Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Inverzní deka dál pokrývá Česko, Ruzyně musela rušit a odklánět lety

  8:25aktualizováno  16:04
Smog dál trápí obyvatele Česka. Nejhorší situace zůstává i přes mírné zlepšení v Moravskoslezském kraji, kde koncentrace polétavého prachu několikanásobně překračují limity. Špatně se dýchá i v dalších krajích. Letiště v Praze Ruzyni kvůli mlze zrušilo šestnáct letů. Meteorologové během dne nečekají výrazný pokles znečištění.

Čistý vzduch zůstal jen ve vysokých nadmořských výškách, ve městech je smog. | foto:  Petr Topič, MAFRA

V Moravskoslezském kraji jsou hodnoty z většiny měřicích stanic nižší než v předchozích dnech, ale špatné rozptylové podmínky přetrvávají. Nejhorší situace byla v úterý časně ráno v Opavě, kde množství škodlivin stále zhruba čtyřnásobně překračovalo povolený limit, informoval Český hydrometeorologický ústav.

Pošlete fotky inverze

Fotografie posílejte přes formulář v rubrice Očima čtenářů, vybrané snímky zveřejníme

Více než trojnásobné množství prachu hlásí ještě čtyři další stanice. V regionu je stále platný signál regulace, který byl do odvolání vyhlášen v neděli. Největší znečišťovatelé v kraji proto museli omezit svůj provoz. 

Lidé, kteří mají chronické dýchací potíže, srdeční nemoci, starší lidé a malé děti by venku neměli být dlouho. Dospělí bez zdravotních potíží by se neměli venku fyzicky namáhat. Podobná situace zřejmě potrvá minimálně do konce týdne, odhadují meteorologové. 

Smog u dětí na Ostravsku vyvolává záněty průdušek

Krajský úřad Jihomoravského kraje vyhlásil v úterý ve 4 hodiny ráno signál upozornění na možnost výskytu smogové situace v Brně, Znojmě a Šlapanicích, uvedl Tomáš Helán z odboru životního prostředí. Nejhorší situace byla ráno na stanici Brno Tuřany.

V centru Kladna se zhoršilo ovzduší, v Plzni se opět objevilo průmyslové sněžení

Vysoká koncentrace smogu přetrvává od víkendu i v Pardubicích. Koncentrace prachu naměřená na měřicí stanici Pardubice Dukla kulminovala v pondělí odpoledne, od té doby zvolna klesá. V neděli meteorologové pro Pardubický kraj kvůli překročení imisních limitů pro prachové částice vyhlásili signál upozornění.

Ve Středočeském kraji, kde byl v pondělí večer vyhlášen signál regulace, množství prachu v ovzduší od brzkého úterního rána opět stoupá. Nově se k problematickým lokalitám přidal střed města Kladna.

Nejhorší situace je v úterý ráno v Kladně Švermově, kde měřicí stanice hlásí více než trojnásobné množství prachu, než je povoleno. Velmi špatné rozptylové podmínky přetrvávají několik dní také v Mladé Boleslavi.

Pohled od silnice mezi Ostravou a Havířovem, v pozadí zahalená huť

Pohled od silnice mezi Ostravou a Havířovem

Ostravská ocelárna ArcelorMittal by v době zvýšeného smogu měla vypouštět co

Ostravská ocelárna ArcelorMittal by kvůli signálu regulace měla vypouštět co nejméně škodlivin.

Ústeckém kraji, kde byl v pondělí odpoledne vyhlášen signál regulace, se v úterý ráno mírně snížily koncentrace prachu v ovzduší. Nejhorší situace panuje v sevřeném údolí Labe. V Děčíně i v centru Ústí naměřily stanice zhruba dvojnásobek limitu.

Ruzyně zrušila šestnáct letů

Kvůli mlze a smogu zrušilo letiště v Praze Ruzyni v úterý zatím 16 příletů a odletů, informovala odpoledne mluvčí letiště Eva Krejčí. Je možné, že se počet zrušených spojů bude ještě zvyšovat, dodala. Další čtyři lety byly odkloněny do Norimberku, Karlových Varů a Mnichova.

Rozptylové podmínky se přes noc zlepšily také v Praze. Povolený imisní limit je však stále překročen na všech 13 měřicích stanicích. Nejhorší situace zůstává ve Vršovicích, dále na náměstí Republiky a na Smíchově. Kvůli špatným rozptylovým podmínkám vyhlásil pražský magistrát v pondělí odpoledne signál upozornění.

Ten platí od stejné doby i v Olomouckém kraji. Více než trojnásobně je překročený limit v Přerově a Prostějově, řekl Tomáš Ostrožlík z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

V Hradci Králové hodnoty polétavého prachu dvojnásobně překračují povolený limit. Zhoršené rozptylové podmínky panují i v Plzni. Ve městě se ráno druhý den po sobě objevilo takzvané průmyslové sněžení (viz předcházející článek).

V Libereckém kraji se v úterý ráno nejhůře dýchalo v Liberci a České Lípě. Denní koncentrace polétavého prachu v obou městech stále více než dvojnásobně překračují povolený limit, oproti noci se ale situace výrazně zlepšila.

Stav regulace se vyhlašuje, když denní průměr alespoň na jedné stanici dosáhne trojnásobku zdravotního limitu, tedy 50 mikrogramů na metr krychlový.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Najdete na iDNES.cz