Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Indie se snaží dotáhnout na Čínu, nicméně v lecčems ztrácí

  16:22aktualizováno  16:22
O křehké v rovnováze v současné Asii se v následujícím příspěvku rozepisuje proslulý Joseph S. Nye, Jr., profesor na Harvardově univerzitě, který před dvaceti lety přišel s konceptem takzvané měkké síly. Věcně uvádí, jaký potenciál Čína a Indie mají a jak jejich soupeření prozatím dopadá.

Maketa letounu v průvodu v Dillí ke Dni republiky | foto: AP

Lídři všech pěti stálých členů Rady bezpečnosti Organizace spojených národů loni navštívili Indii, doprovázeni delegacemi obchodních špiček. Indická ekonomika roste o víc než osm procent ročně, takže je čím dál přitažlivější pro obchod a investice. Když zemi vloni v listopadu navštívil americký prezident Barack Obama, podpořil myšlenku udělit Indii stálé členství v Radě bezpečnosti OSN. Stejně se vyslovil britský premiér David Cameron, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a ruský prezident Dmitrij Medveděv. Ani slovem se o tom ale nezmínil poslední z indických hostů, čínský premiér Wen Ťia-pao.

Oficiální prohlášení zdůrazňují přátelské vztahy mezi Indií a Čínou a někteří analytici zaměření na obchod tvrdí, že tyto dva gigantické a svižně rostoucí trhy se promění v hospodářskou "Čindii". Premiér Wen během návštěvy před několika týdny podepsal komplexní pakt pětileté strategické spolupráce. Jak se při této příležitosti vyjádřil indický ministerský předseda Manmóhan Singh, "Indie a Čína mohou společně přetvořit světový řád."

Barack Obama na oficiální návštěvě Indie (8. listopadu 2010)

Barack Obama na oficiální návštěvě Indie (8. listopadu 2010)

Taková prohlášení odrážejí výraznou změnu od nevraživosti, která indicko-čínské vztahy sužovala od války roku 1962, kdy se tyto dvě země střetly kvůli sporné hranici v Himálajích. Pod povrchem se však skrývají strategické obavy, zejména v Indii.

Volání po tripolárním světě

Hrubý domácí produkt Číny je oproti indickému trojnásobný, její tempo růstu je vyšší a obranný rozpočet se rozrůstá. Spor o hranici zůstává neurovnaný a obě země soupeří o vliv v sousedních státech, jako je Myanmar. A Čína v posledních letech vyvíjí zákulisní snahy, aby zabránila tomu, že by stálé členství v Radě bezpečnosti přineslo Indii velmocenské postavení.

Obamovi si přohlíží Humajúnovu hrobku v Novém Dillí  (7. listopadu 2010)

Obamovi si přohlíží Humajúnovu hrobku v Novém Dillí (7. listopadu 2010)

Michelle Obamová tančí s indickými školáčky jako o život (8. listopadu 2010)

Michelle Obamová tančí s indickými školáčky jako o život (8. listopadu 2010)

Jenže hovořit o Indii jako o budoucí velmoci je nevyhnutelné a někteří Indové předpovídají, že do poloviny století se vyvine tripolární svět, ukotvený v USA, Číně a Indii. Počtem obyvatel, dosahujícím 1,2 miliardy, Indie čtyřikrát převyšuje USA a do roku 2025 zřejmě předstihne Čínu. Vijay Joshi z oxfordské Koleje sv. Jana tvrdí, že "když extrapolujeme současné trendy, Indie bude mít během 25 let třetí největší národní důchod (po USA a Číně)".

Celá desetiletí Indii trápilo, co někteří označovali za "hinduistický hospodářský růst", nepatrně přesahující jedno procento ročně. Od nezávislosti, získané v roce 1947, se Indie držela do sebe zahleděné politiky zaměřené na těžký průmysl. Ukázalo se ale, že tempo hospodářského růstu nevychází z hinduistické kultury, nýbrž spíše z importovaného britského fabiánského (a jiného) socialistického plánování hospodářství. Ovšemk po tržně orientovaných reformách zkraje devadesátých let minulého století tempa indického růstu vystřelila, přičemž do budoucna se odhaduje dvouciferný růst. Martin Wolf ve Financial Times nazval Indii "nedospělou supervelmocí" – jde o zemi s nízkými životními úrovněmi, avšak obří ekonomikou. Má za to, že indická ekonomika svou velikostí do deseti let předstihne ekonomiku britskou a do dvaceti let japonskou. V Indii vzniká střední třída čítající několik set milionů lidí a jedním z oficiálních jazyků je angličtina, jíž hovoří 50-100 milionů osob. Díky těmto základům indická odvětví informačního průmyslu mohou hrát výraznou globální úlohu.

Výbuch indické rakety nesoucí satelit zachytily televizní kamery. (25. prosince 2010)

Výbuch indické rakety nesoucí satelit zachytily televizní kamery. (25. prosince 2010)

Indie má rovněž významné zdroje tvrdé moci - podle odhadů 60-70 jaderných zbraní, rakety středního doletu, vesmírný program, armádu čítající 1,3 milionu vojáků a roční vojenské výdaje ve výši téměř 30 miliard dolarů čili dvou procent světového úhrnu.

Co se týče měkké moci, má zavedenou demokracii a živou populární kulturu s nadnárodním vlivem. Indie má vlivnou diasporu a její filmový průmysl, "Bollywood", je co do ročního počtu produkovaných filmů celosvětově největší a v části Asie a Středního východu vítězí nad konkurencí z Hollywoodu.

Rozsáhlá chudoba zůstává

Zároveň Indie zůstává velkou měrou nevyspělou zemí se stamiliony negramotných, chudobných občanů. Asi třetina Indů žije v podmínkách kritické chudoby a na Indii připadá zhruba třetina chudých světa. Indický HDP ve výši 3,3 bilionu dolarů je srovnatelný s čínskými pěti biliony dolarů a představuje 20 procent HDP Spojených států. Indický příjem na hlavu činí 2900 dolarů (ve smyslu parity kupní síly) a je tedy oproti čínskému poloviční, a oproti americkému patnáctinový.

Dobrovolníci připravují jídlo pro poutníky v indickém městě Ahmadábád (8. září 2010)

Dobrovolníci připravují jídlo pro poutníky v indickém městě Ahmadábád (8. září 2010)

Jeden z nejbohatších mužů Indie postavil pro svou rodinu v Bombaji 173 metrů vysoký dům

Jeden z nejbohatších mužů Indie postavil pro svou rodinu v Bombaji 173 metrů vysoký dům

Ještě více bije do očí, že zatímco 91 procent čínské populace je gramotných a 43 procent obyvatel žije ve městech, v případě Indie jde jen o 61 a 29 procent. Rok co rok Indie produkuje asi dvakrát víc absolventů technických či výpočetních oborů než Amerika, leč týdeník The Economist uvádí, že "pouhá 4,2 procenta jsou způsobilá pro práci v programátorské firmě a jen 17,8 procent se dokáže uplatnit ve společnosti poskytující služby v oblasti výpočetní techniky, a to i se šestiměsíčním zácvikem".

Příznakem tohoto stavu je chabá výkonnost Indie v mezinárodních srovnáních univerzit: žebříček asijských univerzit z roku 2009, sestavený poradenskou firmou QS zaměřenou na vyšší vzdělávání, ukazuje, že nejlepším indickým ústavem je Indian Institute of Technology v Bombaji, který se umístil na 30. příčce. V Číně a Hongkongu jej překonalo deset univerzit. Vývozy špičkových technologií tvoří jen 5 procent celkového exportu Indie, oproti 30 procent v Číně.

Pavilon Indie na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

Pavilon Indie na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.

Tiché obavy

Indie si tudíž pravděpodobně v příštích deseti až dvaceti letech nevytvoří takové mocenské zdroje, aby byla s Čínou naroveň. A přestože obě země podepsaly v letech 1993 a 1996 dohody, jež slibovaly mírové urovnání sporu o hranici, který je roku 1962 přivedl do války, stojí za zmínku, že těsně před indickými jadernými zkouškami v březnu 1998 indický ministr obrany označil Čínu za indického "potenciálního nepřítele číslo jedna". Před nedávnem, v roce 2009, spor o hranici opět vzplanul.

Mapa Indie

Mapa Indie

Indičtí činitelé jsou na veřejnosti ohledně vztahů s Čínou obvykle diskrétní, ale v soukromí stále vyjadřují silné obavy. Indie se pravděpodobně nestane čínským spojencem, ale spíše jednou z asijských zemí, které budou strategický vzestup Číny vyvažovat.

Joseph S. Nye, Jr. je profesorem na Harvardově univerzitě. Jeho nová kniha The Future of Power (Budoucnost moci) vyjde v únoru 2011.

Copyright: Project Syndicate, 2011. Z angličtiny přeložil David Daduč; titulek a mezitilky jsou redakční.
Na podcast tohoto komentáře v angličtině vás navede následující odkaz:
http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Sharp+LC-32LE220E

Autor:


ZPRÁVY: Nepolíbili jsme prsten, komentoval Stanjura nezvolení Fialy do čela SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...Najdete na iDNES.cz