Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Investor výrobu vůbec nezahájil

  21:35aktualizováno  21:35
Humpolec - Investiční záměr s příchodem velké nadnárodní společnosti do humpolecké průmyslové zóny se odkládá na neurčito. Společnost Guilford Europe, která v průmyslovém parku připravovala rozjezd výroby čalouněných součástí pro automobilový průmysl a v konečné fázi slibovala zhruba dvě stovky volných míst, krátce před spuštěním provozu od svého záměru upustila a tři desítky již dříve přijatých a v zahraničí vyškolených zaměstnanců propustila.

"Vzhledem k současnému celkovému poklesu na automobilovém trhu, snižuje se dočasně objem výroby také u společnosti Guilford Europe. V tomto okamžiku nejsme schopni pokračovat v práci na českém projektu," oznámil v květnu Simon Millington, tehdejší ředitel společnosti pro portugalský a český projekt. "Toto rozhodnutí bohužel znamená ukončení pracovních poměrů u mnoha jednotlivců v organizaci v České republice," dodal.

Jak potvrdila Romana Kavecká, která měla u Guilford Europe v Humpolci na starosti personální oblast, s osmadvaceti z dvaatřiceti přijatých zaměstnanců už vedení společnosti rozvázalo pracovní poměr. Podle ní však vyškolení pracovníci získali kvalifikaci, s níž se budou moci uplatnit i v jiných společnostech zaměřených na strojní textilní výrobu.

Remon Leonard Vos, ředitel společnosti Central Trade Park Projekt Invest, která průmyslovou zónu na okraji Humpolce vlastní, nebyl náhlým rozhodnutím investora nadšen, ale situaci chápe realisticky. "Je to pro nás zklamání. Byli bychom pochopitelně raději, kdyby Guilford u nás výrobu zahájil, ale není to pro nás žádná dramatická situace," poznamenal.

Podle zprávy, kterou v květnu vydalo vedení evropské sekce společnosti Guilford, by nemělo jít o úplné zrušení projektu, ale Remon Leonard Vos je připraven k dalším možným variantám vývoje. "Je možné, že se Guilford Europe po kratší či delší odmlce do humpolecké průmyslové zóny vrátí, ale stejně tak se může stát, že vybudované výrobní kapacity nabídne některé jiné firmě," odhadl další vývoj.
V žádném případě se neobává, že by nečekaný vývoj znamenal jakoukoliv ztrátu zájmu investorů o Humpolec. "Poptávka investorů o průmyslový park rostla už loni a letos růst pokračuje," ujistil.

Důvěru vůči nizozemským vlastníkům průmyslového parku po nenaplněném investičním záměru neztrácí ani město. "Mrzí nás to, ale i bez zahájení výroby v Guilford Europe je už dnes zřejmé, že investoři do zóny přišli a pracovní místa pro lidi z Humpolce vytvořili. V případě změny investičního záměru může být problém ve struktuře nabízených pracovních příležitostí, neboť vzhledem k současné nízké míře nezaměstnanosti na Humpolecku se některých profesí přestává dostávat. Ale to už je na každém investorovi, aby zvážil tato rizika," poznamenal k vývoji humpolecký starosta Jan Koten.

Podle Dany Borovičkové z pelhřimovského úřadu práce se může se zastavením projektu v průmyslovém parku dočasně zastavit i příznivý vývoj na trhu práce v této oblasti, ale přesnější dopady na zaměstnanost si netroufne odhadnout. "Zatím je předčasné nezahájení výroby ve společnosti Guilford blíže komentovat," řekla.
V současnosti v průmyslovém parku pracuje na sto sedmdesát lidí a pokračuje výstavba dalších správních a výrobních objektů.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Teplý pátek zlomil rekordy na 102 stanicích. V Praze bylo přes 28 stupňů

Praha, teplo, počasí, slunce, Vltava, ilustrační foto

Teplý pátek překonal rekordy na 102 meteorologických stanicích, které měří déle než 30 let. Nejtepleji bylo v Praze na...

Poslanci se přeli o zákaz kouření, pobavilo je srovnání se sexem

Restaurace Prašivka na Letné

Dva dny poté, co Ústavní soud odmítl zrušit zákaz kouření v restauracích, začala Sněmovna projednávat návrh na jeho...

ČSSD se vrací k jednání s ANO. Babiš jí nabídl pět křesel, i vnitro

Sociální demokraté se rozhodli obnovit jednání o vládě s ANO, oznámil předseda...

Jednání o vládě mezi ANO a ČSSD se může obnovit. Rozhodlo o tom předsednictvo sociální demokracie. „Nebylo to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz