Člen speciální jednotka vojenské policie SOG

Člen speciální jednotka vojenské policie SOG - Tvář příslušníka SOG byla z bezpečnostních důvodů digitálně upravena. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Inspekce prošetřuje poměry v elitní jednotce pro speciální operace

  • 1
Inspekce ministerstva obrany prošetřuje poměry v elitní jednotce speciálních operací Vojenské policie - SOG. Podnětem byl dopis několika příslušníků útvaru, kteří si stěžují mimo jiné na okolnosti vyšetřování smrti svého kolegy Milana Štěrby. Ten zahynul loni při útoku sebevražedného atentátníka.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová uvedla, že stížnost již projednala s vedením útvaru a vojenské policie.

"Stěžovatelům jsem zaručila, že proti nim nebudou uplatňovány žádné profesní, personální ani jiné sankce ze strany jejich nadřízených," reagovala Parkanová na interpelaci poslance ČSSD Antonína Sedi, podle něhož na stěžovatele jejich nadřízení vyvíjeli nepřiměřený nátlak a někteří signatáři prý byli propuštěni do civilu.

Podle Sedi si autoři dopisu stěžují také na okolnosti vyšetřování smrti Milana Štěrby. Dopis prý obsahuje i podezření ze spáchání trestných činů, naznačil poslanec.

Parkanová uvedla, že obsah stížnosti nehodlá zveřejňovat či komentovat. Řekla pouze, že "pokud by zde bylo jakékoli podezření ze spáchání trestného činu, bude řádně vyšetřeno".

Řešení vidí nikoli v soudcování možných osobních animozit a sporů uvnitř SOG, ale ve vyjasnění statutu útvaru. "Aby bylo zcela zřejmé, k jakým úkolům je tato jednotka přesně určena, kam je vhodné ji posílat, kam nikoli," dodala Parkanová.

Specialisté na zvláštní úkoly

Elitní vojáci z jednotky pro speciální operace (SOG - Special Operations Group) působili v Afghánistánu rok, a to v nebezpečné jižní provincii Hílmand, která se považuje za baštu povstalců bývalého vládního hnutí Taliban. Právě zde probíhají nejostřejší boje s islámskými radikály. Do přímých střetů se zapojili i Češi. - Ze smrti mám strach, říká velitel speciální jednotky, která válčila v Afghánistánu

Jednotka SOG vznikla v srpnu 2002 pod křídly Vojenské policie. Příslušníkem jednotky se může stát pouze člověk, který již má zkušenosti z oblasti speciálních operací. Vojáci SOG se tak rekrutují především z výsadkových a průzkumných jednotek, zásahových složek policie nebo zpravodajských služeb.

Mezi hlavní úkoly přísně utajované jednotky, o jejíž činnosti se na veřejnost dostávají jen sporadické informace, patří boj proti terorismu, osvobozování osob z budov i letounů, záchrana rukojmích mimo území České republiky, ochrana VIP osob, zadržování hledaných osob během zahraničních misí nebo zásahy proti zvlášť nebezpečným pachatelům.

Příslušníci SOG často doprovázejí jako ochranka vládní činitele do rizikových zemí.

Kvůli bezpečnosti vojáků, kteří často operují skrytě a v civilu, armáda nezveřejňuje jejich totožnost ani tváře. Výcvik snese ta nejpřísnější srovnání s obdobnými jednotkami ve světě. Spolu s prostějovskou 601. skupinou speciálních sil patří SOG mezi elitní armádní útvary.

Jednotka se například podílela na zajištění bezpečnosti summitu NATO v Praze. Vojáci SOG působili v Afghánistánu, chránili český kontingent polní nemocnice v Iráku. Během koaliční invaze do Iráku chránili českou ambasádu v Kuvajtu a později českou misi v Bagdádu.

, , natoaktual.cz

Video