Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Internet dává Íráncům pocit svobody

  0:01aktualizováno  0:01
V konzervativním Íránu, kde je stále řada pro nás běžných věcí tabu, se lavinovitě šíří internet. Pod jeho vlivem se rapidně proměňuje životní styl, zejména mladé generace. Většině mladých se v Íránu nežije nijak jednoduše. Úřady vraští čelo, když si vyjdou na veřejnosti s přítelem či přítelkyní, o rockové hudbě nechtějí ani slyšet a vycestování za hranice se rovná zázraku.

V poslední době však tisíce mladých Íránců objevily způsob, jak uniknout z těsného kulturního ghetta: jejich spasitelem se stal internet. Takový Mohammad Fahimí vysedává denně u počítače v teheránské internetové kavárně, surfuje kyberprostorem, stahuje si nejnovější hity západní pop-music a rozpráví se svými "elektronickými" známostmi z celého světa.

Na internetu si našel i současnou lásku. "Chci mít lepší představu o tom, jak to ve světě chodí. Do ciziny jet nemohu, tak brouzdám po internetu," svěřil se zpravodaji listu The Washington Post.

Úřady nevědí, co s tím 
Konzervativní islám na potenciální "zlo" linoucí se z internetu zatím nijak urputně neútočí. Naopak, mnozí vrcholní muslimští hodnostáři si nechali zřídit vlastní webové stránky, kde vysvětlují své interpretace islámu.

Vláda je ovšem současným rozvojem internetu znepokojena, i když zatím neví, co s tím.

"Vládu to rozhodně nenechává klidnou. Je to něco neznámého, a proto nebezpečného. Každý si může dát na síť, co se mu zamane, a nikoho se nemusí ptát na dovolení," uvedl Madžíd Emani.

"Úřady se obávají, že jednoho dne se internet dostane do konfliktu se zájmy státu. Zdá se, že se dosud nerozhodly, zda se pokusí síť nějak filtrovat, či tomu nechají volný průběh."

"Chceme bojovat proti negativním vlivům internetu, ne proti síti samotné," nechal se slyšet Ahmad Mohamedi z ministerstva pošt. "Jistě, něco musíme udělat se šířením obscénností a s návalem extremismu," dodal.              (kro) 

V Íránské islámské republice, kde je chování na veřejnosti svázáno přísnými předpisy a kde obyvatelům hrozí vězení, když budou veřejně říkat, co si myslí, nyní internet radikálně mění životní styl zvláště mladé generace.

Mnoha z nich dává možnost beze strachu se svobodně vyjádřit, neboť úřady nejsou schopny moderní technologii účinně kontrolovat. Třebaže Írán v počtu uživatelů informační dálnice zatím silně pokulhává za ostatním světem - první lidé se zde mohli připojit k internetu před necelými dvěma roky - země mulláhů teď zažívá takový internetový boom, že vláda zbystřila pozornost.

Znepokojení stoupenci konzervativních islámských sil teď chrlí nové předpisy a chystají se omezit dosažitelnost sítě. Ti osvícenější ovšem sami přiznávají, že si nedělají iluze o efektivitě takových opatření. Internet se pro početnou vrstvu mladých stal oázou svobody, kde nemusí cenzurovat ani své politické postoje.

Příkladně internetové stránky nabízejí možnost gayům i lesbičkám, aby se mohli potají scházet, neboť homosexualita je v Íránu stále tabu. Webové stránky se tak stávají prakticky jediným fórem pro disidentské názory, neboť v zemi, kterou kontrolují konzervativní náboženské síly, bylo jen za poslední rok zakázáno na čtyři desítky proreformních novin a časopisů.

V současnosti prý v Teheránu denně vzniká nová internetová kavárna. Dosud jich existuje na 500. "Před rokem, rokem a půl byla v Teheránu dvě taková zařízení," tvrdil Madžíd Emani, absolvent americké Kalifornské univerzity, který se po sedmi letech v USA nedávno vrátil domů a založil tam se skupinou přátel prosperující internetovou firmu Pars Online.

"Teď spatříte internetové kavárny na každém rohu." Soukromí provideři odhadují, že internet nyní užívá až milion Íránců. Před pěti roky byl dostupný pouhým dvěma tisícům lidí. V kavárnách se platí v přepočtu kolem osmdesáti korun za hodinu.
Úřady se chystají, že instalují software, který by podobné věci filtroval.

Zatím není jasné, jaký model omezení bude přijat. Například v Saúdské Arábii znemožňují přístup na webové stránky šířící pornografii, informace poškozující islámské učení a královskou rodinu, problémem je také internetové telefonování nebo chaty.

Je ovšem zřejmé, že žádná restrikce není všespásná. Technologie se rychle rozvíjí a umožňuje uživatelům mnohá omezení účinně obcházet.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Kyjevský soud propustil Saakašviliho na svobodu. Chci se najíst, vtipkoval

Gruzínský exprezident a odvolaný oděský gubernátor Michail Saakašvili u soudu v...

Kyjevský soud zamítl žádost ukrajinské prokuratury o uvalení vazby ve formě domácího vězení na gruzínského exprezidenta...

Tři ženy vyzvaly Kongres k vyšetřování prezidenta Trumpa za sexuální útoky

Tři Trumpovy údajné oběti chtějí znovu otevřít kauzu obtěžování (11. prosince...

Tři ženy, které loni prezidentského kandidáta a pozdějšího volebního vítěze Donalda Trumpa obvinily ze sexuálních...

KLDR vyvíjí novou ponorku, bude schopna odpalovat balistické střely

KLDR testovala balistickou střelu schopnou odpalu z ponorky už letos na jaře.

Severní Korea zřejmě vyvíjí nový typ ponorky, který bude schopen odpalovat balistické rakety. Spojené státy a jejich...Najdete na iDNES.cz