Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Malá Indka šéfovala policejní stanici. Strážníky školila v právech žen

  • 4
Velení policejní stanice v indickém městě Hajdarábád se na jeden den ujala teprve třináctiletá dívka. V rámci Mezinárodního dne dívek, který připadá na 11. října, zdejší strážníky školila v případech porušování práv žen. Indie se dlouhodobě potýká s diskriminací žen, většina případů znásilnění zůstává nepotrestána.

Třináctiletá Bhavání Banuová zasedla do křesla pro šéfa policie už v pondělí. Nejmladší ze čtveřice sester pochopitelně nerozhodovala o zásazích v terénu. Snažila se předat policistům své poznatky z diskriminace žen v Indii. „Chtěla jsem jim předat pár tipů. Aby zabránili zločinům páchaným na dívkách, musí být policie citlivá,“ uvedla pro CNN.

Indie má novou superhrdinku, která brojí proti znásilnění

„Není to jen o strážnících. Celý systém potřebuje změnu. Policie například mnohokrát radí rodičům obětí (znásilnění), aby na násilníka nepodávali stížnost. Argumentují společenským stigmatem,“ dodává. Rodiny ani ženské oběti napadení často neohlásí. Bojí se odsouzení okolí i odplaty.

Podle organizace UNICEF zmizí v Indii každých osm minut jedno dítě. Jsou oběťmi únosů. Pašeráci lidí je využívají pro dětskou práci, či z nich dělají moderní otroky. Problémem je nízké vzdělání dětí v oblasti jejich práv. Náchylné jsou zejména dívky.

Diskriminace žen v Indii

V indické společnosti mají dominantní postavení muži. Dívky často zůstávají v domácnosti a studium je jim zapovězeno. Později se to odráží v jejich zaměstnání. Na policejní stanici, kde přednášela Banuová, pracuje 95 mužů a pouze šest žen. „Chtěla bych ukázat, že ženy jsou na těchto pracovních místech potřeba. Dívkám je zakazováno chodit do školy. Tahle mentalita se musí změnit,“ vysvětluje.

Film Dcera Indie ukazuje odvrácenou tvář země v podobě násilí na ženách

Indické dívky na vzdělání zanevřou kvůli tlaku okolí. Očekává se, že se naučí starat o domácnost. Školní docházce často brání i brzké vdavky. Těžký úděl žen v Indii dokládá také statistika UNICEF, podle které až 50 procent oslovených mužů a žen považuje domácí násilí za normální.

Aktivity neziskových organizací, které pomohly zorganizovat Banuové jednodenní velení policejní stanici, mají podpořit indické ženy a dívky. Třináctiletá školačka se podle svých slov cítila na konci pracovního dne silná, když mohla velet tolika mužům. „Byla to úžasná zkušenost. Poznala jsem, že v takové pozici můžu mít vliv,“ uvedla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video