Údaje o tom, jak silné bylo zemětřesení v Indonésii, se zatím rozcházejí. Ilustrační foto

Údaje o tom, jak silné bylo zemětřesení v Indonésii, se zatím rozcházejí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Indonésany vyděsila hrozba tsunami

  • 28
Indonéské ostrovy Moluky zasáhlo ráno zemětřesení. Podle Američanů měly otřesy sílu 7,4 stupně Richtera, podle indonéské meteorologické agentury to bylo 6,6 stupně. Obyvatele ostrovů vyděsilo varování před tsunami, po hodině ale bylo odvoláno.

Epicentrum otřesů bylo v hloubce 88 kilometrů pod zemským povrchem.

Otřesy půdy zasáhly provincii, která leží v severní části Moluckého souostroví, ve 13:40 místního času (7:40 SELČ).

Následující varování před tsunami, které odvysílala indonéská televize, prý vyděsilo místní obyvatele tak, že začali v panice opouštět budovy. Varování však bylo během pár desítek minut staženo.

Zatím nejsou hlášeny žádné oběti na životech ani materiální škody. "Otřesy jsme cítili asi 15 vteřin a studenti začali utíkat ven ze tříd," řekl Reuters učitel Arifin z města Ternate v provincii Severní Moluky.

I učitel Stevanus Ngenget z univerzity ve městě Manado v sousední provincii Severní Sulawesi byl svědkem otřesů v areálu školy. "Viděl jsem hodně lidí, jak běží ze tříd, shromažďují se v hale a volají zemětřesení. Já sám jsem ale nic necítil," popsal dramatické okamžiky.

Indonésie leží v oblasti takzvaného tichomořského ohnivého prstence. Zemětřesení jsou tu velmi častá.

K nejhorším patří zemětřesení z 26. prosince 2004 severně od Sumatry, které mělo intenzitu 9 stupňů Richterovy škály. Následovalo po něm tsunami, které poničilo pobřeží desítky zemí kolem Indického oceánu a vyžádalo si na 220 tisíc mrtvých, z toho přes 165 tisíc jen v Indonésii. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video