Česko čeká po povodních invaze komárů.

Česko čeká po povodních invaze komárů. | foto: AP

Česko se musí připravit na příval komárů, prospěly jim povodně

  • 62
Povodně ještě ani neskončily a už zadělávají na další komplikace. Vzhledem k předpovědi meteorologů na slunný a teplý týden hrozí přemnožení komárů. Státní zdravotní ústav upozorňuje dokonce i na možnost kalamitního výskytu. O slovo se pak výrazně přihlásí také klíšťata.

"Zatopené oblasti se nyní prohřejí a to je pro komáry úplně to nejlepší," uvedl vedoucí Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci František Rettich. Krajské hygienické stanice jsou v pohotovosti a situací se již zabýval také Ústřední krizový štáb. Slíbil, že krajům chemické prostředky na hubení larev či komárů proplatí.

Mezi nejvíce ohrožené oblasti patří Mělnicko, okolí Ohře a Třeboňsko. Výskyt komárů očekávají odborníci také na dolním toku Berounky a na Plzeňsku. Severu Čech a Praze by se větší komplikace měly vyhnout.

Kalamitu odborníci očekávají od příštího, maximálně přespříštího týdne. "Velmi rád bych se mýlil, ale už skutečně víme, že komárů bude hodně. Na mnoha místech očekáváme situaci velmi podobnou té, která nastala po povodních v roce 2002," dodal Rettich.

Klíšťata na vzestupu

Už v pondělí dosáhla aktivita klíšťat svého maxima, tedy desátého stupně. Pro Moravu, kde mnohde ještě prší, zatím platí stupeň devátý.

"Klíště nemá rádo extrémy, tedy ani příliš velké vlhko, ani rozpálené stráně. Vyhovuje mu teplota kolem dvaceti stupňů, teplé dny po dešti, tedy počasí, které právě nastává," popsal Tomáš Vráblík z Českého hydrometeorologického ústavu.

Pro klíšťata je typický jarní nástup aktivity, o prázdninách jejich činorodost klesá a druhý vrchol nastává v září až říjnu. "Podzimní vlna se sice objevuje jen v některých letech, ovšem klíšťata jsou tehdy více infekční," poznamenal Tomáš Vráblík.

Podle šéfa Národní referenční laboratoře pro lymskou boreliózu Petra Kodyma přicházejí na vyšetření s klíštětem už nyní desítky lidí. Opatrnost chválí, ale neměla by přerůst v přestrašenost.

Nejlepší strategií je podle něj vhodné oblečení a bedlivá prohlídka po návratu z lesa, zejména pokud jde o ten listnatý a smíšený. Klíšťata tam vylézají ze svrchní vrstvy půdy na keříky nebo listy a odtud na hostitele.

Zdroj: Ivana Karásková, MF DNES

V tuto chvíli pracovníci hygienických stanic nosí ještě dobré zprávy. Larev je zatím málo a kalamitnímu stavu jejich množství neodpovídá. Vyskytují se totiž v řádech několika desítek, při kalamitním výskytu jich bývají zachyceny řádově tisíce.

Hubení komárů za miliony

Jenže na mnoha místech stále voda proudí, pondělní déšť také komárům nesvědčil. Epidemiologové se obávají spíše dalších slunečných dnů, kdy voda seschne a vytvoří se laguny. V terénu je tak v těchto dnech každý, kdo může. Larvy komárů se musí hubit v určitém vývojovém stadiu, je tedy obtížnější akci načasovat.

"Tento (hubící) prostředek dodává do Česka jediná firma, domluvili jsme dodávky 1,5 tuny. Než prostředek přijde, mohou si regiony půjčovat od Jihomoravského kraje, který má s přemnožováním komárů své zkušenosti, a proto má zásoby," řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Kraje, které larvy nezvládnou vyhubit, mohou pak použít dostupnější prostředky na likvidaci již živých komárů.

Celkově by náklady na nákup i aplikaci prostředků měly být nižší než při poslední podobné kalamitě, která Česko postihla po povodních v roce 2002. "Tehdy se utratilo deset milionů korun," dodal Valenta.

Na invazi komárů se připravte, radí odborníci

Dezinsekci mohou provádět jen odborné firmy a proškolení pracovníci. Některé rizikové lokality jsou však velmi rozlehlé a běžnou technikou by nebylo možné postřiky provést. O vážnosti situace vypovídá i to, že odborníci zvažují i využití letadel.

V některých místech si lidé už dnes stěžují na vysoký výskyt komárů. Ti však nemají s povodní nic společného. Voda je jen vyhnala z odlehlých míst a komáři se dostali do obydlených lokalit.

I přes rozsáhlou dezinsekci by se podle odborníků měli lidé na útočící hejna komárů připravit. V nejodlehlejších místech, kde nepomohou ani letadla, Státní zdravotní ústav již v minulých dnech vydal doporučení, jak se před tímto hmyzem chránit. Repelenty by měly obsahovat více DEET nebo KBR 3023, pro dospělé alespoň patnáctiprocentní koncentraci. Do domů či zahrad jsou vhodné také elektrické odpařovače nebo lapače.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video