Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Informace nesháníme, stačí nám předsudky

  0:01aktualizováno  0:01
Stejně jako většina ostatních studentů čtvrtých ročníků gymnázií i já sleduji příchod jara spíše s despektem. Spolu s ním se totiž přibližuje doba obávaných maturitních zkoušek. Podobně jako v minulých letech i letos se říká, že půjde o poslední "nestátní" maturitu.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Je hodně lidí, kteří si na neustálém odkládání státních maturit vydělali nemalé peníze. Je otázka, kolik bude ještě tento projekt stát a zda jej nakonec veřejnost radostně nepřijme. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Jsme totiž jedním z těch mnoha posledních ročníků, které ještě maturují postaru. Předtím jsme byli naopak jedním z těch mnoha prvních ročníků, které měla potkat maturita nová.

Vlastně si ale nemáme nač stěžovat, protože jsme si náročnější zkoušku doslova vybojovali. Nebo nám tuto bitvu „vyhráli“ naši početnější kolegové z odborných škol a učilišť, pro které by naopak byla státní zkouška přitížením? Těžko říct. Pravda ale je, že středoškolští studenti se většinou stavěli proti státní zkoušce, i když mnozí nevěděli, co přesně tato zkouška obnáší.

Většině z nich stačily informace z médií či předsudky kolující mezi lidmi k tomu, aby si vytvořili celkem jasný a neotřesitelný obraz o nové zkoušce. Jen málokdo byl natolik samostatný, aby se odhodlal vyhledat si všechny potřebné informace sám a udělal si tak svůj názor. Tito lidé však poté museli svůj postoj často změnit, neb zjistili, že státní maturita skýtá mnoho výhod.

Je také možné, že při propagaci státních maturit nemělo být použito slovo „nová“. Lidská rasa je totiž svou nedůvěřivostí vůči všemu novému dobře známa. Někdy mi ovšem připadá, že zde, v srdci Evropy, jsme z této vlastnosti vytvořili pečlivě uchovávanou národní tradici.

Nechci zde obhajovat nové maturity, neboť se za jejich zastánce nepovažuji - jejich neustálá nepřipravenost spolu s rostoucími náklady je mi nanejvýš podezřelá. Nalijme si čistého vína: je zde poměrně mnoho lidí, kteří na neustálém odkládání státní maturity vydělají nemalé peníze, neboť jim to na další dobu zajistí příjmy.

Považuji však za smutné, že své přesvědčení zakládáme pouze na impulzech zvnějšku a často nejsme ochotni vyvinout žádnou vlastní aktivitu, abychom se domohli skutečnosti. Dáváme tak médiím šanci, aby námi manipulovala. Jsem přesvědčen, že jednostranný postoj k jakémukoli problému je známkou manipulace.

Je třeba větší samostatnost

Studenti jsou však málokdy vedeni k tomu, aby samostatně vyhledávali informace či aby s nimi nějak dále pracovali. Pravděpodobně to není vůbec v zájmu našeho státu, který stále podporuje spíše klasické strojové biflování, zastaralé metody výuky a ponižující platy učitelů. Naše demokracie přece jen ještě není tak vyspělá, aby vzdělávala intelektuály a šťouraly, kteří budou později upozorňovat na její všemožné vady či nedostatky.

Státní maturity jsou tak pouze příkladem, jedním z mnoha. Až „lidé nahoře" uznají, že do projektu bylo již napumpováno financí víc než dost, vytvoří se pravděpodobně jiná, „podporující kampaň“ a veřejné mínění nové maturity dost možná radostně přijme.

Ondřej Pchálek,
Gymnázium ZábřehZPRÁVY: Fotbalová asociace si zvolila nového předseduHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

STUDENTI: Víra za konflikty nemůže. Hrozbou je fanatismus

Muslimský chlapec studuje korán. Ilustrační foto

Jsem muž, který se před pětačtyřiceti lety narodil českým rodičům v hlavním městě České republiky, v Praze. Prvních...

STUDENTI: Obrana, nebo kulturní útok?

Potomci Mayů při katolické bohoslužbě v mexickém městě Xul (16. prosince 2012)

Kdysi dávno v exotických krajích Jižní Ameriky žily byly kulturně vyspělé civilizace – Aztékové, Mayové nebo Inkové....

STUDENTI: Prapor morálky tančí valčík na rozloučenou

(ilustrační snímek)

Kdysi, když už byli lidé znechuceni stavem světa, šli a napsali dlouhé knihy o společnosti, která byla ztělesněním...Najdete na iDNES.cz