Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Institut řeší další falešný podpis

  15:57aktualizováno  15:57
Kunovice - Problémy Evropského polytechnického institutu v Kunovicích, jež se objevily v souvislosti se žádostí o akreditaci nových studijních programů, nekončí. Spíš naopak, přibývají k nim další. Dubnovou žádost kunovického institutu o akreditaci doprovázela čestná prohlášení a podpisy vysokoškolských odborníků, kteří se zaručovali za potřebnou kvalitu výuky nových oborů.

Akreditační komise ministerstva ale před měsícem na své internetové stránce oznámila, že v žádosti se nejspíš objevil jeden falešný podpis. Profesor Zdeněk Obdržálek z Bratislavy vzápětí potvrdil, že žádné čestné prohlášení nepodepsal. Rektor školy Oldřich Kratochvíl i tajemník akreditační komise Václav Vinš tehdy tvrdili, že na žádosti je pouze jeden problematický podpis. Který, to nikdo z nich nechtěl sdělit.

"Nevím to," říkal tehdy rektor Kratochvíl. Už devět dní před tím, než ho na nesrovnalost upozornilo ministerstvo, a později i novináři, přitom ale sám podal trestní oznámení na neznámého pachatele, který podle něj zfalšoval podpis bratislavského docenta Petera Gavory.

"Existují čtyři dokumenty s mým podpisem. Dva jsou pravé a dva falzifikáty," potvrdil docent Gavora. "Rektor Kratochvíl mně kvůli tomu volal a pokoušel se to vysvětlit zmatky na studijním oddělení. Myslím ale, že je to konec mé spolupráce s ním. Něco takového je v akademických kruzích neslýchané. Možná svět byznysu proniká už i do školství," uvažuje Peter Gavora.

Rektor Kratochvíl už dříve řekl, že si nedokáže vysvětlit, jak se zfalšované podpisy objevily v žádostech pro akreditaci. "Můžu se jen domnívat, že nás někdo chtěl poškodit. Pak se mohlo stát, že vzal podepsané archy, vyhodil je a místo nich tam dal ty, které podepsal sám," uvedl před měsícem Kratochvíl.

V e-mailu adresovaném redakci MF DNES tento týden jen doplnil, že nedisponuje žádnou novou oficiální informací, a protože věc vyšetřuje policie, může na otázky odpovídat pouze vyšetřovatel. Kratochvílova právní zástupkyně vysvětlila v regionálním tisku předložení falešných dokumentů tím, že si rektor asi podpisy nezkontroloval.

"Víte, v jakém spěchu všechno probíhalo?" zeptala se právnička. O spěchu přitom nemůže být řeč. Na většině čestných prohlášení je totiž lednové datum. Materiály k akreditaci ale odvážel rektor Kratochvíl do Prahy až v dubnu, tedy přibližně o čtyři měsíce později.

Problémy se zfalšovanými podpisy navíc nejsou jediné, které poškozují pověst školy. V kopii materiálů pro ministerstvo, které má redakce MF DNES k dispozici, většina přednášejících podpisem vyjádřila svůj souhlas s tím, že přednášky v rámci akreditovaného studijního programu kunovické školy budou jejich hlavním pracovním poměrem.

To teď odmítá například docent Miloslav Keřkovský z Brna. "To jsem nemohl podepsat. Nějaké formuláře k podpisu mi dávali, ale plný úvazek? To určitě ne. Na plný úvazek jsem tam nikdy neučil, a ani učit nemíním," řekl Keřkovský. Jeho podpis přesto figuruje na čestném prohlášení, v němž s plným pracovním úvazkem souhlasí.

Tajemník akreditační komise ministerstva Václav Vinš oznámil, že škola akreditaci na nové studijní programy nezíská, a připustil, že zjištěné skutečnosti mohou být podnětem ke komplexnímu hodnocení činnosti školy. Na jeden zfalšovaný podpis upozornila komise policii. "Že se tam objevily i další nesrovnalosti? To už nás nezajímá. To je věc policie," řekl Vinš. Ivan Pala z Obvodního oddělení policie v Uherském Hradišti potvrdil, že policisté případ vyšetřují. "Dřív než za dva měsíce s tím ale hotovi nebudeme."

Zdroj obeznámený se situací v kunovickém institutu navíc tvrdí, že v posledním roce se škola začala vracet k praktikám ze začátku svého působení. "Tehdy platilo, že škola nemá kvalifikované přednášející a studenti tam učí studenty," uvedl zdroj. Jeho slova potvrzuje fakt, že od září 2000 do června 2001 učil v Kunovicích Petr Hladiš, který tehdy ještě neukončil vysokoškolská studia. "Magisterský titul jsem získal až později. Když jsem ale podepisoval smlouvu, měl jsem už státní zkoušku z matematiky," brání se Petr Hladiš.

Vedoucí školského referátu Okresního úřadu v Uherském Hradišti Bohuslav Jandásek namítá, že když někdo učí bez titulu, musí to vyvážit alespoň životními zkušenostmi a přehledem. Petru Hladišovi bylo v době, kdy v Kunovicích podepsal dohodu o pracovní činnosti, pětadvacet let. "Pětadvacetiletý hoch bez titulu by na vysoké škole určitě učit neměl. Ledaže by to byl nějaký génius," komentoval to Bohuslav Jandásek.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...Najdete na iDNES.cz