Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Inspektoři žádají čas, USA Iráku nevěří

  19:02aktualizováno  19:02
Šéf zbrojních inspektorů Hans Blix prohlásil před Radou bezpečnosti, že Irák neplní všechny požadavky odzbrojovací rezoluce OSN. Bagdád podle něj nepředložil důkazy, že zničil všechen antrax a chemické hlavice, které vlastnil koncem 90. let. Šestnáctistránková zpráva nicméně neobsahuje konkrétní důkazy, že Husajnův režim vlastní zakázané zbraně. Inspektoři požádali o další čas.

Hans Blix pochválil Irák, že umožnil inspektorům přístup do všech objektů. Jinak převažovala kritika. Blix mimo jiné připomněl, že Irák nevyhověl požadavku, aby nad jeho územím mohla přelétávat průzkumná letadla U-2.

krize kolem Iráku
události během inspekcí

Inspektoři nezjistili, že by Irák obnovil svůj jaderný program z počátku 90. let. Uvedl to ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej. I on ale požaduje, aby Bagdád vysvětlil některé nejasnosti.

Ty panují například kolem iráckých snah získat uran. Irák má rovněž doložit, že potřebuje hliníkové trubky pro výrobu povolené dělostřelecké munice a nikoli pro obohacování uranu, z čehož ho podezřívají USA.

Muhammad Baradej požádal Organizaci spojených národů, aby poskytla zbrojním inspektorům několik měsíců navíc. Pro prodloužení inspekcí se vyslovily Německo, Rusko a Čína.

Americký velvyslanec při OSN John Negroponte po vystoupení inspektorů prohlásil, že už není naděje, že má Irák v úmyslu respektovat rezoluce OSN.

"Po dnešku je jasné, že Irák selhal a že nadále zatajuje zbraně hromadného ničení," prohlásil mluvčí Bílého domu Ari Fleischer.

Definitivní verdikt nepadne podle britského velvyslance při OSN ani na středečním jednání Rady bezpečnosti. "Většina, ne-li všichni členové rady chápou, že je to dlouhodobý proces," podotkl Jeremy Greenstock.

Ostřejší slova volil britský ministr zahraničí Jack Straw. Zpráva podle něj ukázala, že Saddám Husajn hraje s inspektory šarádu. Navenek spolupracuje, ale vyhýbá se podstatě, míní Straw.

Irácký velvyslanec při OSN Muhammad Dúrí kritiku iráckého přístupu odmítl. "Spolupracujeme ve všech oblastech, aby inspekce skončily co možná nejdříve," ujistil Dúrí.

Svět sleduje dění v OSN
Zpráva shrnuje výsledky dvouměsíčního působení inspekčního týmu. Považuje se za klíčovou pro další vývoj kolem Iráku.

Budovu OSN oblehly davy novinářů. Na 1. Avenue parkují televizní přenosové vozy a desítky moderátorů nacvičují přímé vstupy do vysílání.

Vlastní scénář vývoje událostí načrtla CNN. Spojené státy a Velká Británie podle něj umožní zbrojním inspektorům další měsíc práce. Na začátku března přednesou inspektoři novou zprávu a v polovině března dojde k invazi za účasti Francie.

Irák už pochybil, míní USA
USA čekají, že zpráva poskytne dostatek důkazů o tom, že Irák nedodržuje listopadovou rezoluci RB OSN. Washington prosazuje rychlé zahájení vojenské operace.

Tvrdí, že Irák už rezoluci porušil tím, že aktivně nespolupracuje a vynechal klíčové informace ve své prosincové zprávě.

Americký ministr zahraničí Colin Powell v neděli uvedl, že USA brzy zveřejní důkazy o iráckých zbraních hromadného ničení, které získaly od svých zpravodajských služeb. - více čtěte zde

Londýn stojí po boku Washingtonu
Bezvýhradnou podporu mají Američané v Londýně. Mluvčí britské vlády prohlásil, že v Iráku není nutno najít důkazy o zakázaných zbraních. Stačí prokázat, že Irák nespolupracuje se zbrojními inspektory.

Rada bezpečnosti konstatovala už v listopadové rezoluci, že Irák porušuje své závazky. Bagdád musí prokázat, že se změnil. Není na OSN, aby mu prokazovala opak, míní britská vláda.

Irák rozděluje unii
Evropská unie vyzvala k prodloužení mandátu inspektorů OSN v Iráku. Schůzku čtyř států patnáctky, které jsou momentálně členy Rady bezpečnosti, svolalo do Bruselu předsedající Řecko.

Členské země unie jsou v názoru na použití síly rozděleny. - více čtěte zde

Itálie a Španělsko mají tendenci podporovat postoj Washingtonu, přesto by se možná nezapojily do vojenské operace, kterou by nepodpořila Rada bezpečnosti.

Německo a Francie se už dříve vyslovily proti unáhlenému vojenskému řešení. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld za to na jejich adresu poznamenal, že obě země patří ke "staré Evropě" a se svým názorem jsou izolované.

Podle britského ministra Jacka Strawa nemá už Saddám Husajn čas. "Měl dvanáct let, aby splnil povinnosti plynoucí z rezolucí Rady bezpečnosti," uvedl Straw.

Soudí, že obsah zprávy, kterou dnes inspektoři předloží Radě bezpečnosti, určí, jakou lhůtu ještě dostanou.

Kvůli Iráku telefonoval ruský prezident Vladimir Putin britskému premiérovi Tony Blairovi. "Zdůraznil, že je nutné, aby mezinárodní inspektoři pokračovali ve své práci v Iráku," potvrdil mluvčí Kremlu.

Po příchodu Blixe hovořil krátce Kofi Annan. Vyjádřil naději, že Irák dodrží rezoluce OSN a odzbrojí. "Nevzdal jsem se naděje na mír," ujistil Annan.

Válka rezoluci nepotřebuje
Pro případnou válku ale není souhlas OSN nutně zapotřebí. Podle listopadové rezoluce číslo 1441 ospravedlní válku "další vážné porušení" požadavků OSN.

Takovým porušením mohou být nepravdy a mezery v iráckém prohlášení o vlastní výzbroji, stejně jako odmítání spolupráce při naplňování rezoluce.

K přijetí rezoluce, která by posvětila vojenskou akci, je zapotřebí devíti hlasů a proti nesmí být žádná země s právem veta - tedy USA, Rusko, Británie, Francie a Čína.

Podle pozorovatelů se Bushova vláda pokusí zmírnit napětí v radě a rozhodnutí o útoku o několik týdnů odloží.

Irák počítá s kritikou
Irácký tisk o zveřejnění zprávy mlčí. Představitelé země nicméně očekávají, že bude objektivní, i když počítají s určitou kritikou.

Ministr zahraničí Nádží Sabrí zároveň odmítl nařčení USA, že existuje propojení mezi iráckou vládou a teroristickou sítí Al-Kajda.

Šéf zbrojních inspektorů Hans Blix vchází do budovy OSN v New Yorku, kde přednese zprávu o průběhu prvních měsíců inspekcí v Iráku. (27. ledna 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...Najdete na iDNES.cz