Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Internet dává Íráncům pocit svobody

  0:01aktualizováno  0:01
V konzervativním Íránu, kde je stále řada pro nás běžných věcí tabu, se lavinovitě šíří internet. Pod jeho vlivem se rapidně proměňuje životní styl, zejména mladé generace. Většině mladých se v Íránu nežije nijak jednoduše. Úřady vraští čelo, když si vyjdou na veřejnosti s přítelem či přítelkyní, o rockové hudbě nechtějí ani slyšet a vycestování za hranice se rovná zázraku.

V poslední době však tisíce mladých Íránců objevily způsob, jak uniknout z těsného kulturního ghetta: jejich spasitelem se stal internet. Takový Mohammad Fahimí vysedává denně u počítače v teheránské internetové kavárně, surfuje kyberprostorem, stahuje si nejnovější hity západní pop-music a rozpráví se svými "elektronickými" známostmi z celého světa.

Na internetu si našel i současnou lásku. "Chci mít lepší představu o tom, jak to ve světě chodí. Do ciziny jet nemohu, tak brouzdám po internetu," svěřil se zpravodaji listu The Washington Post.

Úřady nevědí, co s tím 
Konzervativní islám na potenciální "zlo" linoucí se z internetu zatím nijak urputně neútočí. Naopak, mnozí vrcholní muslimští hodnostáři si nechali zřídit vlastní webové stránky, kde vysvětlují své interpretace islámu.

Vláda je ovšem současným rozvojem internetu znepokojena, i když zatím neví, co s tím.

"Vládu to rozhodně nenechává klidnou. Je to něco neznámého, a proto nebezpečného. Každý si může dát na síť, co se mu zamane, a nikoho se nemusí ptát na dovolení," uvedl Madžíd Emani.

"Úřady se obávají, že jednoho dne se internet dostane do konfliktu se zájmy státu. Zdá se, že se dosud nerozhodly, zda se pokusí síť nějak filtrovat, či tomu nechají volný průběh."

"Chceme bojovat proti negativním vlivům internetu, ne proti síti samotné," nechal se slyšet Ahmad Mohamedi z ministerstva pošt. "Jistě, něco musíme udělat se šířením obscénností a s návalem extremismu," dodal.              (kro) 

V Íránské islámské republice, kde je chování na veřejnosti svázáno přísnými předpisy a kde obyvatelům hrozí vězení, když budou veřejně říkat, co si myslí, nyní internet radikálně mění životní styl zvláště mladé generace.

Mnoha z nich dává možnost beze strachu se svobodně vyjádřit, neboť úřady nejsou schopny moderní technologii účinně kontrolovat. Třebaže Írán v počtu uživatelů informační dálnice zatím silně pokulhává za ostatním světem - první lidé se zde mohli připojit k internetu před necelými dvěma roky - země mulláhů teď zažívá takový internetový boom, že vláda zbystřila pozornost.

Znepokojení stoupenci konzervativních islámských sil teď chrlí nové předpisy a chystají se omezit dosažitelnost sítě. Ti osvícenější ovšem sami přiznávají, že si nedělají iluze o efektivitě takových opatření. Internet se pro početnou vrstvu mladých stal oázou svobody, kde nemusí cenzurovat ani své politické postoje.

Příkladně internetové stránky nabízejí možnost gayům i lesbičkám, aby se mohli potají scházet, neboť homosexualita je v Íránu stále tabu. Webové stránky se tak stávají prakticky jediným fórem pro disidentské názory, neboť v zemi, kterou kontrolují konzervativní náboženské síly, bylo jen za poslední rok zakázáno na čtyři desítky proreformních novin a časopisů.

V současnosti prý v Teheránu denně vzniká nová internetová kavárna. Dosud jich existuje na 500. "Před rokem, rokem a půl byla v Teheránu dvě taková zařízení," tvrdil Madžíd Emani, absolvent americké Kalifornské univerzity, který se po sedmi letech v USA nedávno vrátil domů a založil tam se skupinou přátel prosperující internetovou firmu Pars Online.

"Teď spatříte internetové kavárny na každém rohu." Soukromí provideři odhadují, že internet nyní užívá až milion Íránců. Před pěti roky byl dostupný pouhým dvěma tisícům lidí. V kavárnách se platí v přepočtu kolem osmdesáti korun za hodinu.
Úřady se chystají, že instalují software, který by podobné věci filtroval.

Zatím není jasné, jaký model omezení bude přijat. Například v Saúdské Arábii znemožňují přístup na webové stránky šířící pornografii, informace poškozující islámské učení a královskou rodinu, problémem je také internetové telefonování nebo chaty.

Je ovšem zřejmé, že žádná restrikce není všespásná. Technologie se rychle rozvíjí a umožňuje uživatelům mnohá omezení účinně obcházet.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Slovensko chce vznik ČSR oslavit státním svátkem, nacionalisté jsou proti

Grasalkovičův neboli Prezidentský palác na Hodžově náměstí v Bratislave je od...

Slovensko zvažuje jednorázové zavedení mimořádného státního svátku ke 100. výročí vzniku Československa, které si Česká...

Izrael jako první na světě nasadil v boji stíhací letouny F–35

Letoun F-35 Lightning II určený pro izraelské vojenské letectvo

Stíhací bombardér F-35 je označován za bojový letoun 21. století. První zemí, která tyto letouny použila v bojové akci,...

Ramadán na skotském severu. Na drsných Hebridách otevřela první mešita

Stornoway je největším městem na Vnějších Hebridách. Má asi 8000 obyvatel

Těsně před letošním ramadánem se otevřely dveře první mešity na Vnějších Hebridách, nehostinném souostroví u pobřeží...

Najdete na iDNES.cz