Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Inspirací změn volebního zákona může být Itálie

  1:00aktualizováno  1:00
Fakt, že proti sobě v Poslanecké sněmovně stojí jeden naježený stovkový blok proti druhému, není vrtoch politiků, ale odraz situace ve společnosti. Mnohaměsíční volební kampaň způsobila mobilizaci politicky naladěné veřejnosti a její srocení do dvou bloků – pravice a levice.
Koalice

Koalice | foto: koláž iDNES, David VotrubaiDNES.cz

V posledních třech týdnech před volbami se kampaň vyhrotila přímo do referenda o dalším pokračování Jiřího Paroubka, této dominantní politické postavy současnosti.

Poté, co ani po své porážce neodstoupil a fakticky nastartoval další volební kampaň, je závěr z dnešní situace jediný: nelze sestavit funkční vládu se spolehlivou většinou v Poslanecké sněmovně tak, aby to nepoškodilo vztahy ODS a ČSSD s jejich "částí" veřejnosti.

Co z toho vyplývá? Současná politická reprezentace se musí přestat dívat na českou politiku aktuálním prizmatem sestavení vlády. Na místě je přijmout perspektivu fungování politického systému v dalších deseti dvaceti letech. Přijetí této optiky jim přehodí priority a přiblíží je ke skutečně "velké dohodě", na jejímž konci bude sestavení vlády.

V čem by dohoda spočívala? Politici se shodnou na časově omezeném mandátu pro kabinet (rok, dva?) a zabudování pojistek do nového volebního zákona, aby se podobná patová situace už nemohla po žádných volbách opakovat.

Pokud přistoupí na tuto "velkou dohodu", nebude už "malá dohoda" o konkrétní překlenovací vládě takovým problémem. V té chvíli už bude jedno, jestli bude mít charakter politický, polopolitický, nebo čistě expertní. Ve své praktické podobě bude jen funkcí "velké dohody".

Navíc "velká dohoda" ospravedlní tuto nestandardní vládu i před odeesovskou i sociálnědemokratickou veřejností. Zbývá pak odpovědět na otázku otázek. Existuje možný kompromis na změně volebního zákona, který by sladil zájmy pravice i levice, malých a velkých a stran, a dokonce i Ústavního soudu?

Tou inspirací by mohl být příklad z dnešní Itálie. Nedávné parlamentní volby zde dopadly tak, že pravý i levý blok získaly shodně 49 procent a o vítězi rozhodovaly setiny procenta. Navzdory tomu dnes lídr levice Romano Prodi disponuje spolehlivou většinou v parlamentu a ústavní instituce spolehlivě fungují.

Základní charakteristikou italského volebního zákona je, že nutí strany levice a pravice sdružit se do předvolebních bloků. Volič pak v rámci bloku dává svůj hlas konkrétní politické straně a podle d'Hondtovy formule (stejné jako u nás) se přepočítávají v rámci bloku hlasy na mandáty.

Voliči to dává větší komfort než dnes v českých poměrech, kdy neví, zda volit "srdcem" menší stranu, nebo takticky větší partaj, která má šanci zvítězit. Pokud volby skončí patem, jako nedávno v Itálii, nastupuje volební prémie.

Jinak řečeno, blok, který nezíská 55 procent, dostává tolik mandátů, aby to odpovídalo pětapadesáti procentům křesel v parlamentu. Tato specifická varianta poměrného systému také zajišťuje, že není ohrožena existence malých politických stran, což je vůdčí hledisko všech volebních nálezů českého Ústavního soudu v posledních letech.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

PŘÍMÝ PŘENOS: Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Trojská lávka.

Dva hasičské tanky přijely na pomoc s vyprošťováním zřícené trojské lávky z Vltavy. Dosud nasazená technika na to...Najdete na iDNES.cz