Inspekce vyšetřuje postup policie po tragické nehodě na Sokolovsku

  16:13aktualizováno  16:13
Vyšetřovatel sokolovské kriminálky pravděpodobně chyboval po tragické dopravní nehodě, při níž zahynuli Martin Voborník z Chebu a Lenka Svědíková z Lubů. Vedení sokolovské policie už požádalo o prošetření postupu Inspekci Policie ČR.

Lidé zapalují svíčky před ordinací doktora Révaye | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vyšetřovatel po nehodě totiž rozhodl o tom, že stomatolog Jaroslav Révay z Chebu, který srážku nejspíš zavinil, bude vyšetřován na svobodě. I přesto, že Révay odmítl dechovou zkoušku i odběr krve, takže nebylo možné zjistit, jestli před jízdou pil alkohol a v jaké míře. Jaroslav Révay se k dopravní nehodě odmítl vyjádřit.

Na postup policie si oficiálně stěžoval bratr Martina Voborníka Josef. "Stížnost, kterou rodina oběti nyní podala, byla policií přijata a rovněž předána Inspekci Policie ČR k prošetření," uvedla sokolovská policejní mluvčí Andrea Kávová.

Policejní mluvčí informovala i tom, jak policisté postupovali po nehodě, která se odehrála minulý týden ve středu večer na silnici mezi Chebem a Sokolovem u odbočky na Černý Mlýn.

"Důvodně podezřelý pachatel se na místě dopravní nehody odmítl podrobit dechové zkoušce a odmítl i odběr krve a moči, který by potvrdil či vyvrátil přítomnost alkoholu. Jelikož si podezřelý muž stěžoval na bolesti, byl odvezen rychlou záchrannou službou na vyšetření do nemocnice, odkud se ale pokusil odejít," sdělila Andrea Kávová.

"Přitom ho policisté zajistili a muže předali k dalším úkonům vyšetřovateli služby kriminální policie a vyšetřování. Ten v tomto případě neshledal důvody vazby a muže propustil s tím, že trestní řízení bude probíhat na svobodě. Podezřelému řidiči byl zadržen řidičský průkaz," pokračovala mluvčí.

"Vedení zdejší policie však shledalo v postupu vyšetřovatele služby kriminální policie a vyšetřování pochybení, a proto byla k případu zavolána Inspekce Policie ČR k prošetření postupu vyšetřovatele pro podezření z trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti," dodala Andrea Kávová.

Bratr oběti chce peticí dosáhnout změny zákonů

Josef Voborník zorganizoval petici požadující výrazné zvýšení trestů za dopravní nehody se smrtelnými následky, při nichž byl viník pod vlivem alkoholu. Na internetové adrese www.alkoholzabiji.cz rychle přibývají jména lidí, kteří se pod petici podepsali.

A nejen z Karlovarského kraje, s požadavkem Josefa Voborníka na podstatné zvýšení trestů při nehodách způsobených pod vlivem alkoholu se ztotožňují lidé z mnoha míst Čech a Moravy, dokonce i ze zahraničí, například z Německa nebo Velké Británie.

Zpřísnění trestů nejen pro opilé řidiče, ale i pro ty,  kteří za volant usednou i přesto, že mají zákaz řízení motorových vozidel, ale není jediným požadavkem petice. "Žádáme,  aby se řidiči museli v budoucnu podrobit dechové zkoušce a odběru krve či moči," zdůraznil Josef Voborník, který také chce, aby byl automobil v rukou opilého řidiče považován za nebezpečnou zbraň. 

"Nepolevíme. Nyní připravujeme i tištěnou verzi petice a podpisové archy. Jen včera se mi totiž ozvaly více než tři stovky lidí, někteří nás sice chtějí podpořit, ale nemají možnost dostat se k internetu," poznamenal Josef Voborník, jemuž s peticí už pomáhají na tři desítky dobrovolníků z celé republiky.

"Důležité je petici perfektně připravit, aby ji nikdo nemohl zpochybnit kvůli nějakému formálnímu nedostatku," řekl Josef Voborník, který tvrdí, že mu nejde o zbytečnou smrt Lenky a Martina, ale o to, aby opilí řidiči ze silnic zmizeli. "Pokud policisté tvrdí, že nemohou více dělat, je chyba v zákonech. A ty se musí změnit," zdůraznil Josef Voborník.

Úsilí Josefa Voborníka a jeho přátel už začíná přinášet první výsledky. Sokolovská policie chce na úseku, kde Jaroslav Révay vjel v táhlé zatáčce do protisměru, kde nejdříve narazil do renaultu a posléze do volva Martina Voborníka, nechat umístit značky označující úsek častých nehod a snížit nejvyšší povolenou rychlost.

Autor:
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Auto rozkolísané rychlou jízdou skončilo v kotrmelcích, řidič zahynul

Při dopravní nehodě u Citonic na Znojemsku se zranilo šest lidí, pro těžce...

Vysoká rychlost a nezvládnuté řízení zřejmě stály život řidiče osobního automobilu, který dopoledne havaroval u Mimoně...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz