Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Interrupce není druh antikoncepce

  6:25aktualizováno  6:25
Kroměříž, Praha - Kroměřížská poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) paří ke skupině tří poslanců, kteří připravili návrh zákona, kterým by se měl zrušit zákon z roku 1986 o umělém přerušení těhotenství. Vláda se už k jejich iniciativě vyjádřila negativně. Poslanecká sněmovna bude věc projednávat v prvním čtení pravděpodobně na své říjnové schůzi.

„Nemám ráda zbytečná gesta a  neplodné debaty. Myslím si, že návrh na  zákaz  interrupcí není jen prázdným gestem. Neznám důležitější téma  politické i lidské,  než je otázka života a smrti.  V zákoně, který jsme předložili, jde o život.  Diskuse o tom, kdy začíná lidský život a jaký  může být  zodpovědný přístupu k plánování rodiny, určitě nebude zbytečná. Přeji si, aby zastánci i odpůrci návrhu zákona sami předvedli citlivý a neurážlivý přístup k tématu i sami k sobě navzájem,“ říká Michaela Šojdrová.

Současný stav 

Potraty jsou dnes v Česku běžné. Děje se tak na základě zákona z roku 1986. Například v roce 2001 bylo potraceno  32 528 dětí. Ale ještě v  roce 1989 to bylo až 109 743 dětí. Interrupcí ubývá mimo jiné s hojnějším používáním  antikoncepce, ale  i se stoupající neplodností manželských párů.

V Česku převládá liberální postoj k potratům. Statistiky uvádějí, že s potraty souhlasí až 76 procent obyvatel.

Zkušenosti z Polska

Zajímavá je zkušenost se zákazem potratů v Polsku. Od roku 1993 kdy začal platit zákon zakazující potraty, klesl jejich počet ze 123 tisíc v roce 1987 na necelých osm set. Klesá tam i počet spontánních potratů, úmrtnost novorozenců a počet opuštěných zemřelých dětí. „Nepotvrdily se tedy obavy o nárůst ohrožení matek nebo obavy z potratové turistiky. Počet "nechtěných" dětí mírně vzrostl až na devět set v roce 2001, ale dětí v kojeneckých ústavech je méně. Průzkumy veřejného mínění ukazují převahu odpůrců potratů, kterých je stále přes padesát procent,“ dokládá poslankyně Šojdrová. Pokusu levicových poslanců v roce 1997 o zrušení zákazu potratů zabránil polský ústavní soud, když potvrdil právní ochranu lidského života. Přes trvající zákaz potratů nenastala v Polsku ani žádná demografická exploze.

Já nesouhlasím, říká poslankyně

„Potrat považuji  za zabití lidského, bezbranného tvora.  Výjimkou, která by potrat ospravedlnila, je ohrožení života matky,  znásilnění nebo za určitých okolností i vážné poškození plodu.

Nemohu proto souhlasit s existencí zákona, který z potratu  do dvanácti týdnů těhotenství  dělá běžnou "antikoncepci". Tento zákon navíc paradoxně umožňuje potrat dívce od 16 do 18 let bez vědomí rodičů (nebo bez rozhodnutí soudu), i když bez povolení soudu se tato dívka nesmí ani vdát.

Zákon zdůvodňuje potraty zájmem plánovaného a odpovědného rodičovství. Jako by se mělo plánovat  a uvažovat zodpovědně až po početí dítěte. Není to přesně naopak?  Je smutné, že takový zákon platí a že ho někteří dokonce považují za správný,“ kritizuje nynější situaci poslankyně.

Česká potratová legislativa i praxe  je v rozporu s  hodnotami, které Šojdrová jako křesťanská demokratka vyznává. Je přesvědčena o tom, že je to i v rozporu s vědeckým poznáním a s ústavou.

„Tyto důvody mne vedou k tomu, abych podpořila  zrušení zákona o umělém přerušení těhotenství, včetně souvisejících vyhlášek.“

Součástí návrhu poslanců je také zavedení sankce za spáchání trestného činu "usmrcení počatého, ale nenarozeného dítěte". Pachatel může být potrestán odnětím svobody až na pět let  nebo zákazem činnosti. O trestný čin by však nešlo v případech záchrany života matky nebo prokázaného znásilnění.

„Spolu s předkladateli usilujeme o zásadní změnu v přístupu k nenarozenému dítěti. Spočívá v návratu k pravdivému pojetí života. Ten začíná početím. Člověk má ústavní právo na ochranu života již před narozením,“ zdůrazňuje Šojdrová.

Změnit přístup k ženě-matce

Iniciátoři zákona odmítají považovat možnost potratu za výhodu, která  činí ženu nezávislou na rozhodování muže. 

„Rozhodnutí o potratu není jen právem, výrazem nezávislosti na muži, rodičích, ale daleko více je jednostranným  přenesením zodpovědnosti na ženu.  Ona se rozhoduje, ona prožívá stres psychický i zdravotní, ona to je, kdo se nakonec dítěte musí zříct.   Rozhodnutí o potratu je podle mého názoru  jen následným řešením a strádáním pro ženu, která nese  na svých bedrech důsledky nezodpovědného sexuálního chování a nechtěného těhotenství,“ domnívá se spolunavrhovatelka zákona.

Za souhlas s potratem nechce žádnou ženu odsuzovat. Připouští, že existují desítky krizových situací, do kterých se může žena dostat. Když zjistí, že čeká dítě, a přitom nemá rodinné zázemí, byt, peníze, studuje, má velké životní plány, zajímavou práci,  bojí se výchovy dítěte... Muž tyto starosti nemá. Ale měl by mít podle Šojdrové pocit daleko větší zodpovědnosti.

Jak to dopadne?

Není příliš pravděpodobné, že návrh na zákaz interrupcí českým parlamentem projde. Signalizuje to malý počet podpisů pod návrhem zákona. Zdá se, že většina poslanců považuje současný legislativní stav za vyhovující a v radikálním zákazu interrupcí řešení nevidí.

„Chápu je. Sdílím také jejich představu větší podpory nastávajícím  maminkám, aby  o  interrupci vůbec nemusely žádat. Ochrana nenarozeného lidského  života si zaslouží  praktickou pomoc. Proto naše legislativní iniciativa nekončí návrhem na zrušení   zákona o umělém přerušení těhotenství, ale bude pokračovat dalšími návrhy,“ dodává poslankyně.

Příkladem je novela  zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která má zlepšit situaci poručníků. Protipotratoví poslanci už také pracují na předloze zákona o utajených porodech podle francouzského modelu. Chtějí pokračovat  v podpoře charitních domovů pro matky v tísni, které si musejí poradit s nechtěným těhotenstvím. Už nyní je jich v Česku jednadvacet. 

„Osobně doporučuji větší pozornost věnovat výchově k zodpovědnému rodičovství také ve školách. Tomu má pomoci mimo jiné zavedení nepovinného předmětu etické výchovy, který se osvědčil již na Slovensku. Zatím probíhá příprava učitelů, ověřování výuky na některých školách a možnosti zapracování etické výchovy do  vzdělávacích programů,“ pokračuje Michaela Šojdrová ve výčtu dalších kroků, které by měly přispět ke změně postoje veřejnosti k umělému přerušení těhotenství.

Svou iniciativu nebudou navrhující poslanci považovat za marnou ani v případě, že jejím výsledkem přímo zákaz interrupcí nebude. „Již samotné  zvýšení pozornosti celé společnosti k  hodnotě lidského života, k zodpovědnosti za jeho početí a k péči o jeho důstojnost budu považovat za užitečné,“ uzavírá Šojdrová.

Považujete interrupci za zabití člověka? - Hlasujte v anketě!

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz