Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Indie zvažuje kvůli Kašmíru blokádu

  18:32aktualizováno  18:32
Pokračující přestřelky jitří spor o rozdělený Kašmír. Indie, která plánuje v Pákistánu vojensky zaútočit proti islamistům, zvažuje námořní blokádu. Napjatým vztahům nepřidalo ani to, že Islámábád v několika příštích dnech chystá raketové zkoušky. Tvrdí ale, že testy se současnou krizí nesouvisejí. V regionu jedná evropský komisař pro zahraniční záležitosti Chris Patten.

Pákistán upozornil Indii, že mezi 25. a 28. květnem provede raketové zkoušky. Upozornění dostaly i další země v regionu.

Podle indického ministerstva zahraničí se má série testů týkat raket středního a dlouhého doletu. Není ale jasné, zda mohou nést jaderné hlavice.

Pokračují jednání
Evropský komisař pro zahraniční záležitosti Chris Patten, který je na návštěvě v indické metropoli Dillí, se sešel s indickým ministrem zahraničí Džasvantem Singhem a dalšími činiteli.

Řekl, že se mu indičtí představitelé svěřili s tím, že trpělivost Indie s Pákistánem, kterého viní z podpory islámských extremistů v Kašmíru, se blíží bodu, kdy pohár trpělivosti přeteče.

Zároveň prý ale popřeli tvrzení vlivného deníku Hindustan Times, že Indie dává Pákistánu lhůtu dvou měsíců na potlačení přeshraničního terorismu, než se definitivně rozhodne k eventuální vojenské akci.

Nad napětím v oblasti vyjádřil znepokojení generální tajemník OSN Kofi Annan a vyzval Pákistán, aby plnil své závazky tvrdého postihu islamistů.

O diplomatické činorodosti Západu svědčí i to, že příští týden má oblast navštívit britský ministr zahraničí Jack Straw a počátkem června náměstek amerického ministra zahraničí Richard Armitage.

V přestřelkách zahynulo přes dvacet lidí
Přestřelky z ručních zbraní a děl na takzvané linii kontroly, tvořící hranici mezi Indií a Pákistánem v rozděleném Kašmíru, pokračují. Indie hlásí jednoho mrtvého civilistu a tři zraněné. Pákistán již ve čtvrtek oznámil, že indická střelba stála životy 24 Pákistánců.

Proti vládě Indie v indickém svazovém státě Džammú a Kašmír bojuje tucet militantních uskupení. V konfliktu bylo za uplynulých dvanáct let zabito podle indických úřadů přes 33 tisíc lidí.

INDIE PROTI PÁKISTÁNU

* Indie má 1 303 000 vojáků a 535 000 záložníků.
* Pákistán má 612 000 vojáků a 513 000 záložníků.
* Proti 60 indickým jaderným hlavicím může Pákistán nasadit 25.
* Indické letectvo má 1200 strojů včetně 132 plně vyzbrojených
vrtulníků.
* Pákistán má 410 letadel a 34 vrtulníků většinou s neúplnou výzbrojí.
* Indie má také k dispozici jednu letadlovou loď a 19 ponorek.
* Pákistán svou ponorkovou flotilu teprve buduje.

Indie zvažuje útoky a blokádu
Pokud se konflikt o Kašmír vyostří, hodlá Indie provést námořní blokádu Pákistánu. Podle analytiků a vojenských odborníků v Indii by toto opatření mělo za cíl zabránit přísunu ropy, čímž se výrazně omezí schopnost pohybu pákistánské vojenské techniky.

Indie by si také přála provést "chirurgické zásahy" po vzoru USA pomocí dělostřelectva, raket středního doletu, případně letectva.

Rozšíření bojů ze současných intenzivních dělostřeleckých soubojů by ovšem mohlo mít nebezpečné následky. Pákistán, který je stejně jako Indii jadernou mocností, dal najevo, že by neváhal svého arzenálu využít v případě, že se nebude moci jinak bránit.

Dostane Pákistán ultimátum?
Indie dá Pákistánu lhůtu dvou měsíců na potlačení přeshraničního terorismu. Poté rozhodne o vojenské akci, informoval vlivný deník Hindustan Times s odvoláním na neupřesněné zdroje. Jiná média tuto zprávu nepřinesla.

Rozhodnutí bylo podle deníku přijato na setkání bezpečnostních činitelů v čele s premiérem Atalem Bihárím Vádžpéjím v Kašmíru, který je ohniskem konfliktu mezi oběma zeměmi.

"Rozhodnutí zahájit válku bude záviset na tom, jak bude Pákistán jednat v příštích dvou měsících," tvrdí deník. K válce ovšem nemusí dojít, pokud podle Hindistan Times nebudou násilně narušeny letošní volby v Kašmíru.

HARÍJAT STÁVKOVAL

* V Kašmíru se konala generální stávka vyhlášená organizací Haríjat.
* Její stoupenci zároveň uspořádali demonstraci.
* Oběma akcemi protestovali proti indické nadvládě a proti atentátu na jejich čelního politika.

Přestřelky na hranici se rozšiřují
Mluvčí pákistánské vlády generál Rašíd Kureší prohlásil, že přestřelky se rozšířily do dalších oblastí a že situace je opravdu vážná. Indie podle Kurešího pokračuje ve stále intenzivnější střelbě, proto musí Pákistán přiměřeně reagovat, protože bombardováni jsou i civilní obyvatelé.

"Udržování tohoto stavu přinese jen vyšší počet civilních obětí na obou stranách," tvrdí generál, podle něhož chce Pákistán řešit situaci včetně otázky nezávislost rozděleného Kašmíru mírovým dialogem.

Armády Indie a Pákistánu se již několik dnů na společné hranici vzájemně ostřelují. Statisíce vojáků kontrolují hranici od prosincového útoku islámských radikálů na indický parlament. Situace se sice zklidnila, ale nedávný krvavý útok kašmírských separatistů na indický vojenský tábor opět uvedl vojáky do pohotovosti.

SVĚT A KAŠMÍR

* Evropská unie je v kontaktu s politiky Indie i Pákistánu. "Nabádáme je k zachování střízlivého rozumu," tvrdí vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana.
* Britský ministr zahraničí Jack Straw soudí, že mezi Indií a Pákistánem hrozí jaderný konflikt. Země podle Strawa nemají bezpečnostní pojistku, jaká existovala v dobách studené války mezi NATO a východním blokem.

Vádžpejí mění slovník
Den po "bojovném" projevu indický premiér Atal Bihárí Vádžpéjí uklidňoval, že se k vážnému konfliktu neschyluje. "Situace je ovšem stále vážná. Indie válku s Pákistánem vede již dvanáct let. Jde ale o válku zástupnou, v níž indická armáda má za protivníky islámské bojovníky, které Pákistán vysílá přes hranice do indického Kašmíru," řekl Vádžpejí.

Ještě před 24 hodinami přitom indický premiér mluvil zcela jinak. "Buďte připraveni přinést oběti. Naším cílem je vítězství. Protože přišel čas k rozhodujícímu boji," vyzvýval Vádžpéjí vojáky rozmístěné podél hranice s Pákistánem. Jeho cesta měla posílit morálku vojáků, kterým hrozí, že se dostanou do války.

Pákistánská bezpečnostní rada v čele s prezidentem Parvízem Mušarafem ve středu přislíbila, ze pákistánské území nebude sloužit jako základna k teroristickým útokům kdekoli na světě. "Jsem zklamán. Jsou to stále jen slova ujištění, které je nutné podložit činy. Nezasedneme k jednacímu stolu, dokud Pákistán nepřestane vysílat teroristy do Kašmíru," reagoval Vádžpejí.

Mluvčí pákistánské vlády generál Rašíd Kureší středeční "bojovný" projev indického premiéra Atala Bihárího Vádžpéjího ke svým vojákům pokládá za rétoriku, která má získat sympatie pro současnou indickou politiku v Kašmíru.

BOJ O KAŠMÍR

Šéf separatistů v Kašmíru nepřežil atentát

Indie nechce diplomaty Pákistánu

předchozí vývoj

Mohou přijít letecké útoky, tvrdí pozorovatelé
Pozorovatelé v minulých dnech nevylučovali, že se Indie chystá k leteckým útokům na tábory kašmírských separatistů v pákistánské části Kašmíru. Pákistán varoval, že se útok na jeho území neobejde bez vojenské odvety. Obavy jsou o to větší, že obě země jsou jadernými mocnostmi.

Vádžpéjí řekl, že si nikdo nesmí myslet, že Indie bude donekonečna zvyšovat míru své trpělivosti. Dodal, že Pákistán přešel na nový způsob boje proti Indii. Místo otevřené války vede prý válku zástupnou. Indie podle něho chce mír, ale místo toho je nucena vést boj, který jí byl vnucen.

Premiér dodal, že Pákistán vysílá do indického Kašmíru žoldnéře, kteří dostávají peníze a kterým je slibován "sen ráje", aby byli obětováni. "Oni ale nebojují, nýbrž zabíjejí nevinné lidi," prohlásil. "Ať již náš soused pochopí nebo nepochopí tento signál, ať již svět to zaznamená či nikoli, dějiny budou toho svědky. Musíme zapsat novou kapitolu vítězství," zdůraznil.

U HRANIC CHTĚJÍ VÁLKU

* Indové žijící u hranice s Pákistánem se domnívají, že by se Dillí mělo jednou pro vždy se sousedem vypořádat válkou.
* Lidé z lokality Bajn Galár ležící na indické straně kousek od hranice s Pákistánem jsou unaveni útěky z domova vždy, když se situace vyostří. Myslí si, že válka je jediným řešením, jak vyřešit desítky let trvající vzájemnou nenávist.
* "Celá léta jsme obětí pákistánských bomb," stěžuje si Mansúr Alam. "A vždycky jsme museli utéci, abychom si zachovali holý život. Proč bychom neměli vést válku s Pákistánem, abychom to vyřešili jednou provždy?"
* Mnoho jeho sousedů sdílí stejný názor. "Současná vláda přišla k moci se slibem, že bude lépe vládnout a zajistí bezpečnost na celonárodní úrovni," říká Vidžaj Kumar, policejní důstojník, který chce odvést rodinu z vesnice daleko od dosahu pákistánských děl a automatických zbraní.

Vádžpéjí jedná s generalitou
Vádžpéjí předtím přiletěl do kašmírské zimní metropole Džammú a po návštěvě tzv. linie kontroly připomínající regulérní frontovou linii odletěl do letního správního střediska Šrínagaru. Tam má ve čtvrtek hovořit s místními činiteli a představiteli proindických politických stran.

V noci na středu zahynuli na pákistánské straně dva lidé včetně desetileté holčičky a několik bylo zraněno. V samotném indickém Kašmíru panuje zvýšené napětí po úterním atentátu na Abdula Ghaního Loneho, vedoucího představitele organizace Haríjat.

Lone patřil k umírněným členům tohoto sdružení 32 politických stran, organizací a náboženských předáků. Indie podezírá jeho z vraždy propákistánské radikály. Pákistán atentát ostře odsoudil.

Organizace Haríjat, která usiluje o uspořádání referenda o nezávislosti Kašmíru a o jeho připojení k Pákistánu politickými prostředky, vyzvala ke generální stávce ještě před úterním příletem Vádžpéjího na protest proti jeho návštěvě v Kašmíru.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Obrat poměru sil: polovina Britů nechce odchod své země z EU

V Manchesteru při příležitosti konference Konzervativní strany manifestovaly...

Průzkum společnosti BMG Research ukázal, že 51 procent Britů preferuje setrvání své země v Evropské unii. Proběhl rok a...

Výpadek proudu ochromil letiště v Atlantě, na místě uvízly tisíce lidí

Na letišti v Atlantě vypadl proud (17. prosince 2017)

Na mezinárodním letišti Hartsfield-Jackson v americké Atlantě, které je nejvytíženějším letištěm na světě, vypadl...

Protiimigrační strany chtěly v Praze využít úspěch Okamury, píší agentury

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura, francouzská politička Marine Le Penová a...

Volba Prahy pro místo konání konference evropských protiimigračních stran nebyla náhodná, napsaly agentury DPA a AFP či...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz