Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Indové v JAR: dříve tmaví, teď zase moc světlí

  11:25
Je krátce před polednem a mladý černoch si chce v kiosku dát hamburger. Indická pokladní odmítá: "Za chvíli začne modlitební přestávka, od dvanácti do dvou máme zavřeno," vysvětluje s tím, že její muslimský šéf důsledně dbá na tradice. Mladík se nepře, na indická specifika jsou tady v jihoafrickém Durbanu zvyklí.

Gándhího ulice v jihoafrickém Durbanu | foto: Profimedia.cz

Právě ve státě Kwazulu-Natal, jehož je Durban hlavním obchodním centrem, se soustředí téměř dvoumilionová menšina potomků přistěhovalců z Indického poloostrova. Britové je sem dováželi jako výkonnou pracovní sílu na plantáže s cukrovou třtinou. Jejich přísun ve velkém skončil až před první světovou válkou.

"Podívejte, jak zbídačeně tehdy vypadali a jak se nám daří dnes. Máme své obchody, studujeme na univerzitách, vedeme podniky,“ ukazuje fotografie ze své historické knihy šestasedmdesátiletý Rugbeer Kallideen.

"První generace dávaly vydělané peníze do vzdělání svých dětí. I přes diskriminaci od bílých se tady Indům podařilo prosadit,“ chválí předky muž, který řídí Jihoafrickou hinduistickou organizaci.

Jihoafričan Gándhí
V segregované zemi to neměli jednoduché. Nesměli například chodit po chodníku nebo jim úřady neuznávaly svatby uskutečněné podle hinduistických obřadů. Zápas za jejich rovnoprávnost tu po dvacet let mírovou cestou vedl Mahátma Gándhí. Zde vyzkoušené metody nenásilných protestů pak uplatňoval i ve své indické domovině, kterou v roce 1947 dovedl k nezávislosti.

"Bohužel Jihoafričané o něm málo vědí. Přitom právě Gándhí byl pro Mandelu vzorem při boji s apartheidem,“ stěžuje si jeho oddaný příznivec Kallideen. Proto se aktivně zasazuje o udržování všech míst, která jsou se životem indického lídra na jižním cípu afrického světadílu mezi lety 1893 a 1914 spojena.

Gándhí bohužel pro africké Indy odjel příliš brzy. Jejich diskriminace trvala až do roku 1994, kdy se v JAR uskutečnily první demokratické všerasové volby.

Bělošský režim však toto etnikum využíval jako nárazník při svých sporech s mnohem početnějším černošským obyvatelstvem. Indové sice neměli stejná práva jako běloši, ale ve srovnání s černochy stáli právně výš. To a uzavřenost jejich komunity jim získaly kolektivní pověst kolaborantů s apartheidem.

"Nic se nezměnilo. Vždycky jsme byli uprostřed mezi bělochy a černochy. Akorát se prohodila vládnoucí rasa. Dříve jsme pro ni byli moc tmaví, teď jsme zas moc světlí,“ stěžuje si zhruba padesátiletá obchodnice s africkým kýčem, která kvůli svým protivládním názorům nechce být jmenována.

"Černoši nás nemají rádi, protože jsme bohatší než oni. Ale my jsme se na svůj majetek nadřeli. A vláda nedělá nic, aby nás ochránila před lupiči. Brzy tady bude druhé Zimbabwe, ze kterého vyženou všechny, kteří nejsou černí,“ pokračuje v litanii žena, která už si šetří peníze pro případ emigrace.

Kallideen je k budoucnosti soužití různobarevných etnik v zemi optimističtější. "V JAR platí pozitivní diskriminace, která se stejně vztahuje na černochy i na Indy. Když ale o stejné místo mají zájem Ind a černoch, většinou vezmou toho druhého,“ přiznává problémy.

Indickou kulturu má zachránit Bollywood
Na druhou stranu pád apartheidu umožnil návrat pěti hlavních indických jazyků do škol. "S vnukem už se musím bavit anglicky, moji mateřštinu vůbec neumí,“ říká obchodnice s kořením Longie Reddyová. "Když se ale nyní ve škole najde dost zájemců, může si třeba hindštinu nebo tamilštinu zapsat,“ dodává.

Někdy by o řeč předků studenti i stáli, ale často chybí adekvátní učitelé. V tom pomocnou ruku podala vláda v Dillí, která JAR po dobu apartheidu neuznávala. Dnes na své náklady posílá do Afriky kantory, stejně tak jako různé zpěváky a tanečníky, kteří mají u Indů vzkřísit jejich jihoasijské kořeny.

Výraznou roli v tom mohou sehrát i rozmáchlé filmy z bollywoodské produkce. Mezi durbanskými Indy jsou tyto spektákly mimořádně oblíbené, i když je musí sledovat s anglickými titulky. Stejně jako vysílání indických satelitních televizí.

V Durbanu je vidět, že si většina Indů na staré tradice příliš nepotrpí. Ve městě sice mají několik prostých hinduistických chrámů, stejně tak nechybí nenápadné mešity pro muslimy - oba druhy svatostánků však po celé dny zejí prázdnotou. Mezi hinduisty, ke kterým patří 65 procent jihoafrických Indů, dokonce během dekád postupně vymizelo kastovní dělení.

Po Durbanu sice jezdí rikšové, ale jsou to černoši a navíc fungují pouze jako rozptýlení pro turisty na kolonádě u skvostných písečných pláží. Typicky indické pytlovité kalhoty nosí jen málokterý muž, některé starší dámy jsou sice ještě zabalené do pestrobarevných sárí, ale jejich vnučky korzují ve zglobalizované módě elastických triček s hlubokými dekolty. Výjimkou je pouze období náboženských svátků.

Indové v JAR hledají předky v archivech
Pro starší však Indie zůstává jakousi mytickou pravlastí, kterou po pádu apartheidu opakovaně navštěvují, v archivech hledají, odkud přesně pocházeli jejich dědové. Takovým nadšencem je i Kallideen, kterému se po třech marných pokusech konečně povedlo vystopovat rodnou vesnici svého otce v zapadlém koutě státu Uttarpradéš.

Na otázku, zda se cítí být více Afričanem, nebo Indem, odpovídá Kallideen lstivě: "Jsem prostě africký Ind.“ Po odmlce však dodává: "Při kriketovém zápasu ovšem fandím Indii.“

Zhruba třicetiletý svářeč původem z Gudžarátu však na stejnou otázku reaguje úplně opačně: "Co je mi do Indie? Jsem občan Jihoafrické republiky a jediné, co nás tady všechny musí zajímat, je pozvednutí této země, aby byla stejně úspěšná jako USA.“

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Z uprchlíka agentem. Šapošnikov sehrál při výbuchu ve Vrběticích klíčovou roli

9. května 2024

Premium Jakou roli hrál ve výbuchu muničního skladu ve Vrběticích bývalý ruský voják Nikolaj Šapošnikov? O...

Rusko bombarduje civilní cíle a chlubí se tím. Nechutné, říkají Ukrajinci

9. května 2024

Premium Záporoží (od zpravodajů iDNES.cz) Areál stavební firmy v Záporoží nacházející se jen dva kilometry od centra města zasáhla raketa...

Severní Makedonie zvolila novou prezidentku. Předchůdce uznal porážku

8. května 2024  22:19,  aktualizováno  22:35

Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski uznal porážku ve středečním druhém kole prezidentských...

Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, pomoc se k civilistům přesto nedostává

8. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:28

Do Pásma Gazy ve středu přes klíčové hraniční přechody na jihu oblasti nepřicházela žádná...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...