Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Inspektoři šli po kvalitě špekáčků

  12:05aktualizováno  12:05
Od září už by se nemělo stát, že si koupíte dva špekáčky různého složení. Jejich kvalitu totiž sjednocuje vyhláška. Státní zemědělská a potravinářská inspekce si posvítila na její dodržování. Inspektoři zkontrolovali 1162 masných výrobků od 105 různých výrobců.

"Pouze 46 z nich, to je 3,9 procenta, neodpovídalo předepsaným smyslovým požadavkům," popsala výsledky kontroly mluvčí inspekce Daniela Kolejková.

"Jsou to například chuť, vůně, vzhled, konzistence, barva nebo označení neodpovídající jakostní třídou."

V laboratoři pak nechali zkontrolovat skutečné složení 156 vzorků. Nedostatky našli u 14 z nich.

V pěti vzorcích šunky inspektoři zjistili nižší obsah čisté bílkoviny, v dalším našli škrob a v sedmi vzorcích různých výrobků bylo zjištěno nepovolené drůbeží maso.

"Špekáčky vyrobené firmou Schneider-masokombinát Plzeň, s.r.o. dokonce obsahovaly tzv. drůbeží separát, to je strojově oddělené maso, což vyhláška jednoznačně zapovídá," doplnila Kolejková.

Inspekce všechny výrobky, které neodpovídaly předepsaným kritériím, zakázala dále uvádět do oběhu a uložila opatření k nápravě nedostatků.

Vyhláška

Seznam nevyhovujících výrobků

Vyhláška sjednotí kvalitu špekáčků

"Novelu vyhlášky iniciovali samotní výrobci, kteří tak reagovali na nízkou kvalitu některých masných výrobků prodávaných za velmi nízké ceny," vrátila se mluvčí k vyhlášce ministerstva zemědělství.

Norma přesně popisuje, které konkrétní výrobky musejí odpovídat předepsaným smyslovým, fyzikálním a chemickým kritériím a jaké mají mít složení, aby mohly být jako takové označeny. 

Podle vyhlášky není také možné označovat výrobky, které neodpovídají předepsaným požadavkům, žádnými odvozeninami, zdrobnělinami nebo různými přívlastky, které by mohly spotřebitele uvést v omyl.

"Inspekce proto jako klamání spotřebitele kvalifikuje například i takové názvy neodpovídajících výrobků, jako je například vysočinka," vysvětlila Kolejková.

Za klamání se podle ní ale nepovažuje označování naprosto odlišnými názvy, jakými jsou například: opékáček, buřtík nebo buřtíček. "V takových případech by si však měli spotřebitelé uvědomit, že tyto výrobky nemusí předepsané jakostní podmínky splňovat," uzavřela mluvčí inspektorů.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Starosta Prahy 7 chce být primátorem, půjde proti vlastní straně

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Oblíbený starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce příští rok usilovat o post primátora, bude ale kandidovat proti vlastní...Najdete na iDNES.cz