 vyhlásila příměří, které dosud v zásadě dodržuje.

Britská vláda vyhlásila nad Ulsterem přímou vládu minulý pátek. Učinila tak krátce poté, co IRA mezinárodní komisi pro odzbrojení navrhla, že "učiní své zbraně nepoužitelnými". Britská vláda označila tento návrh sice za významný, uvedla nicméně, že přišel pozdě a nebyl dostatečně jasný.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Londýn opět převzal vládu nad Severním Irskem
Velká Británie zavedla přímou správu nad Severním Irskem, protože Irská republikánská armáda nesplnila dohodu o odevzdání zbraní. Londýn po 72 dnech pozastavil činnost vládní severoirské koalice probritských protestantů a proirských romanokatolíků.

"Rozhodl jsem se pozastavit činnost exekutivy a institucí," prohlásil v Londýně britský ministr pro Severní Irsko Peter Mandelson.

Tento krok znamená celkový kolaps procesu a zmar několika let vyjednávání. Vznik společné vlády katolíků a protestantů byl jedním z největších průlomů minulých let.

Mandelsonovo rpohlášení přišlo po celodenním intenzivním jednání rozhovorů mezi všemi zainteresovanými stranami. Sinn Féin, která je politickým křídlem IRA, dokonce ještě pár minut před Mandelsonovým prohlášením slíbila, že má připraven nový plán na odzbrojení IRA.  Mandelson však návrh odmítl a prohlásil, že problém odzbrojení je nutno vyřešit jednou povždy. Vůdce ulsterských unionistů David Trimble uvedl, že návrh IRA neobsahoval nic nového.

Londýn pozastavuje činnost provinční vlády, parlamentu a dalších institucí vytvořených v rámci decentralizace. Chce získat čas, než se vyřeší spor o odzbrojení Irské republikánské armády (IRA), který přivodil nynější krizi. Kdy si však začne Ulster znovu sám rozhodovat o svých věcech, není známo; naposledy to po zavedení přímé vlády trvalo čtvrt století.

Severní Irsko mělo svůj parlament od roku 1921 až do roku 1972. Unionisté, kteří zastupují protestanské obyvatelstvo, v něm měli většinu a vytvářeli regionální vládu.

V roce 1972 britská vláda kvůli nepokojům zavedla přímou vládu nad provincií. V roce 1974 byla sice vytvořena koalice protestanských unionistů a katolických nacionalistů, zakrátko se však rozpadla a přímá vláda byla obnovena. Na svou další vládu si Severní Irsko muselo počkat až do konce loňského roku, kdy se moci chopila koalice probritských unionistů a proirských republikánů.

Ohlasy na obnovení přímé vlády Londýna nad Ulsterem
V reakci na dnešní obnovení přímé vlády Londýna nad Ulsterem sdělila kancelář britského premiéra Tonyho Blaira, že v otázce odzbrojení IRA bylo dosaženo pokroku, ale ne dostatečného. Šéf politického křídla IRA Gerry Adams obvinil Londýn, že ustoupil unionistům, zatímco unionistický předák David Trimble usoudil, že to bylo nevyhnutelné.

"V probíhajících diskusích se jasně dosáhlo pokroku, ale situace nebyla dostatečně vyjasněna v době, kdy (ministr pro Severní Irsko) Peter Mandelson přijal své rozhodnutí," řekl Blairův mluvčí.

"Mohu říci, že Mandelson to udělal pod hrozbou unionistické strany... (londýnská) vláda jednala v zájmu jediné strany s vědomím, že existuje možnost situaci vyřešit," prohlásil šéf Sinn Fein Gerry Adams.

"My jsme riskovali, ale někteří jiní stejná rizika na sebe nevzali," řekl Trimble. Vyčetl Irské republikánské armádě, že odmítla poskytnout garance o svém úmyslu se odzbrojovat. "Pokud by splnila své povinnosti, nedopadli bychom tak," dodal. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...Najdete na iDNES.cz