Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Investory metropole příliš neláká

  10:26aktualizováno  10:26
Praha - Hlavní město investory z oblasti průmyslu příliš neláká. Od konce roku 1997 až do nynějška se tady usadilo jen sedm firem - dvě podnikají v automobilovém průmyslu, v leteckém či elektrotechnickém. "Hlavní překážkou jsou pozemky. Praha nemá dost velká volná prostranství. Podniky raději staví na zelené louce, než aby museli přestavovat staré továrny. Navíc jsou tady pozemky příliš drahé," vysvětlila Pavlína Bolfová z agentury Czech Invest, která do republiky láká investory.
To jsou důvody, proč do metropole přicházejí téměř výhradně společnosti podnikající ve službách a přibývají zde administrativní budovy. Zatím poslední, kdo se v Praze usídlil, je francouzská společnost Acesame Benchmarking, která tady zakládá svou novou pobočku. V ní chce od dubna zaměstnat čtyřicet lidí. Tato firma hodnotí automobilové díly a srovnává tak konkurenty v automobilovém odvětví.

Praha se však nevzdává a připravuje areál, kde by mohl někdo v lehkém průmyslu podnikat. "Nabídneme pozemek v Běchovicích. Jeho velká část je v majetku města, zbytek vlastní stát," uvedl radní Filip Dvořák. Podle něj je chybou, že se na metropoli v tomto ohledu zapomíná.

"Co brzdí příliv firem, je i nedostavěný silniční okruh. Investoři musí dostat záruky, že bude hotové vše, co potřebují. Jinak sem nepřijdou," říká Dvořák.

Pro investory je však výhodnější podnikat mimo Prahu. Pozemky mohou jinde koupit laciněji a navíc dostávají od české vlády různé pobídky ve formě odpuštěných daní nebo statisícové příspěvky na nová pracovní místa. To však jen v regionech s vysokou nezaměstnaností. V Praze tak tyto peníze získat nemohou.
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Najdete na iDNES.cz