Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Předčasný vpád. Srpnová invaze 1968 začala u Vejprt dřív, proražením závory

  20:02
Možná šlo o přehnanou horlivost, nebo jen o omyl. První invazní sovětské tanky vnikly na československé území 20. srpna 1968 už okolo 21:45 hodin. Hraniční závory přerazily u Vejprt a o zhruba hodinu tak předběhly zahájení hlavní fáze Operace Dunaj.

Tak mohutné vojenské přípravy Evropa nezažila od druhé světové války. Na srpnovou invazi pěti armád států Varšavské smlouvy v roce 1968 sovětská generalita vyčlenila na 600 tisíc vojáků.

Plány vznikaly výhradně na stolech sovětského velení, čtyři menší účastníci Operace Dunaj pouze převzali a posléze splnili přidělené úkoly. Československá vláda se o vpádu „spřátelených“ armád Varšavské smlouvy 20. srpna 1968 dozvěděla jen chvíli před tím, než se hlavní invazní síly začaly hrnout přes hranice. A ministr obrany doslova jen o minuty dřív, než první tanky prorazily hraniční závoru u Vejprt.

První vojenská vozidla označená „invazním“ bílým pruhem pronikla na československé území už o více než hodinu dřív, než začala první hlavní vlna. Stalo se tak krátce před tři čtvrtě na deset večer v již zmiňovaných Vejprtech na Chomutovsku. Hraniční závoru tam prorazily dva tanky a dva obrněné transportéry, které pak zmizely ve vnitrozemí. Dozorčí zdejšího 56. silničního stavebního praporu o incidentu informoval vejprtovské Pohraniční oddělení VB a to pak krátce po 22. hodině nadřízené 5. silniční brigádu v Liberci.

Nutno podotknout, že už okolo deváté hodiny večer na pražskou Ruzyň dosedlo první invazní sovětské letadlo, byť bylo kryto civilní imatrikulací a nešlo tedy o na první pohled tak jednoznačně útočný akt jako ve Vejprtech.

Vůbec prvním představitelem československé vlády, který se o invazi dozvěděl, byl ministr obrany Martin Dzúr. Za jakých okolností se tak stalo, jak reagovala vláda a prezident Svoboda a také, jak se alespoň někteří důstojníci a vojáci snažili okupantům v prvních minutách invaze komplikovat situaci? Dozvíte se v této epizodě cyklu Osudové hodiny.

Devět z deseti okupantů byli Sověti

Intervenční síly

  • Zhruba 150 tisíc vojáků v prvním sledu a dalších 450 tisíc v dalších vlnách.
  • Celkem 27 divizí, z toho 12 tankových (6 300 tanků).
  • 800 letadel, 2 000 kanonů
  • Velitelem intervenčních vojsk byl náměstek sovětského ministra obrany generál Ivan Pavlovský a vrchní velitelství sídlilo v polské Legnici.

Nejpočetnější invazní armádní skupinu tvořily sovětské a polské jednotky rozmístěné v jižním Polsku. Československou hranici tam mělo už v prvních hodinách okupace překročit přes 70 tisíc vojáků s asi 1800 tanky. Druhá invazní skupina byla dislokovaná na jihu NDR a tvořilo jí 35 tisíc sovětských vojáků a 1300 tanků. Jejich cílem byla Praha. A konečně třetí skupina – sovětsko-maďarská, ta směřovala z Maďarska. Disponovala 40 tisíci muži a 1500 tanky.

Ačkoliv šlo o mohutné síly, pořád to byl pouze první invazní sled. Za nimi následovala další vojska, včetně sovětských sil soustředěných na západní Ukrajině a na Podkarpatské Rusi. „Sovětské divize se na invazním seskupení podílely z více než 90 procent, zatímco polské a maďarské jednotky je pouze doplňovaly,“ vysvětluje badatel a spisovatel František Emmert, který se srpnové invazi roku 1968 podrobně věnoval ve své knize Rok 1968 v Československu.

„Dobře vyzbrojené a vycvičené divize východoněmecké armády měly operaci zajišťovat převážně jen z týlu. Pouze několik malých formací později dostalo rozkaz překročit hranice ve druhém sledu a v Praze nenápadně splynout se Sověty. Také účast bulharské měla být jen symbolická,“ dodává František Emmert.

Rozpačitá reakce prezidenta Svobody

Právě zmiňovaná účast východoněmeckých vojsk patřila k z pohledu prezidenta Ludvíka Svobody k nejspornějším faktorům invaze.

Hlavní cíle

Hlavní cíle prvních hodin Operace Dunaj byly obsazení Ruzyně a dalších letišť, generálního štábu a dalších velitelství, vládní a stranických budov, klíčových křižovatek a mostů, zajištění městských center, kasáren a vojenských objektů.

„Nejsem si jistý, jestli byla nutná účast německých jednotek. Myslím, že naši lidé to nepochopí správně. Všichni si pamatují okupaci Československa,“ opatrně řekl Ludvík Svoboda podplukovníkovi GRU Piotru Kambulovi, který za prezidentem dorazil okolo půlnoci s informací o začátku obsazování jako doprovod sovětského velvyslance Stěpana Červoněnka. „Ale tohle jsou jiní Němci,“ blahosklonně reagoval Kambulov, s nímž se Svoboda znal ještě z dob druhé světové války.

„Svobodova reakce na oznámení okupace byla rozpačitá. Řekl sice, že ji nevítá, ale současně přislíbil, že československá armáda v žádném případě nebude klást odpor,“ přibližuje František Emmert. Dodnes podle něj není úplně zřejmé, jaká byla Svobodova osobní motivace v tomto jeho velmi opatrném postoji.

„Je otázkou, jestli to byl opravdu projev jistého sentimentu starého vojenského kamarádství, kdy zkrátka nechtěl jít proti svým spolubojovníkům z druhé světové války, anebo zda to pramenilo z obavy, co by se stalo, kdyby se invazním vojskům nevyhovělo a kladl by se nějaký odpor. Velmi dobře znal sovětské metody,“ dodává.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Výkonný výbor TOP 09 schvaluje nominaci Ženíška na post ministra pro vědu

9. května 2024

Širší vedení vládní TOP 09, výkonný výbor, se schází už v 7 hodin ráno, aby schválilo nominaci...

Z uprchlíka agentem. Šapošnikov sehrál při výbuchu ve Vrběticích klíčovou roli

9. května 2024

Premium Jakou roli hrál ve výbuchu muničního skladu ve Vrběticích bývalý ruský voják Nikolaj Šapošnikov? O...

Rusko bombarduje civilní cíle a chlubí se tím. Nechutné, říkají Ukrajinci

9. května 2024

Premium Záporoží (od zpravodajů iDNES.cz) Areál stavební firmy v Záporoží nacházející se jen dva kilometry od centra města zasáhla raketa...

Severní Makedonie zvolila novou prezidentku. Předchůdce uznal porážku

8. května 2024  22:19,  aktualizováno  22:35

Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski uznal porážku ve středečním druhém kole prezidentských...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...