Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Intel odhaluje nové technologie pro PC budoucnosti

  13:40aktualizováno  13:40
INTEL DEVELOPER FORUM, PALM SPRINGS, Kalifornie, 15. února 2000 - Společnost Intel Corporation dnes předvedla veřejnosti soubor technologií a iniciativ, z nichž se má zrodit nová generace PC pro obchod i spotřebitele. Mimo jiné byla dnes zveřejněna koncepce PC, které se "snadno vejde do dlaně" (fit easily into your hand), vůbec poprvé byl předveden produkt USB 2.0 a zveřejněny výsledky úsilí o zdokonalení grafických schopností PC v rámci iniciativy "Beyond AGP4x Initiative".

 "Neustálý vývoj PC způsobí, že dnešní počítače budou za chvíli vypadat tak obstarožně, jako fordka T na dálnici," řekl Pat Gelsinger, viceprezident divize Intel Desktop Products. "Intel spolupracuje s celým odvětvím na tom, aby na místo "3B" - big, beige and boring (velké, béžové a nudné) nastoupila "3S" - speed, simplicity and style (rychlost, jednoduchost a styl) - v podobě nové generace počítačů na bázi Intel."
 Gelsinger informoval o nových technologiích a iniciativách týkajících se PC v hlavním projevu, který přednesl společně se starším viceprezidentem společnosti Intel Albertem Yu na setkání Intel Developer Forum, což je nejprestižnější technická konference v oboru pořádaná jednou za půl roku. Konference se tentokrát zúčastnilo přes 2000 vývojářů z celého světa.

Technologie pro novou éru stolních počítačů
Dnes zveřejněné informace hovoří o současných pokrocích v konstrukci nové generace PC, pro kterou bude charakteristické velké množství pokročilých funkcí, různých aplikací a obsahů. Hovořilo se také o následujících konkrétních technologiích a iniciativách:
· Nová koncepce PC, které se "snadno vejde do dlaně". Dnes předváděná PC jsou ověřovací prototypy ukazující, jaké možnosti nabízejí při konstrukci osobních počítačů procesory s architekturou Intel. Poprvé v nich byly předvedeny nové prvky jako jsou nízkoprofilové PCI a AGP karty. Společnost Intel je přesvědčena, že architektura PC se bude vyvíjet směrem ke stále různorodějšímu použití a různosti stylů, přičemž dnešní předvádění ukazuje, jak může Intel pomoci svým zákazníkům při dalším vývoji PC platforem. Tyto ověřovací modely byly vyvinuty v rámci iniciativy Intel Ease of Use, což je na řadu let rozvržená akce, jejímž cílem je dávat celému oboru trvalé impulzy k vývoji počítačů s co nejsnadnějším ovládáním a inovativním designem. Výsledkem této průběžné iniciativy je už nyní řada PC, které byly uvedeny na trh.
· Vůbec první veřejné předvedení produktu založeného na specifikaci USB 2.0. USB je rychlá a snadno ovladatelná technologie, která umožňuje uživatelům PC prosté připojování dalších přístrojů. S její pomocí bude odstraněna dosavadní praxe, při níž bylo připojení nového přístroje spojeno s nutností otevřít PC a instalovat nové hardware. Po uvedení na trh v druhé polovině r. 2000 nabídnou produkty kompatibilní s USB 2.0 až 40krát větší šířku pásma, než jak je tomu u současných produktů kompatibilních s USB 1.1. Toto zvýšení rychlosti umožní rozšířit funkčnost a zlepšit výkonnost různých periférií PC jako budou tiskárny nové generace, videokamery s vysokým rozlišením a rychlé externí paměťové jednotky. Vedoucí postavení ve vývoji specifikace USB 2.0 mají společnosti Compaq, Hewlett-Packard, Intel, Lucent, Microsoft, NEC a Philips.
· Vyhlášení iniciativy "Beyond AGP4x Initiative". Intel navazuje spolupráci s předními prodejci grafických kontrolerů a čelnými výrobci počítačů s cílem překročit u grafiky v oboru dosavadní úroveň AGP4x, přičemž by nová oborová specifikace měla být vyhlášena na konferenci Intel Development Forum na podzim r. 2000. Klíčovým prvkem této nové iniciativy je zdokonalení grafického busu dnešních počítačů. Účelem podobných zdokonalení je vyhovět požadavkům, které na PC kladou stále rafinovanější internetové, multimediální a grafické aplikace.
· Oznámení o vývoji sériového ATA. Tato technická specifikace umožní konstruovat menší a tvarově vhodnější PC díky tomu, že nahradí dosavadní objemné stuhové kabely používané uvnitř počítačů velmi tenkými kabely schopnými přenášet velké množství informací. Kabely a konektory tvořící součásti sériového ATA slouží k připojování k paměťových zařízení jako např. harddisků k motherboardům a nahrazují přitom dosavadní produkty založené na paměťových rozhraních s paralelním ATA. Sériové ATA umožní další vývoj počítačů a zvyšování jejich stability při zachování kompatibility se současnými softwarovými základnami. Členy pracovní skupiny pro tuto specifikaci jsou společnosti APT Technologies, Dell, IBM, Intel, Maxtor, Quantum a Seagate. Očekává se, že specifikace bude vydána v druhé polovině r. 2000.

Stručně o IDF
 Intel Development Forum je prestižní technické fórum společnosti Intel, v jehož rámci se koná skoro 150 zasedání a laboratorních praktik a více než 100 ukázek špičkových produktů a technologií. IDF uvítalo více než 2000 pracovníků vývoje hardware a software z celého světa, z nichž skoro 30 procent se zaměřuje na software. Forum, které se pořádá v půlročních intervalech už třetí rok, nabízí OEM (výrobcům originálních zařízení, original equipment manufacturers), IHV (samostatným prodejcům hardware, independent hardware vendors) a ISV (samostatným prodejcům software, independent software vendors) podrobné informace o technologiích a iniciativách společnosti Intel. Podrobnější informace o Intel Development Forum  lze nalézt na http://developer.intel.com/design/idf. Aktualizované informace v období mezi jednotlivými IDF lze získat v časopise Intel Developer Update Magazine, který lze objednat na http://developer.intel.com/update.
 Intel, největší světový výrobce čipů, je také předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů. Další informace o společnosti Intel jsou k dispozici na www.intel.com/pressroom.

** Obchodní známky třetích stran jsou vlastnictvím příslušných držitelů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...Najdete na iDNES.cz