Trollům je vlastní cynismus. Na obrázku Rakušan Josef Fritzl, který

Trollům je vlastní cynismus. Na obrázku Rakušan Josef Fritzl, který čtyřiadvacet let věznil a znásilňoval svou dceru ve sklepě pod domem, kde bydlel. | foto: facebook

Internetoví provokatéři balancují na hraně, zesměšňují smrt i zločiny

  • 1088
Nic jim není svaté. Na internetu drsně komentují cizí neštěstí i nejbrutálnější zločiny. Čtenáři jejich příspěvků je obviňují z překračování pravidel slušnosti a někdy i zákonů. I proto občas zaměstnají policii. Takzvaní trollové tvrdí, že provokováním na webu bojují proti lidské hlouposti.

Na trolly lze narazit v internetových diskusích pod články a blogy, mají své weby i stránky na facebooku. Někteří internetoví diskutéři považují za výtvor trollů také kontroverzní profil na Facebooku nazvaný Na věku nezáleží, který zlehčuje pedofilní zločiny včetně vraždy devítileté školačky z Prahy. Facebook už stránku uzavřel a zajímá se o ni také policie (více se dočtete zde).

Na facebookové stránce Internetový terorismus/trolling si tito lidé navzájem doporučovali stránky, na které by mohli společně zaútočit, aby způsobili co největší škody. Navzájem se hecují, kdo to kde komu víc "nandal".

Trolling

Troll je v internetovém slangu účastník on-line diskusních fór, chatů či blogů, který zasílá provokativní, hanlivé nebo irelevantní (off-topic) příspěvky k citlivým tématům, jejichž hlavním smyslem je vyprovokovat ostatní uživatele k vytoužené emotivní odezvě nebo jinak narušit normální věcnou diskusi. Na provokaci trolla obvykle reaguje některý účastník diskuse, který se domnívá, že "toto není možné nechat bez odezvy". Činnost trolla bývá v internetovém diskurzu nazývána trollingem či trollováním.

                 Zdroj: Wikipedie

Za cíl si často vybírají stránky věnované citlivým tématům, jako je týrání zvířat, náboženství nebo třeba úmrtí českého vojáka v Afghánistánu. Hlavně ale takové, kde půjdou proti většinovému názoru.

Sami se označují za "skupinu kousavých, dotěrných a ani-nit-suchou-nenechávajících lidí, jejichž úkolem je dělat si legraci z lidské hlouposti a hloupých lidí, které a kterých je na internetu a konkrétně na facebooku až příliš".

Trollové upozorňují na to, že jde pouze o recesi a jejich útoky nejsou namířeny proti konkrétním lidem.

Černý humor se přesunul z hospod na internet

Odborník na internet a sociální sítě Miloš Čermák trolling jako velký fenomén nevnímá. Podle něj je podstatné, jak moc za hranou dané příspěvky jsou. "Každý má jiný smysl pro humor. Někdy se ale opravdu 99 procent lidí shodne na tom, že je to nevhodné. V hospodě padne takových vtípků obvykle několik, ale díky internetu se o tom dozví víc lidí a více se o tom diskutuje," myslí si Čermák.

Facebooková stránka Na věku nezáleží je podle něj už za hranicí morálky, ale například stránku lobbující za přejmenování Václava Havla na Letiště Ruzyně považuje za dobrou ukázku trollingu - snaží se vtipně reagovat na nějaké masové hnutí, v tomto případě kampaň za pojmenování letiště a mnoha dalších institucí po exprezidentovi, a nemyslí to přitom špatně vůči konkrétní osobě.

Britové potrestali trolling vězením

Trolling dělá starosti správcům internetových diskusí, kteří musí vážit, kdy je příspěvek už nepřijatelný a kdy ho lze považovat za ironický slovní šíp od trolla.

"Řešíme to individuálně podle konkrétních příspěvků, nedá se to generalizovat. Často se z trollů postupně vyvinou stalkeři," říká správce diskusí na serveru iDNES.cz Jan Dvořák s tím, že jsou i slušní trollové, kteří se ale snaží téma diskuse posunout jinam, což ji i tak zničí.

Verbálními útoky na internetu se čas od času zabývají i policisté. Ti čeští označili stránku Na věku nezáleží za amorální zábavu, ale chtějí ji pečlivě prozkoumat, včetně diskusních příspěvků. Britové loni poslali na 18 týdnů do vězení mladíka, který psal nevhodné poznámky na web o mladé dívce, jež skočila pod vlak. Navíc dostal pětiletý zákaz přístupu na sociální sítě.

Síly internetu dokážou využít i lidé, kterým drsný trolling vadí. Jako odpověď na stránku s vtipy o pedofilii založili na Facebooku profil nazvaný Jsme proti skupině "Na věku nezáleží". Píšou si tipy na kontroverzní a nemorální stránky, společně je nahlašují administrátorům a usilují o jejich zrušení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video