Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Invalidní student dostane nový vozík zadarmo

  15:27aktualizováno  15:27
Praha - Dvaadvacetiletý invalidní Marek Růžička, který v pondělí 6. listopadu přišel o svůj elektrický invalidní vozík, dostane náhradní od pojišťovny. Student pátého ročníku Univerzity Karlovy Marek Růžička zápolí od narození s těžkým tělesným postižením. Je po obrně a není schopen bez asistence ovládat mechanický vozík. Krádež vozíku mu tak znemožnila navštěvovat přednášky ve škole. Po úterním zveřejněním případu kontaktovala Všeobecná zdravotní pojišťovna média s tím, že si je vědoma mimořádné naléhavosti tohoto případu a okamžitě zajistila pro Marka Růžičku nový vozík. "Samozřejmě to neznamená, že bychom se vzdávali obvyklé cesty k vymáhání škody od viníků. Domníváme se však, že v takovýchto případech je nutné, co nejdříve pomoci," uvedla pojišťovna.

V pondělí šestého listopadu odpoledne zažil Marek těžko uvěřitelný šok: když se vrátil z hodiny historie, zjistil, že jeho motorový vozík z chodby fakulty zmizel. Vozík si nechal u vrátnice, protože právě tam končí bezbariérový přístup. Nikdo netuší, kde je, dosavadní hledání je neúspěšné.

"Nevěřil jsem svým očím. Jak se může narodit taková hyena?" ptal se v pondělí plačící  Marek. Zbyl mu poze zastaralý mechanický vozík, který je oproti púvodnímu zcela nedostačující.

Dvaadvacetiletému invalidovi se krádeží změnil svět. S elektrickým vozíkem byl doposud téměř soběstačný. Z Jedličkova ústavu, kde přes týden bydlí, přijel vždy sám do školy i zpátky. To se nyní změní.

"Protože má postižené ruce a není tudíž  schopen ovládat vozík mechanický, bude potřebovat asistenta," konstatují Markovi rodiče. "Pojišťovna mu teď nový elektrický nedá, budeme ho muset koupit sami," dodává otec.

Ukradený vozík má hodnotu zhruba sto padesát tisíc korun a Markovi rodiče nemají prostředky na to, aby synovi zakoupili nový.

Nikdo ze zaměstnanců fakulty si nedokáže vysvětlit, jak vůbec mohlo ke krádeži dojít. "Vozík byl zaparkován v prvním patře. Nechápu, jak mohl opustit budovu, která je strážena černými šerify. Stalo se to poprvé, hrozně nás to mrzí," diví se mluvčí univerzity Václav Hájek.

Ostraha budovy se hájí tím, že studentů s invalidními vozíky je na univerzitě více. "Nepamatujeme si každou tvář," říká jeden z mnoha vrátných.

"Krádež vozíku musela být předem naplánována. Zloději, a muselo jich být víc, museli akci naplánovat a zdejší provoz dobře znát. Ale vlastně se tomu nedivím, krade se zde stále: mizí armatury, kování dveří i další věci," míní zdejší knihovník Zdeněk Princ. Podle něj byli zloději propojeni mobilním telefonem.

"Nejspíš si vyčíhali, až bude vrátnice prázdná a pak v Celetné ulici naložili vozík do auta." Knihovník byl jediný, kdo pachatele viděl. Byl to asi dvacetiletý chlapec tmavé pleti, který seděl ve vozíku. Knihovník nijak nereagoval, protože si myslel, že to je kamarád.

V Jedličkově ustavu, kde Marek přes týden žije, jsou z celé události šokováni. "Událost nám už ohlásila policie. Je to lidská tragedie. Marek přišel nejen o drahý vozík, ale hlavně o svou svobodu. Do pondělka si byl schopen  všude dojet, nakoupit si a podobně;  nyní se jeho život na čas změní. Uvažujeme o vypsání sbírky na nový vozík," uvažuje nahlas vychovatelka Jedličkova ústavu Ivana Slámová.

Lidé z vedení univerzity nyní přiznávají, že jistou vinu nese i škola. "Snažili jsme se vybudovat bezberiérový přístup do poslucháren, ale ne všude se to podařilo. Marka museli jeho spolužáci vynášet do pátého patra, neboť mu v cestě stály schody," uznává mluvčí Hájek.

"Nevím co mám dělat, život teď pro mne bude strašně těžký. Prosím všechny svědky, aby pomohli zloděje odhalit a vozík mi vrátit," prosil postižený student.

Marek Růžička zápolí od narození s těžkým tělesným postižením: obrna jej upoutala na elektrický vozík. (7. listopadu 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz