Pavel Němec z US-DEU chyběl téměř u třetiny hlasování.

Pavel Němec z US-DEU chyběl téměř u třetiny hlasování. | foto: David Port, MF DNES

Inventura práce poslanců: Nejčastěji chyběl Němec

  • 8
MF DNES provedla velkou "inventuru" práce poslanců, kteří v nadcházejících volbách znovu kandidují do Sněmovny. Takových je 161 ze současných 200. Nejaktivnější byla Alena Páralová z ODS, která paradoxně nemá ve volbách velkou šanci. Nejvíce absentoval ministr Pavel Němec z US-DEU.

Přejít na volební speciál

Poslankyně Alena Páralová byla donedávna ve stínové vládě ODS kandidátkou na budoucí ministryni práce a sociálních věcí. Pak však ve straně prohrála primárky a ocitla se až na čtvrtém místě kandidátky v Pardubickém kraji. Hrozí jí, že se po volbách vůbec nedostane do Poslanecké sněmovny.

Již zmiňovaná poslankyně Páralová z ODS chyběla bez omluvy u necelých pěti procent ze všech hlasování, její jméno je uvedeno u celkem pětadvaceti předložených zákonů, patnáctkrát byla zpravodajkou návrhů, které předložila vláda či jiní poslanci, a celkem třicetkrát interpelovala postupně tři premiéry ČSSD.

"Když hodně pracujete, tak zase nemáte čas na jiné věci a politika je boj," krčí Páralová rameny nad tím, proč jí ani nadprůměrná aktivita ve Sněmovně nezajistila lepší místo na volební kandidátce ODS.

Nejčastěji chyběl Němec
Z poslanců, kteří kandidují ve volbách, nejčastěji bez omluvy nepřišel do Sněmovny ministr spravedlnosti a šéf Unie svobody Pavel Němec. Takto chyběl přesně u 4638 hlasování (téměř ve třetině případů), z dalších více než čtyř tisíc hlasování se jako ministr omluvil.

Naopak velmi vzornou docházku měli v uplynulých letech občanský demokrat Jan Schwippel, komunista Svatomír Recman či Antonín Seďa z ČSSD. Vynechali bez omluvy necelé jedno procento hlasování.

"Úderník" Josef Janeček
Nejaktivnější při předkládání zákonů či jejich novel byli lidovečtí poslanci. Poslanec Josef Janeček jich předložil šestatřicet, jeho stranický kolega Jan Kasal dvaatřicet.

Nutno však dodat, že Janeček na sebe nejvíc upozornil tím, když neúnavně znovu a znovu předkládal zákon, který by omezil kouření v restauracích i dalších veřejných prostorách.

"Domnívám se, že to mělo smysl. Tím, že se o té věci mluví, se postupně posouvá vnímání veřejnosti," míní Janeček.

"Hodnotit poslance podle množství zákonů je hloupost. V roce 2004 vyšlo ve Sbírce zákonů 700 nových předpisů na celkem 12 372 stránkách. To je moc," tvrdí Ivan Langer z ODS. Sám se může pochlubit jiným primátem. Přednesl 85 interpelací na premiéra či ministry.

Poslanci, kteří nemluví
Do desítky vybraných poslanců, kteří toho podle MF DNES moc nepředvedli, se nejčastěji dostali ti, jimž příliš nestálo za to ve Sněmovně mluvit. "Vynikli" v tom třeba sociální demokraté Karel Kratochvíle, Václav Grüner či Pavol Kubuš.

Jsou ale i tací, kteří parlamentní statistiky na internetu zpochybňují. "Není pravda, že jsem vůbec nepromluvil. Byl jsem myslím dvakrát u mikrofonu," řekl Kratochvíle.

Janě Hamplové, která do Sněmovny přišla po smrti Pavla Dostála a teď kandiduje za Nezávislé, se zase nezdá, že by vynechala bez omluvy 28,5 procenta hlasování. "To musí být nějaká chyba. Řádně jsem se omlouvala."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video