Kateřina Jacques se v roce 2000 dostala do strkanice při demonstraci proti MMF. | foto: Topí Pigula

Internet vyplavil fotku Jacques v sevření radikálů

  • 279
Šéfka zelených poslanců Kateřina Jacques má na střety při demonstracích pech. Na internetu se objevila její fotka z pouličních protestů při MMF v roce 2000. Tehdy se ještě jako studentka dostala do sevření italských anarchistů. Na demonstrace ale nezanevřela.

Archivní záběry nyní zveřejnil weblog Puffin.cz. Jejich autor, který si říká Topí Pigula, k tomu napsal text s titulkem "I demonstrovat se musí umět".

Při focení stál těsně před policejním kordonem, který zablokoval Nuselský most před italskými anarchisty ze skupiny Ya Basta.

Jacques vypjatou situaci nezvládla, tvrdí fotograf
"Najednou jsem v řadách demonstrantů zaznamenal nějaký zmatek. Vypadalo to jako hádka, později potyčka. Nějaká mladá dívka česky křičela: ´Nechte mě, pusťte mě!´ Okolostojící Italové jí jasně nerozuměli," popsal incident pro iDNES.cz.

Zásah policistů proti Kateřině JacquesHlavní roli v něm sehrála tehdy 29letá Kateřina Jacques. Ta se loni v květnu ještě jako neznámá členka Strany zelených "proslavila" po konfliktu s policistou během demonstraci neonacistů. - více zde

"Vypadalo to, že dívka nezvládla napjatou situaci před Nuselským mostem. Mohlo jít o nepříjemný psychický zážitek, kdy ji dav sevřel," dodal Pigula.

To potvrdila i Jacques, která přední řady opustila hned po potyčce. "Jakmile začíná být v davu velký kravál, odcházím, protože je mi to fyzicky odporné. Já ty kotle nevyhledávám a nebyla jsem v kotli ani na té prvomájové demonstraci," řekla iDNES.cz.

Jacques: Šla jsem se jen podívat
Novopečená šéfka poslanců Strany zelených ale odmítá, že by vyhledávala pouliční konflikty záměrně.

Kateřina Jacques při demonstraci proti MMF"Ta fotka není žádná senzace, protože takových fotek se mnou budou desítky. Já jsem ale tehdy rozhodně nebyla součástí žádného agresivního křídla. Šla jsem se jen podívat do přední řady a v tom kotli vás to občas jen navalí na ostatní," popsala Kateřina Jacques.

Podle ní byla potyčka zcela nevinná. "Členové Ya Basty měli pocit, že jsem snad policistka v civilu, takže tam došlo ke strkanici. Ale bylo jich tak deset, takže to rozhodně nebylo nic dramatického," uvedla.

Demonstrovat chodili při seminářích
Na podobné akce prý chodila s ostatními studenty politologie včetně profesora Zdeňka Zbořila. Ten ale podle svých slov zrovna na této demonstraci nebyl, protože ho tehdy policie pozvala jako experta k posouzení jiných protestů proti MMF.

"Na seminářích jsme sledovali hlavně neonacisty, protože tehdy se rodil Národní odpor Praha. Takže jsme na různé demonstrace chodili často. A Kateřina Jacques se toho jako studentka účastnila velmi aktivně," vzpomíná politolog Zbořil.

Demonstrovat budu dál, tvrdí poslankyně
Kateřina Jacques je i nadále zastáncem této formy veřejného prezentování názorů. "Jsem přesvědčená o tom, že demonstrovat je absolutně legitimní a v západních demokratických zemích naprosto běžné. Vždycky jsem se demonstrací pokojně účastnila a budu to dělat i nadále," upřesnila.

Podotkla, že chodit na demonstrace začala v 15 letech ještě před listopadem 89. "Zažila jsem i vodní děla na Václaváku a ve Vodičkové. Právě proto považuji za jednu z úžasných věcí, že dneska můžeme tímto způsobem komunikovat. Pokud nemáte ovšem smůlu, jako jsem měla já prvního máje."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video