Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Socialistická nákupní centra na sídlišti lákají investory, kvůli místu

  11:11aktualizováno  11:11
Investoři v Praze mají nový cíl - jejich zájem se pomalu obrací k bývalým socialistickým nákupním centrům, která vznikala na sídlištích. Obchody, které byly chloubou socialismu, v současnosti skomírají. V Praze je takových center zhruba deset.

Pohled do nákupní pasáže na sídlišti Invalidovna v roce 1966. | foto: Zdeněk Voženílek, ÚRM hl. m. Prahy

Obrovské komplexy obchodních center zastínily typicky pavlačová "socialistická" centra na sídlištích. Nicméně i na ně se nyní obracejí pohledy investorů. Mají totiž devizu, kterou jim mnohé současné "obchoďáky" mohou jen závidět. Atraktivní místo. V Praze je takových nákupních center přes deset a až na výjimky nezažívají zrovna světlé časy.

"Všechna však stojí uprostřed spádových oblastí, mají tradici a návaznost na vyhledávaná místa služeb, jako jsou zdravotní středisko, knihovna nebo pošta," tvrdí Lenka Vodrážková ze společnosti DTZ, jež se nemovitostmi tohoto typu zabývá.

V září například začne oprava obchodního centra na sídlišti Lužiny. Budova s mnoha venkovními schodišti a obehnaná pavlačemi se promění v třípatrový dům s eskalátory. "Vzniknou tu desítky obchodů a kanceláří. Jednáme také s Českou poštou i Městskou knihovnou, protože tu obě pobočky chceme zachovat," říká mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka.

Podobně je na tom nákupní centrum Krakov v Bohnicích, které zrovna vzniká a otevře na podzim roku 2013. Ovšem musel mu ustoupit původní komplex ze 70. let, který před měsícem zbouraly buldozery.

"Mnohé z nákupních středisek byly privatizovány před dvaceti lety. Noví majitelé měli často povinnost uchovat v objektech po určitou dobu služebny policie nebo lékařské ordinace. Tím, že tyto smlouvy končí, mohou se pustit do podobných rozsáhlých projektů," říká Vodrážková.

Komplexy postrádají vlastníky s fantazií

Jenže modernizace vyvolává i rozpaky. Nezmizí výměnou za nesporně kvalitnější služby i typická architektura, která vytváří identitu místa? "Zachovávat je pouze jako vzpomínku na dobu minulou by asi nebylo dost odůvodnitelné, bylo by to dokonce nesmyslné," tvrdí architekt Josef Pleskot.

"Ale jejich kvalita je často daleko vyšší, než jsme si schopni z hlediska dnešního velikášského způsobu vnímání komerčních staveb vůbec uvědomit," podotýká Pleskot a je přesvědčený, že i z dnešního pohledu zastaralé komplexy je možné přizpůsobit. "Jenom postrádají vlastníky s fantazií," poznamenává architekt.

"Všechna ta obchodní centra jsou rozdílné úrovně, ale dispozičně jsou v zásadě dobře promyšlená. Mají své vzory v západní Evropě," upozorňuje historik architektury Petr Urlich.

Podle Urlicha je většinou lze přestavět, a tudíž zachovat, ale na kvalitní zásah chybějí peníze. Navíc se dnešní požadavky prodejců na uspořádaní vnitřního prostoru výrazně změnily. Minusem je často i tristní stav budov a to, že již nevyhoví dnešním normám.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz