Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Interrupce

  16:24
"Člověk žije v čase: v budoucnosti, současnosti a minulosti. To se projevuje v životě, svobodě a plodech života. Ztráta života představuje ztrátu budoucnosti. Ztráta svobody představuje ztrátu současnosti a ztráta plodů života a jeho svobody představuje ztrátu části minulosti, kdy člověk tyto svobody vytvářel."
Tato slova jsou napsána v doslovu jedné knihy s ekonomickou tematikou. Smyslem knihy je pojmenovat věci pravými jmény: použití síly k odebrání života je vraždou, zbavení člověka svobody se nazývá otroctvím a odebrání majetku je krádeží. 20. století bylo stoletím ideologií, které tyto jednoduché pravdy nepřijímali a soustavně usilovaly o jejich vymýcení, ať už prostřednictvím morálního relativismu, soustavné propagandy či s pomocí podivného newspeaku, jehož eufemismy měly zakrývat nepříjemnou skutečnost.
Že se totalitní režimy režimy neudržely, lze do značné míry přičíst i tomu, že ve svém úsilí znejasnit základní pojmy a imperativy lidské existence neuspěly. Spolu s jejich zánikem jsme se dočkali i částečného uznání absolutních etických hodnot. Myšlenka soukromého vlastnictví a osobní svobody byla ( a je ) stále více přijímána.
Posledním kolbištěm, na kterém se střetávají zastánci lidské svobody a odpovědnosti  s příznivci staronových ideologií a "vědeckých" oborů, je otázka počátku lidského života. Stále ještě existuje skupina lidí, která odpírá člověku právo na nerušený vývoj osobnosti, právo na budoucnost. Proti tvrzení, vycházejícím z prastarého principu, jež člověku dává právo na život, však tito lidé  nestaví námitky stejně zásadní, ale pouze  argumenty technického typu. Výčet takovýchto tvrzení byl naposledy zveřejněn v článku "Zákaz interrupcí žádné problémy neřeší".
Hlavní myšlenkou článku je tvrzení hojně uplatňované v řadě diskusí,  totiž že "zákaz nic neřeší". Nenechme se však zmást, to pouze autorka chce říci, že každý zákaz může být překročen - nic více a nic méně. Z této skutečnosti je však jakousi nepochopitelnou úvahou dále dovozováno, že takový zákaz je proto zbytečný. Jinými slovy, krádeže jsou zakázány a přesto se krade, proto můžeme zákaz krádeží zrušit a ponechat vše svobodné volbě. Tato žertovná logika je velmi rozšířena ( lze předpokládat brzký vznik Hnutí za svobodnou volbu krást ), bohužel je však brána vážně. Zároveň je vysloven názor, že jakýkoliv zákaz vylučuje svobodnou volbu.
Zkusme se na to dívat z druhé strany: pokud je krádež majetku zakázána a přesto se krade, znamená to, že i přes formální zákaz existuje možnost svobodné volby. Jinými slovy, zákaz nemá co do činění se svobodnou volbou, ale je otázkou principu - říká, co je dobré a co špatné. Svobodná volba je pak rozhodnutím mezi těmito možnostmi a platí, že společnost zákazem předchází důsledkům špatné volby. V ideálním případě takovýto zákaz sleduje přirozená práva člověka, jak byla zmíněna v úvodu článku. Ideál je však zatím nenaplněn - kdybychom měli soudit podle našich zákonných norem, majetek je v této společnosti důležitější než lidský život, protože majetek je lépe chráněn než budoucnost člověka na počátku jeho vývoje.
Další zajímavou myšlenkou je tvrzení, že není důležité, kdo dítě vychovává, ale jak ho vychovává. Proti tvrzení nelze nic namítat, nicméně nelze ho ani přeceňovat. Vždyť podobné myšlenky jsou jako vystřižené z úvah nejrůznějších ideologů, kteří přemýšleli, jak si zajistit obyvatelstvo ideologicky silné a morálně slabé. Pod heslem nejlepší péče dětem byla zajišťována státní výchova, která posilovala stát a oslabovala soudržnost společnosti. Autorka projevuje chvályhodnou obavu o výchovu některých dětí a před špatně fungující rodinou upřednostnila homosexuální páry. Nicméně už kvůli těm dětem by udělala by lépe, kdyby svou myšlenku formulovala způsobem: "Mohlo by se mít týrané dítě s maminkou a tatínkem lépe u jiného tatínka a maminky?" Soudím, že by celá společnost autorce na tuto otázku odpověděla kladně, čímž bychom se vyhnuli jakýmkoliv případným sporům. Je-li jen málo otázek, ve kterých se společnost zcela shodne, pak tato mezi ně určitě patří.
Posledním zajímavým tvrzením je, že ( nikdo ) nemá právo zasahovat ( zákazem ) do rozhodování jiných. To je sice možné a dokonce nutné tam, kde nejde o nic důležitého, není to však možné v otázkách zásadních, k nimž většina lidí otázku lidského života a jeho budoucnosti počítá.
Pokud článek začínal zděšením autorky, zakončoval se zděšením čtenáře - i v dnešní době žijí lidé, kteří necítí potřebu zákonné ochrany budoucnosti lidského života. Člověku v jejich pojetí budoucnost nenáleží.
Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

Pivo za stovku a žádný kravský zvonec! Hokejové fanzóny před stadiony ožily

10. května 2024  19:27,  aktualizováno  21:42

Fanzóny zaplnily stovky fanoušků oblečených do národních dresů, s pomalovanými tvářemi a...

Studenty zatčené na protestech pošleme do Gazy, navrhuje kongresman

10. května 2024  20:45

Zatýkat studenty protestující proti Izraeli na amerických univerzitách je málo, rozhodl se...

Americké obrněnce dobývaly Libavou s podporou českých tanků

10. května 2024  20:30

Formace amerických obrněnců Bradley narazí na dobře opevněné pozice nepřítele na nedalekém kopci a...

Svědkům Jehovovým sloužil i 48 hodin v kuse. Jsou hrozbou pro všechny, říká

10. května 2024

Premium U Svědků Jehovových byl od narození. Během dospívání však začal dělat problémy, když se chtěl dívat...

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...