Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Generálka Šmerdová: Ženy do armády patří, sbor nás uznává pro to, co umíme

Seriál   18:00
Lenka Šmerdová se stala nejprve první plukovnicí, poté první generálkou v historii Armády České republiky. Aby do ní přitom mohla vstoupit, překonala řadu překážek. Dnes však podle ní již mají ženy v armádě své pevné místo. „Armáda je jen odrazem společnosti,“ říká o množství sloužících vojákyň.
První česká generálka Lenka Šmerdová

První česká generálka Lenka Šmerdová | foto: Michaela Džurná

Jaké je dnes postavení žen v armádě?
Ženy jsou v dnešní době již neoddělitelnou součástí armády. Kdybych to srovnala s dobou svého nástupu do armády, jsem v ní již přes třicet let, tak tehdy celá společnost fungovala jinak a žena v uniformě byla něco neobvyklého. Lidé se na nás dívali jako na nějaké „divné ženské“ a ptali se, co v tom ryze mužském světě děláme. Bylo zažité, že vojenské prostředí je jen mužskou doménou.

Dnes žena vojákyně už není ničím výjimečným. Dívky studují na střední vojenské škole, jako vojákyně z povolání na vysoké škole, ženy slouží téměř u všech vojenských jednotek, mají své zastoupení i v jednotkách aktivní zálohy a mohou se přihlásit i na dobrovolné vojenské cvičení. Prostě ženy působí ve všech hodnostech i odbornostech, a to jak doma, tak v zahraničí.

Kolik žen vlastně v armádě je?
V současné době tvoří asi 13,4 procenta, což je více než tři a půl tisíce vojákyň v celém resortu ministerstva obrany. V rámci NATO nás to řadí zhruba na desáté místo, což je myslím na to, že jsme menší stát, poměrně pěkné.

Nicméně vy jste pořád jedinou generálkou, ač v květnu bude jmenovaná také Zuzana Kročová (prezident Zeman ji jmenoval 8.5., pozn. red.), rektorka Univerzity obrany. Myslíte, že počty budou dál růst?
Těším se, že budeme dvě. Ale obecně bych to řekla asi tak, že v armádě nejsou nastavené kvóty, kolik generálek bychom měli mít. Je to prostě o tom, zda voják v dané odbornosti splní všechny podmínky a požadavky a uspěje ve výběrovém řízení bez ohledu na pohlaví. Byla jsem i první plukovnicí a pamatuji si, že když mě jmenovali, už je to pár let, reagovala na to veřejnost způsobem „Ty jo, první plukovnice!“. No, a dnes je plukovnic už devět. Je vidět, že ženy do armády chtějí a v armádě se dokážou uplatnit. Armáda nám dává rovné šance a je na nás ženách, jak tuto příležitost využijeme.

Když jste byla první, cítila jste nějakou zodpovědnost, že musíte dobře reprezentovat i ostatní ženy?
Určitě. Když si vzpomenu na jmenování na Hradě byla jsem z toho úplně rozechvělá, byl to pro mě nezapomenutelný zážitek Myslím, že muži to mají stejně. Slavnostní ceremoniál v reprezentačních prostorách, přítomnost rodiny, kolegů, významných hostů, vytváří neopakovatelnou atmosféru. S generálskou hodností voják přebírá nejen šavli, ale také nové povinnosti a více zodpovědnosti. Víte, že nesmíte zklamat, cítíte tu velkou důvěru, kterou ve vás vložili. I když jste na samotném aktu sama za sebe, myslíte současně na všechny kolem vás, kolegy a spolupracovníky i své blízké, bez kterých byste na povýšení nedosáhla.

Jaké byly vlastně tehdy reakce kolegyň, když vás jmenovali? Měly za vás radost?
Ano, bylo to velmi milé. Jak se občas říká o ženách, že jsou vůči sobě nepřátelské a soutěživé, tak to jsem vůbec nezaznamenala. Naopak „poplacávaly“ mě po ramenou a říkaly: „Drž se, jsi tam za nás, ukaž, že na to taky máme.“. Bylo to z jejich strany obrovské povzbuzení.

Armáda jako odraz společnosti

Máte na starost mimo jiné nábor nových vojáků a vojákyň. Mění se nějak množství zájemkyň o práci v armádě?
Je pořád stejně vysoký. Například v loňském roce se přihlásilo do armády téměř 1 400 žen. Do výběru bylo řazeno pak zhruba 1 200 z nich a do armády z nich přijato 264. Ženy se hlásí a chtějí se stát součástí armády, uplatnit v ní své dovednosti. Často je to i tak, že si chtějí vyzkoušet něco nového, změnit svůj život, to se týká ale i mužů. Armáda je pro ně pak vlastně novým startem, životní výzvou. Jsou i tací, a není jich málo, kteří touží dělat něco, co má smysl a služba v armádě se pro ně tak stává posláním.

Zájem žen ovlivňuje na druhou stranu současná nabídka míst. Momentálně armáda potřebuje doplnit řidiče s řidičským oprávněním skupiny C, máme nedostatek strojařů, elektrotechniků, IT specialistů či pilotů vrtulníku. Ale na školách mimo resort obrany s těmito technickými zaměřeními je žen stále jako šafránu. Co je ale pozitivní, byť zatím jen v malém počtu, ženy zastávají funkce ještě do nedávna obsazované pouze muži – máme řidičky těžké techniky nebo pilotky či mechaničky a také třeba velitelku čety oprav techniky.

Generálka Lenka Šmerdová

První generálka Armády České republiky. Do této hodnosti byla jmenována 8. května 2017. Předtím se stala první ženou v hodnosti plukovníka.

Pracuje jako poradkyně náčelníka Generálního štábu Armády ČR pro oblast náboru a genderu. Je předsedkyní výboru Vojenského fondu solidarity.

Svoji více než třicetiletou kariéru zasvětila personální činnosti, především náboru. Absolvovala Vojenskou pedagogickou školu v Bratislavě.

A naopak ve feminizovaných oborech? Napadají mě třeba armádní zdravotníci.
Jsou odbornosti, ke kterým mají ženy naopak blíž. Zdravotních sester třeba máme více než bratrů. Z dalších oblastí, ve kterých se více uplatňují ženy, mohu jmenovat např. komunikaci s veřejností, personalistiku, či psychologickou službu.

Jak to je s fyzickými testy? Liší se podmínky?
To je jedna opravdu z mála věcí, které máme rozdílné. S ohledem na fyziologické předpoklady mužů a žen najdeme rozdíly v jednotlivých disciplínách a normách, a to jak v rámci testovaní uchazečů v průběhu výběru, tak při pravidelných ročních přezkoušeních. Ve všem ostatním je jedno, jestli to je muž nebo žena. 

A jak jsou obecně ženy přijímány? Musí třeba mužským kolegům něco dokazovat?
Ženy do armády patří. Svou přítomností do určité míry „zjemňujeme“ ty mužské kolektivy. Sem tam máme jednotky, kde ženy třeba úplně nejsou začleněné. Ale myslím si, že to je jen do té doby, než společně plní nějaký úkol. Projevilo se to při pandemii, když byli vojáci nasazeni v sociálních zařízeních, ale i na zahraničních operacích. Vojáci se musí spolehnout jeden na druhého a to je stmeluje. Z pohledu vedení - řekla bych, že armáda je naopak více rovnostářská než soukromá sféra. Neexistují tady totiž věci jako rozdíly mezi platem mužů a žen, jako je tomu v některých firmách.

Je pravda, že někdy musíme vynaložit větší úsilí než muži, abychom potvrdily, že na to máme. Někdy to bolí, někdy je potřeba hodně sil, ale ve výsledku vás kolektiv vezme a uznává ne proto, že jste žena, ale proto, co umíte a dokážete.

Jak jste to měla vy? Proč jste se rozhodla vstoupit do armády?
Bylo to složitější oproti tomu, jak to mají děvčata dnes. Když jsem se rozhodla, že se zkusím stát vojákem z povolání, tak nebylo možné, aby ženy studovaly na vojenských středních školách. Takže jsem si musela nejdříve udělat maturitu a teprve pak se ucházet o přijetí do armády. Po střední ekonomické škole jsem se šla znovu přihlásit. Bohužel v té době byly ženám zavřeny i dveře na vysoké vojenské školy, a tak jsem se přihlásila na Vojenskou odbornou školu spojovací, kterou jsem ukončila v hodnosti rotmistryně. Teprve po určité době služby u útvaru jsem se mohla přihlásit se ke studiu na vojenské vysoké škole. Takže v tomto ohledu to bylo tak trochu složitější.

Řekla bych, že armáda je jen odrazem společnosti. Před těmi lety, kdy jsem se rozhodla pro armádu, měly ženy obecně typičtější ženská povolání. Třeba to zmíněné zdravotnictví, oblast služeb nebo dělaly třeba administrativní pracovnice. Nebylo tehdy úplně zvykem vidět ženy jako šéfky firem nebo vědkyně. Byly také, ale nebylo jich tolik. Nebo političky. Dneska nikoho nepřekvapí, že ženy letí do vesmíru, že ženy jsou v armádě.

Lenka Šmerdová s generálskou šavlí, která je tradičně předávána při jmenování

Když říkáte, že to tehdy bylo nezvyklé, setkala jste se tehdy s negativními reakcemi ze strany okolí?
Setkala. Třeba hned na mé první vycházce, na kterou jsem se tehdy moc těšila. Myslela jsem si, jak všichni budou žasnout, když mě uvidí v uniformě. Ale oni nežasli a já se dokonce kvůli jejich nehezkému chování z té vycházky vrátila do kasáren dříve.

Dneska se už téměř nikdo nepozastaví nad tím, že se žena stane vojákyní, ba naopak setkáváme se s pozitivním vnímáním i uznáním.

Inspirativní ženy - rozhovory

Hrdličková: Byla jsem zjevením, justice je stále „pánský klub“

Bacíková: Říkali mi, že bych byla šťastná, kdybych byla více submisivní

Vondrová: Představa, že špičkový odborník z praxe půjde učit, je mylná

Nejedlová: Boj se sexuálním násilím nevyhrají ženy samy

Nerudová: Stereotypy nejde bořit silou, snažím se být ženám inspirací

Havlíčková: Děti jsou můj největší životní projekt

Ďopanová: Lidi si raději zvyknou, než by bolest řešili, říká Nela s rozštěpem páteře

Cenigová: Tři dny se učila zavazovat tkaničky. Teď má úspěšný podnik

Šejdová: Menstruace je i mužské téma

Kijonková: Vždy se můžeme odrazit ode dna, je to pouze na nás

Bradáčová: Práce není jediné životní štěstí. Dejme ženám příležitost

Byla práce v armádě nějaký dětský sen?
To asi vyloženě ne, protože dětské sny máme takové různé a střídají se podle toho, jak člověk roste. Nicméně já pocházím z vesnice, kde jsme jako děti pořád běhaly a byly v pohybu. Armáda pro mě byla něco neobvyklého, ale dynamického a atraktivního. Nechtěla jsem se ubírat cestou v té době typicky ženských povolání. Prostě jsem se rozhodla. Trvalo to déle a lidi si mysleli, že si to mezitím rozmyslím, ale u mě to bylo naopak. Čím těžší to bylo, tím vytrvalejší jsem byla já.

Jak jde skloubit armádu s rodinou?

Jde to. Vojákyně nejen plní náročné úkoly, ale jsou zároveň manželky a matky. Umíme skloubit kariéru s rodinou, i když je to někdy hodně náročné. Většina z nás jsme skvělé organizátorky a moc si vážíme podpory a pomoci rodiny a přátel. Bez nich bychom to mnohdy nezvládly.

Armáda se ale snaží i v tomto ohledu pomáhat a vytvářet všem ženám i mužům co nejlepší podmínky pro službu. Budují se například dětské skupiny přímo na jednotlivých útvarech. Vojáci si také vzájemně pomáhají. Myslím, že v tomto směru armáda ušla kus cesty.

Vy máte také rodinu. Jak jste to řešila?
Vzhledem k tomu, že jsem dostala umístění více než 300 kilometrů od rodiny, tak jsem nemohla vždy úplně spoléhat na jejich pomoc, ale měla jsem velké štěstí na skvělé přátele. No, a zásadní pro mě a moji práci bylo a stále je pochopení a podpora mého manžela i syna.

Výzvy během pandemie

O ženách jako hlavních pečovatelkách v rodině se začalo poslední dobou mluvit v souvislosti s pandemií, kdy děti nešly do školy a ony se o ně musely starat na úkor vlastního zaměstnání. Řešili jste toto v armádě?
Samozřejmě, protiepidemická opatření, která se týkala rovněž uzavření škol i mateřských školek, byla velkou komplikací pro mnoho vojenských rodin. Přijetí rezortní vyhlášky, která umožňuje poskytnout služební volno v souvislosti s těmito opatřeními, situaci vyřešilo. I když to nebylo pro nikoho z nás jednoduché, a pro vojáky nasazené na různých místech v boji proti pandemii o to víc, plnění úkolů a naších závazků doma i v zahraničí nebylo ohroženo.

Jak to vlastně vojáci zvládali, když byli nasazeni do nemocnic, domovů pro seniory a podobně?
Vojáci jsou fyzicky zdatní, psychicky odolní. Připravujeme se pro boj a jsou cvičeni pro specifické činnosti. Bylo to pro ně něco nového, něco co nikdy nezažili. Sami vojáci tuto práci hodnotili jako nesmírně náročnou a psychicky vyčerpávající, a to zejména při setkáních se smrtí na covidových odděleních. My se na to do určité míry připravujeme, ale v úplně jiných situacích. Jsem na ně hrozně pyšná, že to zvládli. Že pomohli, ačkoliv to není naše doména. Armáda opět prokázala, že je schopna být nasazena a pomáhat i v situacích nevojenského charakteru

Náročné bylo to setkání se smrtí, které na covidových odděleních bylo na denním pořádku. My se na setkání se smrtí připravujeme, ale v úplně jiné situaci. Tady se vojáci potkávali s pacienty, kteří byli ve věku jejich rodičů či prarodičů. V mnoha případech byli vojáci těmi, kteří se pro nemocného v určitou chvíli stali jedinou oporou, a to ať už slovem či pohlazením nebo držením za ruku...

Podle průzkumů veřejného mínění stoupla během pandemie prestiž a důvěra v armádu. Cítíte nějakou podporu veřejnosti?
Určitě. Nicméně armáda byla na prvním místě v důvěryhodnosti institucí už delší dobu před pandemií. O tom svědčí s velkým nadšení přijatá pomoc vojáků v nemocnicích či sociálních zařízeních. Samozřejmě nám to nahrává i právě v tom zájmu o službu v armádě, která je nyní opravdu veliký. A pak se to projevuje i jinými způsoby: třeba přes Vánoce děti posílaly dopisy vojákům na zahraniční mise skrze jednu naši iniciativu. Byla jich spousta, psaly je malé děti i teenageři. Ta přáníčka byla hrozně propracovaná. Do jednoho třeba mladý autor vepsal své telefonní číslo se vzkazem, ať daný voják zavolá, když mu bude smutno a bude si potřebovat s někým promluvit. Hrozně nás to dojalo. Vojákům v Afghánistánu, Mali nebo v Pobaltí udělala velikánskou radost.

Inspirativní ženy

Seriál iDNES.cz

Inspirativní ženy, které se rozhodl představit projekt portálu iDNES.cz, jsou silné, pevné v názorech a jdou si za svým. Jsou vidět a slyšet ve veřejném prostoru nebo se dokázaly prosadit bez větší mediální pozornosti. Mají ale dostatek možností všechny? Ptáme se na témata, která o úspěchu mohou rozhodovat - píle, platové podmínky, rodina, ale i diskriminace, sexuální obtěžování stejně tak jako férovost a rovnost. Otevřené rozhovory jsou základem našeho projektu. Statistika je neúprosná, pořád je jen zlomek rodin, ve kterých jde na rodičovskou dovolenou muž. Tedy je rodina v dnešní době překážkou a jak skloubit děti a kariéru, kterou muž většinou přerušit nemusí? Každý si musí najít odpověď sám, ale pevně věříme, že vás Inspirativní ženy bez ohledu na pohlaví zaujmou.

Ve venkovských dramatech bojovala za práva žen. Preissová předběhla svou dobu

Gabriela Preissová

Seriál Výjimečná postava české literatury, Gabriela Preissová, vstoupila do dějin jako neúnavná bojovnice...

Patronka, matka i babička vládců. Mocnou ženu připravil o život rozkaz její snachy

Rekonstrukce obličeje svaté Ludmily

Seriál Kněžna Ludmila, první křesťanská kněžna a patronka České republiky, zanechala nezaměnitelnou stopu...

Žen je v našem oboru málo. Diskriminaci ale necítím, říká úspěšná matematička

Když se měla matematička rychle rozhodnout, co při focení napíše na tabuli, bez...

Seriál Jako malá chtěla být Lenka Slavíková spisovatelkou. Nakonec se z ní stala matematička. A velmi...

V pozici ombudsmanky se učím za pochodu, říká advokátka Špondrová

Právnička a ombudsmanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Pavla Špondrová.

Genderové problematice se socioložka a advokátka Pavla Špondrová věnuje už téměř dvě dekády....

Netrápím se věcmi, které nezměním, říká odbornice na roztroušenou sklerózu

Neuroložka a vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky...

Seriál Při studiu medicíny se rozhodovala, zda zasvětit svou profesní dráhu imunologii, nebo neurologii....

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

S vládou nemá smysl pokračovat v jednáních, a to ani za účasti prezidenta, řeklo ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno  11:20

V atriu Poslanecké sněmovny proběhla tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci mluvili...

Poslední mrazivá noc. Od pátku se bude oteplovat, v neděli se vrátí letní teploty

25. dubna 2024  6:32,  aktualizováno  11:19

Ve čtvrtek budou ještě teploty podprůměrné a na horách může sněžit. V pátek ráno dokonce hrozí na...

Automotodrom chtěl 27 milionů za neodjetý ročník MotoGP, soud žalobu zamítl

25. dubna 2024  10:07,  aktualizováno  11:19

Brněnský Automotodrom si chtěl pomocí žaloby vymoci 27 milionů korun, které požadoval od města a...

Družku bil, přeřezal jí šlachy. Soud muži za dlouhodobé týrání potvrdil devět let

25. dubna 2024  8:49,  aktualizováno  11:18

Olomoucký vrchní soud zamítl odvolání Tomáše Heráka ze Šumperska, kterému krajský soud za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...