Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Inspekce stíhá už pátého policistu z teplické hospodářské kriminálky

  • 3
Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá Pavla Nováčka z hospodářské kriminálky v Teplicích. Viní ho, že požadoval úplatek za nahlédnutí do spisu. Nováček je už pátým policistou tohoto oddělení stíhaným kvůli korupci. Tvrdí, že obvinění vykonstruovali kolegové, aby se ho zbavili.

"Policista byl postaven mimo službu a obviněn z přijímání úplatku a zneužití pravomoci," potvrdil Nováčkův nadřízený, zástupce teplického policejního ředitele Jaroslav Jedlička.

Nováček loni v srpnu vyšetřoval spor realitní makléřky a jejího klienta. Makléřka tvrdí, že jí Nováček učinil nabídku: za 25 tisíc korun ji nechá nahlédnout do spisu, což by jí v případu mohlo pomoci.

"Není to pravda, nikdy jsem nikomu nic takového nenabízel. Ta žena navíc nejprve mluvila o 20 tisících, pak o 25 tisících," odmítá to Nováček.

Makléřka vystupuje v policejních dokumentech pod pozměněným jménem. Součástí spisu je také zpráva, že podobnou zkušenost s Nováčkem měl i další člověk. Ten nejprve uvedl, že i po něm chtěl policista peníze, později ale vypověděl, že Nováčka vůbec nezná, a dokonce ho nikdy neviděl.

Stíhaný kriminalista proto tvrdí, že je jeho obvinění vykonstruované. "Od jisté doby mám potíže s vedením," říká. Tvrdí, že vyšetřoval nelegální provoz kasina bez licence, ale v době, kdy byl v pracovní neschopnosti, jeho kolegové případ odložili.

Případy spolu nesouvisí, argumentují nadřízení

Vedení teplické policie takovou možnost odmítá. "Není možné, aby kdokoli bránil komukoli ve vyšetření případu. To je jeho obhajoba, o které nic nevím," reagoval Jedlička.

Nováčkovi nyní hrozí až pětiletý trest. Z teplické hospodářské kriminálky už stojí před soudem jeho bývalý kolega Petr Spálenka s obžalobou, že převzal 30 tisíc od muže za to, že mu pomůže v jeho trestní kauze. Z příjímání úplatku a zneužití pravomoci jsou z tohoto oddělení obžalovaní také Roman Majerník, Radek Turišin a Adam Řebíček, kteří podle obžaloby brali peníze od podnikatele, jemuž slibovali beztrestnost.

"Je to velmi nepříjemné a vrhá to špatné světlo na celé oddělení. Ale ty jednotlivé případy spolu nesouvisí, nelze je spojovat," říká k tomu Jedlička.

Prověrku na hospodářské kriminálce proto nechystá. "Kontrola proběhla už po předchozím případu, aby se prověřily spisy, zda se v nich něco neschovává. Nic se nenašlo," dodává Jedlička.

Chybí pečlivý výběr policistů, lituje náměstek

Podle náměstka krajského policejního ředitele Bohumila Kotase ale neměla kontrola moc šancí uspět. Případný vztah mezi policisty a podnikateli platícími úplatky byl totiž oboustranně výhodný.

"Pět stíhaných na jedno oddělení se mi zdá hodně. Sloužím 32 let a tohle nebývalo. V Teplicích to bylo jako nákaza. Mohlo to být tak, že jeden to zkusil, najednou měl peníze na dovolenou, nové auto. A tak to zkusil další," míní Kotas.

Problém je podle něj v tom, že dřív předcházel přijetí policisty pečlivý výběr, v poslední době se ale provádí jen nábor.

"Tak se k nám prakticky dostal, kdo chtěl. Dřív bývalo zvykem, že se o majetkových poměrech vědělo. Kdybych teď začal zjišťovat osobní a majetkové poměry nějakého policisty, mohl bych se dostat do konfliktu s několika zákony," poznamenal Kotas.


Video