Investor výrobu vůbec nezahájil

  21:35aktualizováno  21:35
Humpolec - Investiční záměr s příchodem velké nadnárodní společnosti do humpolecké průmyslové zóny se odkládá na neurčito. Společnost Guilford Europe, která v průmyslovém parku připravovala rozjezd výroby čalouněných součástí pro automobilový průmysl a v konečné fázi slibovala zhruba dvě stovky volných míst, krátce před spuštěním provozu od svého záměru upustila a tři desítky již dříve přijatých a v zahraničí vyškolených zaměstnanců propustila.

"Vzhledem k současnému celkovému poklesu na automobilovém trhu, snižuje se dočasně objem výroby také u společnosti Guilford Europe. V tomto okamžiku nejsme schopni pokračovat v práci na českém projektu," oznámil v květnu Simon Millington, tehdejší ředitel společnosti pro portugalský a český projekt. "Toto rozhodnutí bohužel znamená ukončení pracovních poměrů u mnoha jednotlivců v organizaci v České republice," dodal.

Jak potvrdila Romana Kavecká, která měla u Guilford Europe v Humpolci na starosti personální oblast, s osmadvaceti z dvaatřiceti přijatých zaměstnanců už vedení společnosti rozvázalo pracovní poměr. Podle ní však vyškolení pracovníci získali kvalifikaci, s níž se budou moci uplatnit i v jiných společnostech zaměřených na strojní textilní výrobu.

Remon Leonard Vos, ředitel společnosti Central Trade Park Projekt Invest, která průmyslovou zónu na okraji Humpolce vlastní, nebyl náhlým rozhodnutím investora nadšen, ale situaci chápe realisticky. "Je to pro nás zklamání. Byli bychom pochopitelně raději, kdyby Guilford u nás výrobu zahájil, ale není to pro nás žádná dramatická situace," poznamenal.

Podle zprávy, kterou v květnu vydalo vedení evropské sekce společnosti Guilford, by nemělo jít o úplné zrušení projektu, ale Remon Leonard Vos je připraven k dalším možným variantám vývoje. "Je možné, že se Guilford Europe po kratší či delší odmlce do humpolecké průmyslové zóny vrátí, ale stejně tak se může stát, že vybudované výrobní kapacity nabídne některé jiné firmě," odhadl další vývoj.
V žádném případě se neobává, že by nečekaný vývoj znamenal jakoukoliv ztrátu zájmu investorů o Humpolec. "Poptávka investorů o průmyslový park rostla už loni a letos růst pokračuje," ujistil.

Důvěru vůči nizozemským vlastníkům průmyslového parku po nenaplněném investičním záměru neztrácí ani město. "Mrzí nás to, ale i bez zahájení výroby v Guilford Europe je už dnes zřejmé, že investoři do zóny přišli a pracovní místa pro lidi z Humpolce vytvořili. V případě změny investičního záměru může být problém ve struktuře nabízených pracovních příležitostí, neboť vzhledem k současné nízké míře nezaměstnanosti na Humpolecku se některých profesí přestává dostávat. Ale to už je na každém investorovi, aby zvážil tato rizika," poznamenal k vývoji humpolecký starosta Jan Koten.

Podle Dany Borovičkové z pelhřimovského úřadu práce se může se zastavením projektu v průmyslovém parku dočasně zastavit i příznivý vývoj na trhu práce v této oblasti, ale přesnější dopady na zaměstnanost si netroufne odhadnout. "Zatím je předčasné nezahájení výroby ve společnosti Guilford blíže komentovat," řekla.
V současnosti v průmyslovém parku pracuje na sto sedmdesát lidí a pokračuje výstavba dalších správních a výrobních objektů.

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Další z rubriky

V Praze je draze, vysvětlují lídři, proč chtějí pro učitele miliardu navíc

Lídr Pirátů Zdeněk Hřib, lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil a lídr...

V Praze se žije draze, vysvětlují lídři nově vznikající pražské koalice, proč chtějí učitelům navýšit mzdové prostředky...

Tašku se štěňaty odložil do lesa sám „nálezce“, neměl na péči o ně

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Nečekané rozuzlení má zářijový případ z Krupky na Teplicku, kde muž ohlásil nález tašky plné štěňat. Strážníci při...

Chce brousit hrany a stát se předsedou Senátu. Hostem Rozstřelu bude Kubera

Senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera v diskusním pořadu Rozstřel (1....

Proč odchází po čtyřiadvaceti letech z postu primátora Teplic? Jak si vysvětluje úspěch ODS ve komunálních i senátních...Najdete na iDNES.cz