Volby nanečisto ovládl Zeman, jen v Praze těsně prohrál s generálem

  6:59aktualizováno  6:59
Vítězem prezidentských voleb nanečisto pořádaných MF DNES a iDNES.cz se stal Miloš Zeman. Dostal čtvrtinu všech hlasů. Voliči současného prezidenta tak dali najevo, že svého favorita z volby v roce 2013 neopustili. Voleb nanečisto se mezi čtvrtečním a pátečním polednem zúčastnilo přes 110 tisíc lidí.

Vítězem voleb prezidenta nanečisto se stal Miloš Zeman | foto: iDNES.cz

Miloš Zeman dostal 22,6 % procenta hlasů. Vyhrál téměř ve všech krajích, pouze v Praze nastala faktická remíza. O pouhou desetinu procentního bodu v hlavním městě Zeman prohrál s nečekaným přemožitelem, generálem Petrem Pavlem.

Na dalších místech celkově za Zemanem (22,6 %) skončil právě Petr Pavel (14,4 %), třetí byl kněz Tomáš Halík (9,5 %), čtvrtý ekonom Jan Švejnar (7,9 %) a první pětici uzavírá exprezident Václav Klaus (6,5 %). Žádného ze 13 nabízených kandidátů si nedokázalo vybrat 11,7 procenta hlasujících.

Do hlasování se zapojilo celkem 110 574 čtenářů. To je nejen nečekaně vysoké číslo, ale především dostatečný počet na to, aby tato unikátní sonda přinesla sociologicky hodnověrná zjištění o popularitě případných kandidátů na prezidenta. A to přesto, že se skutečnou prezidentskou volbou, která se bude dvoukolově konat v roce 2018, se úplně srovnávat nedá.

„Statistici, sociologové a výzkumníci vůbec jsou vůči internetovým anketám dosti skeptičtí a já nejsem výjimkou. Když se ale nějaké ankety zúčastní přes 110 tisíc uživatelů internetu, rozhodně nelze nad výsledky jen tak mávnou rukou. Tím spíš, že výsledky jsou zpracovány podobným způsobem, jak je to běžné v profesionálních výzkumných agenturách, tedy s využitím metody vážení, která umožňuje „opravit“ vliv nerovnoměrného rozložení internetové populace na území České republiky,“ uvedl sociolog Jan Herzmann.

Výsledky internetových voleb iDNES.cz a MF DNES se co do výsledků v regionech podobají druhému kolu prezidentské volby z roku 2013. Tehdy Miloš Zeman Karla Schwarzenberga drtivě porazil ve všech krajích právě s výjimkou Prahy. Jen knížete Schwarzenberga nyní nahradil generál Pavel.

Připomeňme si také, že v prvním kole skutečné volby prezidenta v roce 2013 Miloš Zeman vyhrál v osmi krajích (na Moravě, v pohraničí a v části Čech), zatímco jeho tehdejší soupeř Karel Schwarzenberg v šesti (Praha a pět českých krajů kraje).

„Kdo si přeje, aby se v roce 2018 na Hradě střídalo, vidí z ní, že to asi nebude jednoduchý úkol,“ říká Jan Herzmann.

Z podrobnějšího pohledu do výsledků lez vyčíst, že nejvíce hlasů dostal Miloš Zeman od voličů ČSSD, ANO, KSČM, ale také od těch, kteří v anketě odmítli prozradit svou politickou preferenci. Naopak nepřijatelný je pro voliče TOP 09 a pro lidovce. Zeman vyhrál také mezi lidmi se základním vzděláním, mezi středoškoláky i vysokoškoláky. U posledně jmenovaných měl nejmenší náskok: volilo ho 9120 vysokoškoláků, zatímco generála Pavla 7892 a pátera Halíka 6866.

Zajímavá je podpora pro generála Petra Pavla. Jde napříč politickým spektrem a například u voličů sociální demokracie je bývalý náčelník generálního štábu – stejně jako v celkovém pořadí – druhým nejoblíbenějším kandidátem.

PREZIDENTSKÉ VOLBY NANEČISTO: Celkové výsledky

Na opačném pólu skončili Škromach a Bobošíková

Čekalo se také, jak voliči zareagují na možnost zvolit bývalého prezidenta Václava Klause. Ukázalo se, že jeho si prakticky výhradně vybírali voliči ODS a Strany svobodných občanů. U těch dokonce drtivě vyhrál mezi všemi kandidáty.

Na úplně opačný pól výsledkové tabulky zařadili čtenáři iDNES.cz dva volební matadory: Zdeňka Škromacha, jemuž v internetových volbách nepomohla ani velmi silná aktivita na sociálních sítích, a Jana Bobošíková. Oba nezískali ani procento hlasů internetových voličů.

Podle očekávání největší část hlasujících „volila“ v Praze a středních Čechách (dohromady přes třetinu účasti tvořily tyto dva regiony), ale možná o to je Zemanovo poměrně jasné vítězství překvapivé.

Redakce MF DNES a iDNES.cz však kvůli co nejvěrnější simulaci skutečných voleb použily při přepočítávání hlasů krajský koeficient (podle váhy kraje na skutečných výsledcích voleb v roce 2013). Takže celkové výsledky, které vidíte, jsou už od internetové převahy Prahy a okolí očištěny.

PREZIDENTSKÉ VOLBY NANEČISTO: Vítězové v krajích
Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

Senátoři chtějí premiéra ve vazbě. Babiš odmítá maření vyšetřování

Premiér Andrej Babiš (15. listopadu 2018)

Předseda vlády Andrej Babiš by mohl podle senátorů Václava Lásky a Lukáše Wagenknechta mařit vyšetřování kauzy Čapího...

Na Pustevnách se letos nebude lyžovat, není voda na zasněžování

Lyžaři i snowboardisté si letos na Pustevnách nezajezdí.

Kvůli nízkým srážkám má stále více sjezdovek v Moravskoslezském kraji problém se zasněžováním, chybí jim voda. Pro...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz