Slum v Bombaji. Možná i z těchto dětí se jednou stanou milionáři.

Slum v Bombaji. Možná i z těchto dětí se jednou stanou milionáři. | foto: Reuters

Indii se krize vyhýbá. Z několika dalších chudáků se možná stanou milionáři

  • 2
V době, kdy se nejrozvinutější ekonomiky světa svíjejí pod démonem, pro kterého se již vžil název Velká recese, Indie na počátku letošního roku bilancovala a vydala revidovaný odhad růstu HDP pro fiskální rok 2008-2009. Její projekce činí zdravých 7,1 procenta.

Je ohromující, že dokonce ani uprostřed všeho zmaru a temna zaplavujícího světové trhy nepanují v Indii obavy z recese. Dokonce i pesimisté hovoří pouze o nižším kladném růstu. Pro ekonomiku, která po celá léta dosahovala "hinduistického tempa růstu", jak se posměšně říkalo plahočivému vzestupu kolem tří procent ročně, zatímco velká část ostatní Asie pádila vpřed, je to docela obrat.

Plody střízlivosti

Po získání nezávislosti v roce 1947 trpěla Indie více než čtyřicet let nacionalistickou ekonomikou, která kladla rovnítko mezi politickou nezávislost a hospodářskou soběstačnost, a odsoudila tak zemi k byrokratickému protekcionismu a stagnaci. Avšak od roku 1991 Indie liberalizuje ekonomiku a těží z globalizace. Její technicky zdatní průkopníci informačních technologií, softwaroví inženýři i operátoři call-center zajistili zemi hospodářský úspěch. Od roku 1950 Indie mnohonásobně zvýšila úroveň příjmů na obyvatele a v posledních letech ji zvyšuje rychleji, než ji Velká Británie či Spojené státy zvyšovaly během průmyslové revoluce i po ní.

indie se staví na nohy

Hotely, na které teroristé v listopadu zaútočili a vypálili je, o měsíc později obnovily provoz. Investoři se vracejí.

V posledních patnácti letech vytáhla Indie z chudoby víc lidí než v předešlých pětačtyřiceti letech - v uplynulém desetiletí to bylo v průměru deset milionů lidí ročně. Země viditelně prosperuje a navzdory populačnímu růstu stoupají příjmy na hlavu rychleji než kdykoliv předtím. Je nepravděpodobné, že by současná finanční krize tento úspěšný příběh od základu změnila.

Indický finanční systém trpí jen v malé míře kreativními a riskantními odvozenými instrumenty, které na Západě způsobily takové problémy. Díky tradici konzervativní regulace bank a neústupnému guvernérovi Rezervní banky (indická centrální banka) nenabyly indické banky toxické dluhy plynoucí z podřadných úvěrů, credit default swapů a přehnaně nafouklých cen nemovitostí, které zaplavily banky západní.

Negativní vliv amerických finančních nezdarů na indické akciové trhy proto nezpůsobil významné ztráty, poněvadž neměl žádný vztah k reálné hodnotě indických společností. Pokles indických akcií odrážel spíše problémy zahraničních investorů s likviditou: investoři prodávali své pozice v Indii, protože potřebovali peníze doma, nikoliv proto, že jim málo vydělávaly.

Globalizace ano, i ne

Je samozřejmé, že ekonomiky odkázané na zahraniční investice dnes budou zákonitě trpět, poněvadž tito investoři mají méně investičního kapitálu. Existují však dva důvody, proč lze mít jistotu, že Indie tuto bouři přečká.

Za prvé: Indie má značné vlastní zdroje, které může použít na podporu růstu, a již prokázala, že je dostatečně způsobilá k efektivní alokaci domácích úspor do produktivních investic. Za druhé: je zřejmé, že jakmile se poměry na Západě začnou stabilizovat, investoři hledající vhodné místo pro své peníze se díky růstovým příležitostem i samotné velikosti trhu znovu zaměří na Indii.

zdravé banky

Díky tradici konzervativní regulace bank a neústupnému guvernérovi té centrální nenabyly indické peněžní ústavy toxické dluhy.

Indie se navíc na přímé zahraniční investice spoléhá daleko méně než Čína, a dokonce je exportovala do zemí OECD. Ačkoliv je pokládána za učebnicový příklad výhod globalizace, není Indie nezdravě závislá na globálních obchodních a kapitálových tocích. Na vnější obchod je odkázáno méně než dvacet procent jejího HDP; zbytek představuje její obrovský a silný vnitřní trh.

Indický soukromý sektor je efektivní a podnikavý, a jak se ukázalo, disponuje dostatečnými kapitálovými i manažerskými schopnostmi, aby dokázal kontrolovat a spravovat aktiva na důmyslných finančních trzích rozvinutého Západu. Indie zjevně nepostrádá základní systémy, které jsou zapotřebí k řízení ekonomiky jednadvacátého století v otevřeném a globalizujícím se světě.

Stopy po útoku se zahlazují

Teroristické útoky z konce loňského listopadu tento příběh očividně komplikují. Teroristé zaútočili na finanční nervové centrum Indie a hlavní město obchodu, na město ztělesňující energický vpád země do jednadvacátého století. Udeřili na symboly prosperity, které učinily indický model tak atraktivním pro globalizující se svět, na magnet pro investory i turisty. Tím, že se zaměřili na hotely upřednostňované zahraničními podnikateli a návštěvníky, podkopali důvěru těch, které Indie potřebuje, aby svůj úspěšný příběh udržela při životě. Teror může v Indii prodloužit dobu potřebnou pro zotavení se z hospodářské krize.

Burza - Bombaj 16.9. 2008

Indie se už však opět staví na nohy. Hotely, na které teroristé v listopadu zaútočili a vypálili je, o měsíc později obnovily provoz. Investoři se vracejí a očekává se, že příliv přímých zahraničních investic přesáhne v tomto fiskálním roce hodnotu pětadvaceti miliard dolarů, které země získala ve fiskálním roce 2007/2008. Na konci února ujistil indický premiér Manmóhan Singh, že "Indie vyjde ze současné hospodářské krize ze všech zemí světa nejméně postižená“.

Ti, kdo hledají známky zotavení se z globálního hospodářského poklesu, tedy dál upírají pohled na Indii. Podle ročního hodnocení globálních ekonomických vyhlídek, které vypracovala Světová banka, by se velikost indické ekonomiky mohla v příštích patnácti až dvaceti letech dokonce ztrojnásobit. Do té doby by se z pár dalších chudáků ze slumů mohli stát milionáři.

© Project Syndicate, 2009.


Video