Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Baborová-Čiháková milovala vědu, stala se první doktorkou filozofie

Seriál   9:32
Byla první ženou, která v Čechách získala doktorský titul z filozofie. Před dosažením tohoto cíle studovala Marie Zdeňka Baborová-Čiháková na vůbec první ženské škole, feministické Minervě. Další studia, kdy se věnovala botanice a zoologii, i cesty do zahraničí si mohla dovolit díky svému movitému sponzorovi. Láska k vědě ji pomohla překonat i těžké životní situace, jakou byla ztráta dcery.

Marie Zdeňka Baborová-Čiháková | foto: archiv UK

Marie Zdeňka Baborová se narodila 17. ledna 1877 v Praze do rodiny bubenečského ředitele školy Josefa Babora. Díky profesi otce uměla Marie velice brzo číst a psát. Řídící učitel byl na svou dceru velice přísný, rozvíjel tak ale její vzdělání. Do obecné i měšťanské školy chodila Marie na Starém Městě u sv. Jakuba, patřila k premiantům třídy.

Pro dobré výsledky pokračovala ve studiích na soukromé střední škole spolku Minerva, který na konci 19. století založila Eliška Krásnohorská. Jednalo se o první reálné gymnázium, které umožňovalo vzdělávání dívek. Do té doby mohli oficiálně studovat pouze muži.

Institut pro ženské vzdělávání Minerva je dosud patřičně hrdý na své absolventky, které na počátku dvacátého století promovaly na Karlově univerzitě. Jedná se o lékařku Annu Honzákovou a právě filozofku Marii Zdeňku Baborovou.

Inspirativní ženy - rozhovory

Gomba: Pomáhat dětem téměř vylučuje mít vlastní

Chatardová: Slýchám, že jsme malý stát a ničeho nedosáhneme

Jiřičná: Nechápu, jak se někomu může líbit socialistická architektura

Říhová: Hranicí lidské obranyschopnosti je její vyčerpání

Brixi: Do rovnoprávnosti je potřeba zapojit i muže

Kolínská: Je potřeba, aby se emancipovali i muži a přijali otcovskou roli

Šmerdová: Ženy do armády patří, sbor nás uznává pro to, co umíme

Hrdličková: Byla jsem zjevením, justice je stále „pánský klub“

Bacíková: Říkali mi, že bych byla šťastná, kdybych byla více submisivní

Vondrová: Představa, že špičkový odborník z praxe půjde učit, je mylná

Nerudová: Stereotypy nejde bořit silou, snažím se být ženám inspirací

Havlíčková: Děti jsou můj největší životní projekt

Ďopanová: Lidi si raději zvyknou, než by bolest řešili, říká Nela s rozštěpem páteře

Cenigová: Tři dny se učila zavazovat tkaničky. Teď má úspěšný podnik

Kijonková: Vždy se můžeme odrazit ode dna, je to pouze na nás

Bradáčová: Práce není jediné životní štěstí. Dejme ženám příležitost

Středoškolské vzdělání Marie zakončila 14. července 1896. Maturitu složila na Akademickém gymnáziu v Praze. Současně už rok ovšem navštěvovala jako hospitantka, tedy studentka „zatím bez maturity“, Karlo-Ferdinandovu univerzitu v Praze. Jedním z jejích učitelů byl například profesor František Vejdovský.

Doktorát u Masaryka

Svůj široký záběr zúročila na přelomu století, kdy 30. července 1900 dosáhla absolutoria. V lednu následujícího roku předložila dizertaci O tukovém tělese Anthropodů. Kromě humanitních oborů se Marie zajímala také o medicínu, navštěvovala teoretické obory na lékařské fakultě. Na filozofické fakultě pražské německé univerzity se soustředila také na zoologii a botaniku.

Doktorát z filozofie získala v dubnu u profesorů Františka Drtiny a Tomáše Garrigua Masaryka, který se později stal prvním československým prezidentem. V červnu poté složila rigorózum ze zoologie, biologie a pedagogiky u profesorů Františka Vejdovského a Jana Palackého.

Dne 17. června 1901 získala Marie Zdeňka Baborová jako první žena v českých zemích titul doktorky filozofie. Dobový tisk o ní psal, že nejenže úspěšně složila zkoušky, ale ovládala také devět jazyků.

Vysokoškolská studia Marie Zdeňky Baborové nadobro zakončilo vydání rozšíření její rigorózní práce v roce 1902, které vyšlo pod názvem Úvod k studiu o tukovém tělese členovců.

Aby si mohla všechna studia dovolit, potřebovala mladá studentka svého mecenáše. Jejím sponzorem byl po celou dobu rada vrchního zemského soudu, Mariin strýc, Alois Babor. Velkou oporou Marii byl také její bratr Josef, pozdější profesor všeobecné biologie na lékařské fakultě univerzity v Bratislavě.

V rámci svých studií se Baborová podívala také do zahraničí. Vycestovala do světových univerzitních měst, například do Vídně, Štýrského Hradce, Lublaně, Terstu, Rovinje, Pešti, Vratislavi, dále také do německého Berlína, Mnichova, Stuttgartu nebo do Štrasburku, Curychu, Basileje, Nancy či Paříže.

V roce získání svého titulu se účastnila Mezinárodního kongresu zoologického. Třiadvacetiletá doktorka zde dokonce sama přednášela, prezentovala zde své poznatky o preparaci foraminifer čili dírkonožců nebo o tukovém tělese hmyzu.

Pokračování na Karlově univerzitě

Po získání titulu zůstala Marie i dále na univerzitě. Působila zde jako asistentka v Ústavu pro zoologii, srovnávací anatomii a embryologii. Na univerzitě pracovala jako takzvaná soukromá docentka bez nároku na plat, což si vzhledem k tomu, že měla bohatého manžela, mohla dovolit. 

Zapomenutá Gerty Coriová. Čechoameričanka byla první nobelistkou za medicínu

Pod vedením profesora Jiřího Jandy se se svým bratrem podílela na tvorbě díla Velký ilustrovaný přírodopis všech tří říší: Zoologie/Hmyz. V rámci svých publikací napsala i řadu odborných hesel do legendárního Ottova slovníku naučného, přispívala sem pod zkratkou Mbbr.

Kromě členství ve spolku Minerva byla tato feministická aktivistka součástí Sdružení vysokoškolsky vzdělaných žen, které založily v roce 1922 její spolužačky. Spolek se postupně rozrůstal, Marie však později kvůli rodinné tragédii profesi na univerzitě opustila.

Dceru jí vzala chřipka

Ve svých pětadvaceti letech, tedy v roce 1903, se slečna Baborová stala paní Čihákovou. Její manžel Stanislav Čihák byl ředitelem První diskontní společnosti v Praze. Od roku 1910 byl spolumajitelem továrny Červinka a Čihák, která se zaměřovala na výrobu zemědělských strojů.

Společně měli manželé dvě děti, mladší z jejich dcer podlehla ve čtrnácti letech tehdejší epidemii španělské chřipky. Přesto se svým mužem prožila Marie údajně šťastný život, po celou dobu bydlela rodina v domě v Palackého ulici v Čelákovicích.

Boj za spravedlnost měla v krvi. Dagmar Burešová změnila českou advokacii

Po rodinné tragédii se Marie vrátila ke svému koníčku, kterou jí byla práce. S profesorem Jandou se pustila do přípravy druhého vydání Velkého ilustrovaného přírodopisu.

Vědecký postup ve sbírání pohlednic

Kromě akademické dráhy byla Baborová-Čiháková vášnivou sběratelkou pohlednic. Nejprve dávala dohromady ty, které byly adresovány jí samotné. Později se ovšem stala tradiční sběratelkou. Od srpna roku 1898 do listopadu 1901 přibylo v její kolekci téměř tři a půl tisíce lístků. Každý z nich si jako správná vědkyně pečlivě zaznamenala a očíslovala.

Podle znalců její sbírky je úplně posledním kouskem pohlednice adresovaná jí z Bernu v dubnu roku 1937. Tu už si ovšem očíslovat nestihla.

Marie zemřela 29. září 1937 v rodinném domě v Čelákovicích. Pohřbena je v manželově rodišti v Jílovém u Prahy.

Inspirativní ženy

Seriál iDNES.cz

Inspirativní ženy, které se rozhodl představit projekt portálu iDNES.cz, jsou silné, pevné v názorech a jdou si za svým. Jsou vidět a slyšet ve veřejném prostoru nebo se dokázaly prosadit bez větší mediální pozornosti. Mají ale dostatek možností všechny? Ptáme se na témata, která o úspěchu mohou rozhodovat - píle, platové podmínky, rodina, ale i diskriminace, sexuální obtěžování stejně tak jako férovost a rovnost. Otevřené rozhovory jsou základem našeho projektu. Statistika je neúprosná, pořád je jen zlomek rodin, ve kterých jde na rodičovskou dovolenou muž. Tedy je rodina v dnešní době překážkou a jak skloubit děti a kariéru, kterou muž většinou přerušit nemusí? Každý si musí najít odpověď sám, ale pevně věříme, že vás Inspirativní ženy bez ohledu na pohlaví zaujmou.

Autor:

Ve venkovských dramatech bojovala za práva žen. Preissová předběhla svou dobu

Gabriela Preissová

Seriál Výjimečná postava české literatury, Gabriela Preissová, vstoupila do dějin jako neúnavná bojovnice...

Patronka, matka i babička vládců. Mocnou ženu připravil o život rozkaz její snachy

Rekonstrukce obličeje svaté Ludmily

Seriál Kněžna Ludmila, první křesťanská kněžna a patronka České republiky, zanechala nezaměnitelnou stopu...

Milovaná a nenáviděná Polyxena. Otřásla českou šlechtou, a to jí nebylo odpuštěno

Jedno z Brožíkových historických děl, Polyxena z Lobkovic ochraňuje ve svém...

Seriál Podnikavá, noblesní a s neobyčejným politickým duchem. Tak hodnotí historici Polyxenu z Lobkovic,...

Odzbrojte! Pražská rodačka von Suttnerová bojovala celý život za mír

Baronka Bertha von Suttnerová na kolorované fotografii z roku 1912.

Seriál První ženská držitelka Nobelovy ceny, spisovatelka, pacifistka, to všechno byla Bertha von...

Boj za spravedlnost měla v krvi. Dagmar Burešová změnila českou advokacii

Advokátka, politička a ministryně spravedlnosti v letech 1989 a 1990 Dagmar...

Seriál Dagmar Burešová je považována za první dámu české justice. Už ve svém mládí byla neohroženou a...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Řidič Porsche srazil na chodníku ženu s kočárkem

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Drží naše lidi pod zemí. Musíme jednat, říká vyšetřovatelka válečných zločinů

4. května 2024  17:22

Kvůli své práci je Tetiana Žukovová dlouhodobě v hledáčku Rusů. Ukrajinská právnička se totiž snaží...

Meda a Jan Mládkovi. Milovníky umění i zvířat připomíná zámecká výstava

4. května 2024

Premium Dáma z Kampy, mecenáška, kurátorka, nakladatelka, sběratelka, ale také vegetariánka a milovnice...

Požár vyhnal z domu v Mostě dvě desítky lidí, někteří museli po žebříku

4. května 2024  16:35

Nejméně 20 lidí muselo odpoledne opustit čtyřpodlažní dům na třídě Budovatelů v Mostě kvůli požáru...

Po Kallasové přišla řada na Zelenského, Rusko na něj vydalo zatykač

4. května 2024  16:30

Ruské úřady zahájily trestní řízení proti ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému a...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...