Interaktivní volební systém

  • 2
Jedním ze způsobů jak dosáhnout volebních výsledků odrážejících skutečné mínění veřejnosti při současné vysoké volební účasti by mohlo být právě zavedení interaktivního volebního systému. Nebylo by to nic, co by občané neznali. Poměrně velkou sledovanost zaznamenávaly právě televizní pořady zaměřené na jedno konkrétní téma, ve kterých moderátor dal prostor jednomu či více politikům.

Do těchto pořadů se diváci mohli zapojit prostřednictvím SMS-ky, kterou hlasovali pro odpověď ANO nebo NE na předem danou otázku. V podstatě se jednalo o malé televizní referendum.

Jeho interaktivnost (odezva v reálném čase, zpětná vazba) spočívala v tom, že bezprostředně po hlasování mohl divák vidět aktuální výsledek. A nejen to: průběžný stav mohl sledovat po celý průběh hlasování. Tento způsob má jednu velkou výhodu – dokáže do určité míry vymazat zkreslující účinek jak volebních průzkumů, tak i pětiprocentní hranice potřebné pro vstup politického uskupení do sněmovny.

Předem nerozhodnutý volič by tak měl možnost znát přesně okamžitý stav a nemusel by vycházet z mnohdy doslova vybájených prognóz. A například by si mohl z malých stran vybrat jednu z těch pro něj přijatelných, u níž hlasy přibývají nejnadějněji.
Tímto způsobem by došlo k  tomu, že právě aktuální stav voleb by se současně stal nejpřesnější možnou prognózou konečného volebního výsledku. Volič by byl více motivován se k volbám dostavit, zejména pokud by cítil, že má reálnou naději se svým hlasem uspět.

Další výhodou tohoto systému by bylo i to, že v něm odpadají neplatné hlasy. Pokud by volič vyplnil pomyslný volební lístek špatně, nemohl by jej platně odeslat, byl by na chybu upozorněn a mohl by se o správné vyplnění pokusit i opakovaně – dokud by neuspěl nebo dokud by neuplynula doba vyhrazená pro volby.

Stejně tak by bylo výhodou, že obdobné programy umožňující tento způsob voleb v podstatě už dávno existují. Takové programy dnes například umožňují sázet na dostizích a po každé sázce okamžitě přepočítávat kurz na každého koně. Stačilo by je modifikovat.

Zneužití tohoto systému se není třeba obávat. Zvláště v době, kdy se značné sumy peněz stěhují z konta na konto elektronickou cestou.Vyřešit elektronickou cestou rovněž lze i požadavek, že volič musí hlasovat osobně.Největším problémem tak bude prosazení tohoto volebního systému v platnost. Vzhledem k jeho možným dopadům (nová politická mapa České republiky) nelze očekávat jeho masovou podporu z okruhu současných parlamentních stran.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue