Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

On-line reportáž
16:27
Redakce iDNES.cz se loučí se čtenáři. Na shledanou u dalších, přejme si na události bohatších, on-line přenosů. Výstupní článek z dnešních interpelací si můžete přečíst zde.
16:01
Na interpelaci Davida Ratha už nedojde, poslanci vyčerpali čas interpelací na premiéra. Přestřelky jako v únoru, kdy Topolánek Rathovi řekl, že na rozdíl od "toho největšího hovada" nemá svůj strop, na což Rath kontroval označením Topolánka "králem hulvátů", už se nedočkáme.
15:54
"Komunikoval jsem nonverbálně s Davidem Rathem a úplně jsem přestal poslouchat svého kolegu (Radima Fialu z ODS) - pozn. red). My to někdy děláme," rozesmál Topolánek Sněmovnu. K mikrofonu míří poslanec Petr Krill (ODS). hned za ním přijde na řadu David Rath, který si to bude moci s premiérem vyříkat i verbálně (ČSSD).
15:44
Premiér se při rozebírání vyjednávání v Bruselu v myšlenkách vrátil ke své první cestě do centra EU. "Když jsem byl na Evropské radě poprvé, něco jsem vybojoval, aniž jsem tušil proč, protože jsem něco řekl, a když jsem myslel, že se bude hlasovat, předseda řekl "Děkuji, nashledanou" a já vůbec nevěděl, o co jde," přibližuje premiér Topolánek poslancům bruselskou byrokracii.
15:37
Připomeňme si zatím mechanismus interpelací. Poslanec má na přednesení dotazu dvě minuty, interpelovaný politik pak může v pěti minutách odpovědět. Doplňující dotaznesmí překročit 60 sekund, odpověď na něj může být nejvíce 2x tak dlouhá.
15:30
Premiér se zabývá interpelací Davida Kafky (ODS) na téma nemocnost. Z předem připravených statistik doslova chrlí další a další čísla dokládající zlepšování zdravotní péče.
Je poměrně obvyklé, že pro vládu příznivé ukazatele se objevují ve větší míře právě v druhé části jejího volebního období. Topolánkův tým, těmito interpelacemi nevyjímaje, nijak nenaznačuje, že by byl výjimkou.
15:09
Na řadu nyní přijde několik poslanců ODS. To je obvyklá taktika koalice, jak ubránit premiéra - alespoň dočasně - palbě kritiky. "Těžké váhy" opozice, od nichž lze čekat ostré dotazy a kritiku - jako například David Rath - přijdou na řadu až později.
15:03
Interpelace zatím poslance moc netáhnou, podle informační tabule jich je ve Sněmovně 108. "Když mi položíte sedm otázek, které neznám, a mám na ně pět minut, tak vám pochopitelně všechno neodpovím," říká premiér. "Je to velký problém, který musí vláda a ministerstvo pro místní rozvoj řešit," připouští premiér, ale dodává, že to "nevidí tak černě".
15:03
Jiří Petrů (ČSSD) se premiéra ptá na čerpání peněz z EU. Cituje sedm slabin financování, například nedostatečnou informovanost o něm. "Jaká krátkodobá opatření přijmete?" chce vědět. Dokonce dodržel stanovený čas na otázku.
14:53
Premiér se ještě pozastavuje u minulého týdne, kdy mu Ohlídal vyčítal nízkou účast na interpelacích. "Jiří Paroubek měl neúčast 33 %, já 24 %," tvrdí. Ohlídalově námitce čelí tvrzením, že částka přepočtená na jednoho studenta bude stejná jako v roce 2008.
14:51
Ivan Ohlídal (ČSSD) interpeluje premiéra ve věci školství. Vytýká mu zhoršování finanční situace českých veřejných vysokých škol. "Co s tímto neblaným stavem hodláte učinit?" ptá se.
14:48
Dagmar Molendová (ODS) interpeluje premiéra kvůli situaci ve zdravotnictví. Nahrála premiérovi na smeč otázkou, jak se změnil například počet léčených pacientů s roztroušenou sklerózou. "Zvedl se o 18 % od roku 2007," pochlubil se premiér. Z připraveného textu citoval čísla dokládající další rozšíření péče pro některé nemoci.
14:40
Hned v první interpelaci musí místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, která interpelace řídí, usměrňovat premiéra Topolánka i autora interpelace Lubomíra Zaorálka. Ani jeden ve při o přístup vlády k českému předsednictví EU nedokázal dodržet časový limit.
14:38
Vítáme čtenáře iDNES.cz u on-line reportáže z interpelací na premiéra Mirka Topolánka a členy jeho kabinetu.
Průběh interpelací obvykle nebudí ve čtenářích a divácích přílišné nadšení. Poslanci při něm často stihnou ostré hádky, leckdy ale dojde i na humorné momenty. Mohou se hádat či žertovat na účet voličů, kteří chod Sněmovny platí ze svých daní? Sledujte naši on-line reportáž.

Diskuse

Vepřový komplet: škoda, mohla být psina :-( (16:05)

Golem: drát utřel hubu :-) (16:03)

latu: lol, rath utřel :D (16:03)

Vepřový komplet: davaji to na ct24.cz (16:02)

latu: když někdo napíše sledujte online, tak bych si představil, že tu bude video a ono nic... (16:01)

Alena.Dockalova: Pripada mi to jako fraska plna neprofesionalniho chovani. (16:00)

Vepřový komplet: áááá, havěť útočí (15:34)

hujer svesticky: no jde o to, že teď je tam v řadě si devět poslanců ODS kteří si šplhají u premiéra, takže není co komentovat (15:34)

velkylord: zabit vepře!!! (15:33)

Vepřový komplet: zabít oranžovou havěť... (15:29)

Golem: Mirku, do nich! (15:23)

Miles 23: Mirkůůůůůůůů nedej se... (15:17)