Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Inspekce prověřuje gymnázium, které učilo o Bohu i v hodinách angličtiny

  11:25aktualizováno  14:36
Do hledáčku školní inspekce se dostalo pražské soukromé gymnázium Amazon. V lednu odtud najednou odešlo asi dvacet studentů 2. ročníku. Nelíbilo se jim, že se ve vyučování stále více objevuje náboženství. Škola není církevní, ředitelka gymnázia a někteří učitelé však patří k Církvi adventistů sedmého dne.
Pokud inspekce zjistí vážné chyby, škola může přijít o část státních dotací. Ilustrační foto

Pokud inspekce zjistí vážné chyby, škola může přijít o část státních dotací. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

O šetření inspekce informovala jako první Česká televize. "Projevovalo se to dost, musím říct, že i v hodinách angličtiny. Občas se v učebnici vyskytly články na téma Bůh," řekla ČT bývalá studentka gymnázia Eliška Konvičková.

Vedení školy navíc údajně začalo žáky rozdělovat podle toho, zda vyzařují pozitivní nebo negativní energii. "Jednoho dne si mě zavolala paní ředitelka a řekla, že zjistila, že z posudků, které už si delší dobu dělá, jsem negativní a kazím morálku třídy," uvedl další bývalý student Daniel Moravec. Ředitelka pak chtěla některé studenty s negativní energií vyloučit.

kdo jsou adventisté?

Církev adventistů sedmého dne vychází z učení a zásad Bible, kterou považuje za inspirované Boží slovo. Církev vznikla v 60. letech 20. století v Severní Americe, odkud se rozšířila do zemí všech kontinentů, kde zakládala sbory věřících, školy a zdravotní instituce. V roce 1956 založili adventisté Adventistickou agenturu pro pomoc a rozvoj (ADRA). Její hlavní činností je pomoc při humanitárních katastrofách.

Matka jedné ze studentek Karolína Jeníková se domnívá, že škola pracovala na tom, aby svým studentům snížila sebevědomí: "Aby jim jednou mohli podat tu pomocnou ruku Boha."

Rodiče začali pátrat, kdo za školou stojí

Rodičům začaly být aktivity gymnázia podezřelé, začali proto pátrat, kdo za školou stojí. Zjistili, že ředitelka, zástupkyně i několik učitelů patří k Církvi adventistů sedmého dne, která je jednou z oficiálně povolených církví v ČR.

Majitelka a zároveň ředitelka školy Eva Kudrnová ale náboženství ve výuce popírá. Zároveň ale nepopírá, že k adventistům patří. Zda je někdo další ze zaměstnanců školy také členem podobné organizace, ale nemá podle svých slov právo zjišťovat.

Studenti podle ředitelky odešli z gymnázia kvůli špatnému prospěchu: "Všechno pochází z jejich chování a myslím si, že všichni ti, kteří odešli, by měli šanci na dobré výsledky, kdyby se starali o studium a kdyby se nesnažili zničit školu."

Ředitelka školy připisuje celou kauzu konkurenčnímu boji. "Proti konkurenčnímu boji ve formě pomluvy, který v posledních dnech naše škola zaznamenává, se jen těžko můžeme bránit. Nehodláme však snižovat požadavky na studenty na úkor nedostatečné přípravy některých z nich, ale i nadále budeme studenty hodnotit podle jejich skutečných studijních výsledků," stojí v dopise na webu školy.

Na odchod studentů z gymnázia reagovali i sami adventisté.  "Církev adventistů sedmého dne není zřizovatelem ani podílníkem soukromého gymnázia Amazon v Praze, nepodílí se na jeho řízení ani provozu. (...) Církev není povolána ani oprávněna veřejně komentovat soukromé pracovní záležitosti a názory svých členů, tedy ani adventistů, kteří jsou vlastníky či zaměstnanci různých firem," uvedli v diskusi pod článkem na iDNES.cz

Rodiče zmínili církev v podnětu pro inspekci jen okrajově

Podnět, který rodiče inspekci poslali, ale na náboženství ve výuce přímo neupozorňoval. "Dostali jsme podnět od rodičů, byl velmi obsáhlý, měl spoustu konkrétních bodů počínaje personálním zajištěním výuky přes materiální zajištění výuky, přes klima ve škole až po hodnocení studentů," řekl iDNES.cz mluvčí České školní inspekce Libor Vacek.

politika versus náboženství

Náboženství se může na škole vyučovat, ale odděleně od jiných předmětů a se souhlasem rodičů.

Ve školském zákoně je o náboženství tříodstavcová pasáž: "Ve školách lze v souladu se zásadami a cíli vzdělávání (...) vyučovat náboženství. Náboženství mohou vyučovat registrované církve nebo náboženské společnosti, kterým bylo přiznáno zvláštní právo vyučovat náboženství ve státních školách. (...) V základních a středních školách zřizovaných státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí se vyučuje náboženství jako nepovinný předmět (...).

Politika je ve školském zákoně ošetřena jednou větou: "Ve školách a školských zařízeních není povolena činnost politických stran a politických hnutí ani jejich propagace."

Zmínka o náboženství v něm byla jen okrajově. "Byla v doplňku podnětu. Bylo tam naznačené jisté podezření a možné souvislosti s církví, ale nebylo to téma podnětu a pro nás to není téma přímého šetření, protože pro to nemáme oporu v zákoně," upřesnil Vacek.

To potvrzuje i dopis, který má redakce iDNES.cz k dispozici. Autorem je Taťána Dunajská, matka studentky, která ze školy před měsícem odešla. V dopise jsou popsané problémy, které rodiče s vedením školy řešili a které se týkaly školních (neopravené testy z angličtiny) i mimoškolních aktivit (nařízené plavání v dalekém bazénu).

Dopis nicméně zmiňuje, že jádrem problému je členství ředitelky gymnázia v Církvi adventistů sedmého dne.

Školský zákon je v otázce náboženství velmi liberální

Na rozdíl od jasného zákazu politické agitace na půdě školy ale v otázce náboženství školský zákon tak přímočarý není. "Z hlediska aspektů víry je zákon velmi liberální a myslím, že je nejliberální na světě, tam žádná omezení nejsou," dodal mluvčí školní inspekce.

Podle mluvčího byl podnět profesionálně zpracovaný. Rodiče si zřejmě přečetli školský zákon a věděli, že ohledně náboženství v něm oporu nenajdou. "My nemůže jít prošetřovat, jestli tam adventisté vládnou, nebo ne. My se musíme zabývat tím, jestli ta škola poskytuje vzdělávací služby v souladu s vzdělávacím rámcem," uzavřel mluvčí.

Výsledky rozsáhlé kontroly, která trvala na škole celý minulý týden, by měly být hotové do měsíce. Pokud inspekce zjistí vážné chyby, škola může přijít o část státních dotací. Krajní možností je návrh na výmaz školy ze školního rejstříku. Ministerstvo školství se k případu vyjádří, až bude mít výsledky inspekce k dispozici.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Pobodali mě v teplické nemocnici. Milan se poprvé svěřil, co se stalo

Agresivní pacient teplické nemocnice pobodal spolubydlící.

Psychicky narušený muž pobodal 11. listopadu v teplické nemocnici dva pacienty, s nimiž sdílel pokoj. Jednoho řízl do...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz