Jiří Kajínek u soudu v Plzni

Jiří Kajínek u soudu v Plzni | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Inspekce se vrátila k případu Kajínek. Odposlechy prý dokazují jeho nevinu

  • 325
Jiří Kajínek, doživotně odsouzený za dvojnásobnou vraždu, má naději na obnovení procesu. Policejní inspekce již několik měsíců zkoumá, zda dvě vraždy v roce 1993 nespáchali místo Kajínka policisté. Tato skutečnost prý vyplývá z odposlechů, které předtím nebyly k dispozici.

Odposlechy hovořící v Kajínkův prospěch měli podle deníku Právo zaznamenat v den vražd detektivové. Jeden z nich řekl, že jméno Kajínek v souvislosti s vraždami v odposlouchávaných telefonátech vůbec nepadlo. Záznamy byly pořízeny v souvislosti s jiným případem, v němž figuroval Antonín Vlasák - podnikatel, který si údajně vraždy objednal.

Mluvčí policejní inspekce Martina Lídlová potvrdila, že se novým trestním oznámením ke kauze Kajínek zabývají. "V současné době je tato věc stále v šetření, až do jeho ukončení nebudeme sdělovat žádné další podrobnosti," řekla iDNES.cz Lídlová.

Záznamy Vlasákových telefonátů mlčí o Kajínkovi, ale navíc naznačují, že vrahy byli policisté. S tímto novým důkazem se na Kajínkovy podporovatele obrátil jeden z bývalých policistů.

"On a jeho čtyři kolegové odposlouchávali Antonína Vlasáka a další lidi v den vraždy. Slyšel, kdo, jak a co. Kajínek v tom nehrál žádnou roli," tvrdí Phillip Janýr, který letos v březnu podal kvůli novým důkazům trestní oznámení.

Janýr, rakouský podnikatel českého původu, se už v minulosti angažoval v jiných kontroverzních kauzách. Pomáhal třeba Rostislavu Roztočilovi, který byl odsouzen za vraždu egyptského studenta z roku 1975 na 13 let odnětí svobody. Do českého vězení se ale dostal až v roce 2000 a nakonec z něj o pět let později utekl (rozhovor s Roztočilem čtěte zde).

Zda se inspekce rozhodla k šetření právě na základě odposlechů, Lídlová odmítla komentovat.

Advokátka Klára Slámová, která Kajínka zastupuje, se k novým skutečnostem nechtěla vyjadřovat. "Musíme počkat, až to vyšetří inspekce, do té doby to nebudeme komentovat.

Ministr vnitra zavzpomíná na reportérská léta

Jiří Kajínek od počátku mluví o své nevině a bojuje za obnovení procesu. Naposledy se jeho případem zabývala inspekce v roce 2004. Podrobně situaci zná také současný ministr vnitra Radek John. Tehdy jako reportér televizního pořadu Na vlastní oči kauzu velmi detailně sledoval a myslí si, že má k případu co říci.

"Já vím jeden konkrétní posun, který by s tím mohl pohnout, a ten si pro sebe nenechám," řekl John s vědomím, že jako ministr nemá právo do případu zasahovat.

Nejvíce na sebe Kajínek upozornil útěkem z věznice na Mírově v říjnu 2000. Po čtyřiceti dnech byl dopaden, podařilo se mu však vzbudit velký zájem o svou kauzu.

Doživotí navzdory nesrovnalostem

Verdikt "doživotí" si Kajínek vyslechl v roce 1998 za vraždu na objednávku. První obětí byl podnikatel ve fitness Štefan Janda, druhou jeho osobní strážce Julián Pokoš. Jeho bratr Vojtěch Pokoš střelbu jako jediný přežil a u soudu vypovídal proti Kajínkovi.

Ten však dodnes tvrdí, že je nevinný. Podle svých slov je obětí vykonstruovaného procesu a předpojatosti soudu. V jeho případu se objevilo mnoho nejasností a s postupem času i nová svědectví. Justice však obnovení procesu nikdy nepovolila.

Opětovné otevření případu prosazovali Kajínkovi obhájci například na základě nové výpovědi Franiška Schreyera. Tomu se prý svěřil klíčový muž celé kauzy Vojtěch Pokoš, že střelcem nebyl Kajínek, ale policisté Jan Mikeš a Jaroslav Kronďák. U soudu však Vojtěch Pokoš odmítl znova vypovídat a Schreyerova slova soud nepovažoval za věrohodná, neboť Schreyer je recidivista.

Spekulace o obnovení případu se objevují jen pár dní před oficiální premiérou filmu Kajínek, který celý případ zachycuje. "Řekl nám věci, které ještě nikdy nikomu neřekl," naznačil při natáčení režisér a producent Petr Jákl.

"Pokud film něčemu takovému pomůže, bude to jenom dobře," odpověděl na otázku, zda uvedení snímku může podpořit znovuotevření kauzy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video