Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Internet vyslal Pozlovice do světa

  16:42aktualizováno  16:42
P o z l o v i c e - Svým dílem ke globalizaci už přispěli i v Pozlovicích na Zlínsku. Přestože je některý jejich soused na druhé straně zeměkoule, okamžitě se dozví, že místní lékařka má dovolenou a bude ordinovat až za čtrnáct dní. Nejen lidé z obce totiž ví o důležitých událostech ihned díky on-line zprávám, které dostávají na mobilní telefon či elektronickou poštou. "O informace, které zdarma rozesíláme z našich intenetových stránek, se přihlásilo přes čtyřicet lidí," chlubí se dvacetiletý správce obecních stránek Jiří Mikulec.
Co se v poslední době dověděli Pozlovičtí na svých mobilních telefonech

12. 12. 2000 - Poštovna ve středu uzavřena: Poštovna v Pozlovicích bude ve středu 13. 12. 2000 uzavřena.

4. 12. 2000 - Svoz odpadu: Svoz domovního odpadu se v Pozlovicích uskuteční 6. 12. 2000, tj. tuto středu.

4. 12. 2000 - Poštovna uzavřena: Poštovna v Pozlovicích je ve dnech 4. - 8. 12. 2000 uzavřena.

4. 12. 2000 - Dobytí severního pólu: Dům kultury Vizovice uvádí divadelní představení Cimrman/Smoljak/Svěrák Dobytí severního pólu, severské drama v pátek 8. 12. 000 v 19:00.

Lidé se tak dozví o kulturních akcích v obci, o zahájení prodeje vánočních stromků či o nabídce místní cukrářky. Například na konci listopadu dostali toto upozornění: "Ubytovatelé v soukromí, kteří tak ještě neučinili, nechť předloží vyplněné tiskopisy a odvedou vybrané poplatky do 15. 12. na Obecní úřad Pozlovice."

Místní rozhlas je v Pozlovicích minulostí
Obec tuto, v republice naprosto ojedinělou, informační službu nabízí už skoro rok a ti, kteří ji využívají, jsou velmi spokojení. Nemusí už totiž být doma mezi třetí a čtvrtou odpoledne, aby slyšeli hlášení místního rozhlasu. "Měsíčně dostávám okolo třiceti zpráv. Mezi nimi nechybí upozornění o úředních hodinách lékaře nebo změnách v dopravě", pochvaluje si jeden z uživatelů František Petrák.

Majitel pražské internetové a prezentační firmy Jindřich Husák považuje stránky za průměrné. "Takových obcí je na síti spousta. Ale služba, kterou nabízejí, je na stránkách tohoto typu opravdu ojedinělá. U takto malých obcí jsem se s podobnou službou ještě nesetkal a pokládám ji za velice přínosnou. Z pohledu internetu je běžná, z pohledu obce však unikátní", uvedl Husák.

Internetové stránky vesnice (www.pozlovice.cz) pak informace zasílané na požádání podrobně vysvětlují a nabízejí i další. Například fotoreportáž z prvního školního dne, snímky obce a okolí nebo veškeré informace o obci, farnosti či ze sportu.

Pozlovické stránky mají nalákat turisty
Obyvatelé Pozlovic považují stránky za dobrou vizitku obce. "Myslím, že je dobré být na internetu. Vesnice je v lázeňském pásmu a díky tomu je celá oblast atraktivní pro turisty a internet je v současnosti nejdostupnější komunikační prostředek. Jak jinak by se o nás lidé dozvěděli než z něj," říká Roman Veselovský, který si stránky několikrát prohlédl.

"Je samozřejmě naivní si myslet, že budou sloužit všem, protože zatím jen malé procento obyvatel má připojení k internetu. Takže jsme tím mysleli především na turisty, kteří se tak seznámí s krásami obce", podotkl správce stránek Jiří Mikulec. Pracuje na obecním úřadu v rámci civilní vojenské služby a stránky vytvářel. Lidé z obce, kteří nemají internet, si zprávy mohou přečíst na obecním kanálu místní kabelové televize, kterou má devadesát pět procent domácností.

Svým dílem ke globalizaci už přispěli i v Pozlovicích na Zlínsku. Přestože je některý jejich soused na druhé straně zeměkoule, okamžitě se dozví, že místní lékařka má dovolenou a bude ordinovat až za čtrnáct dní (14. prosince 2000).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...Najdete na iDNES.cz