Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Indonésie má novou prezidentku

  15:04aktualizováno  15:04
Indonéské Lidové poradní shromáždění na mimořádném zasedání sesadilo prezidenta Abdurrahmana Wahida. Wahid, který v neděli vyhlásil v Indonésii výjimečný stav, ještě před verdiktem parlamentu zdůraznil, že se prezidentského křesla nemíní vzdát. Poslanci obviňují prvního demokraticky zvoleného prezidenta z korupce a nekompetentnosti. Hlavu státu nahradí viceprezidentka Megawatti Sukarnoputriová.

Nová prezidentka vyzvala Indonésany k jednotě
Ta složila okamžitě po zvolení slavnostní přísahu. Sukarnoputriová vyzvala v prvním, asi sedminutovém, projevu Indonésany, aby zapomněli na rozpory a pustili se do vytvoření silného a jednotného národa.

I když se přímo nezmínila o svém předchůdci, který stál v čele země 21 měsíců, vyzvala všechna politická uskupení v zemi, aby akceptovala její jmenování do
prezidentského úřadu. "Vyzývám všechny strany, aby bezpodmínečně přijaly tento demokratický proces... je to hlas lidu, který musíme vyslyšet," řekla Sukarnoputriová, oblečená do tradičního indonéského šatu.

Sukarnoputriovou podporuje policie
Krátce před jmenováním nové prezidentky oznámili vysocí představitelé indonéské policie, že nástup Sukarnoputriové do prezidentského křesla podporují. "Policie podpoří nástup Megawati do funkce prezidenta jako legitimní," ujistil na tiskové konferenci policejní mluvčí Didi Widayadi. Potvrdil, že policie podobně jako armáda, odmítá Wahidovo vyhlášení výjimečného stavu.

Před prezidentským palácem v Jakartě se od rána shromáždilo na 300 Wahidových stoupenců. Žádné střety zatím hlášeny nebyly. Pozorovatelé se ale obávají, že k nim může dojít poté, co se zpráva o Wahidově sesazení rozšíří. Menší potyčky byly zatím hlášeny pouze z Wahidovy rodné provincie východní Jáva.

Indonéský parlament odmítl výjimečný stav
Lidové poradní shromáždění ráno odmítlo Wahidův výnos o vyhlášení výjimečného stavu. K odmítnutí se připojilo všech 38 zástupců armády a policie. Nedělní vyhlášení výjimečného stavu a rozpuštění parlamentu bylo poslením Wahidovým pokusem udržet se u moci. Proti prezidentskému výnosu bylo 599 ze 601 členů shromáždění.

Hlasovalo se krátce poté, co shromáždění zahájilo proces sesazování prezidenta. Na zasedání se dostavila i viceprezidentka Megawatti Sukarnoputriová, Wahidova nástupkyně.

Jakartský policejní šéf nařídil svým podřízeným, aby budovu, kde shromáždění zasedá, střežili. Desítky tanků a obrněných vozidel, které se v neděli rozmístily v parku kolem prezidentského paláce se před začátkem zasedání daly do pohybu. Jedna kolona podle svědků vyjela na jakartskou hlavní třídu, přejela velkou křižovatku poblíž budovy, v níž se zasedání koná, a vydala se směrem ke své základně na jihu metropole.

V neděli hlava státu vyhlásila výjimečný stav
Abdurrahman Wahid vyhlásil mimořádné opatření na nědělní večerní tiskové konferenci přenášené v přímém přenosu v republikové televizi. Učinil tak několik hodin před tím, co Lidové poradní shromáždění mělo zahájit proces prezidentova sesazení.

Proti prezidentovu výnosu o vyhlášení výjimečného stavu a rozpuštění parlamentu se okamžitě postavila armáda, policie, Lidové poradní shromáždění, politická strana Golkar a někteří členové kabinetu.

České ministerstvo zahraničí nedoporučuje cesty do Indonéské republiky.  Turistům hrozí nebezpečí především v hlavním městě Jakartě a na východní Jávě, tvrdí tiskový odbor ministerstva.

Vládu opustili dva její členové
Krátce po vyhlášení výjimečného stavu oznámili svou demisi dva členové kabinetu - ministr pro bezpečnost generál Agum Gumelar a tajemník vlády Marzuki Darusman.

Wahid v televizním projevu řekl, že opatření přijal v zájmu těžce zkoušeného lidu. Zároveň vyzval armádu a policii, aby příslušný výnos uplatnily v praxi. Armáda se ale staví k výjimečnému stavu odmítavě.

Podle prezidenta příslušný dekret rozpouští Lidové poradní shromáždění, které ho chtělo sesadit z prezidentské funkce, a také republikový parlament. Wahid také oznámil, že nařídil policii, aby pondělnímu zasedání Lidového poradního shromáždění zabránila.

Prezidentův poradce: volby budou do roka
Jeden z prezidentových poradců uvedl, že nové parlamentní volby by se v Indonésii měly konat do roka. Sdělil také, že bude zmrazena činnost strany Golkar bývalého prezidenta Suharta, která je druhou největší politickou stranou v zemi.

Životopis Megawati Sukarnoputriové

Megawati Sukarnoputriová se narodila téměř tři roky před oficiálním vyhlášením nezávislosti Indonésie na Nizozemsku (listopad 1949) 23. ledna 1947 v Yogyakartě v centrální Jávě. Její otec Sukarno ale již byl v té době prezidentem - tím se prohlásil ještě za přítomnosti Japonců v Indonésii v srpnu 1945, když na nátlak mladých radikálů vyhlásil nezávislost. Sukarnoputriová po dětství stráveném v prezidentském paláci vystudovala psychologii na Indonéské univerzitě v Jakartě, kde se aktivně účastnila studentského hnutí. Po svržení otce v únoru 1967 (zemřel v červnu 1970) se říkalo, že se všechny jeho děti
zařekly, že nikdy nevstoupí do politiky. To se ovšem změnilo v polovině 80. let, kdy "Mega", její bratr choreograf a mladší sestra podpořili Demokratickou stranu
Indonésie (PDI). Sukarnoputriová byla v roce 1987 zvolena do parlamentu a po úspěchu PDI ve volbách v červnu 1992 byla o rok později zvolena do čela strany. V červnu 1996 však klika tehdejšího prezidenta Suharta podpořila její odvolání z čela PDI (od února 1999 PDI-P), kam se vrátila o dva roky později. Megawati Sukarnoputriová je potřetí vdaná a má tři děti.

Indonéský prezident Abdurrahman Wahid vyhlásil v zemi výjimečný stav a rozpustil parlament. Toto mimořádné opatření prezident oznámil večer na tiskové konferenci přenášené v přímém přenosu v republikové televizi. Učinil tak několik hodin před tím, co Lidové poradní shromáždění mělo zahájit proces prezidentova sesazení. Zástupci parlamentních stran už dali najevo, že s rozpuštěním shromáždění nesouhlasí.

Indonéské Lidové poradní shromáždění odmítlo výnos prezidenta Abdurrahmana Wahida o vyhlášení výjimečného stavu. Přiblížilo se tak sesazení hlavy státu z funkce. Nahradit ho má viceprezidentka Megawatti Sukarnoputriová, 23. července 2001

Indonéský voják střeží parlament v Jakartě, kde poslanci odvolali prezidenta Abdurrahmana Wahida. Armáda a policie odmítly Wahidův nedělní výnos, kterým nařídil rozpuštění Lidového poradního shromáždění, a postavily se na stranu poslanců, 23. července 2001

Před prezidentským palácem v Jakartě se sešli demonstranti, aby vyjádřili podporu indonéskému prezidentovi Abdurrahmanovi Wahidovi. Ve stejný den poslanci Lidového poradního shromáždění hlavu státu sesadili. Na jeho místo parlament dosadil viceprezidentku Megawati Sukarnoputriovou, 23. července 2001

Vojáci spí na tancích a obrněných vozidlech v okolí prezidentského paláce v Jakartě. Indonéský prezident Abdurrahman Wahid vyhlásil 22. července v zemi výjimečný stav a rozpustil parlament, 23. července 2001

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na náměstí...

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně...

EU nepřehlasuje Česko v otázce migračních kvót, tvrdí před summitem Babiš

Andrej Babiš na zasedání sněmovního výboru pro evropské záležitosti (13....

Premiér Andrej Babiš před odletem na unijní summit prohlásil, že členské země znovu nepřehlasují Česko v otázce...

Tragédie v Kentucky. Zákonodárce byl nařčen z osahávání, zastřelil se

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson, kterého jistá žena obvinila ze sexuálního násilí,...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz