Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Indický džihád láskou. Příznivci IS se žení s hinduistkami, tvrdí komisaři

  20:11aktualizováno  20:11
Indičtí vyšetřovatelé se obávají praktik muslimských mužů, kteří se žení s hinduistkami a přimějí je konvertovat k islámu. Muslimové tak tzv. „džihádem láskou“ získávají rekruty a šíří své poselství. Podle indického ministerstva vnitra bylo kvůli spolupráci s Islámským státem zatčeno napříč Indií přes 270 mužů a dvacet žen.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Místem, kde Národní vyšetřovací agentura (NIA) objevila přímé pojítko mezi případy „džihádu láskou“ a Islámským státem, je Kérala - stát na jihu Indie se silnými ekonomickými vazbami na Střední východ, informoval list The Times of India.

Za poslední více než dva roky vyšetřila NIA 89 kéralských párů rozdílného vyznání. Zjistila, že devět z nich bylo plánovanými svazky lidí napojených na Islámský stát. Ve dvou případech agentura vyšetřovala peníze zaslané na ženské bankovní účty z islámské školy v Iráku, v dalším případě žena a její manžel sdíleli videa Islámského státu mezi obyvateli vesnice.

Dvěma párům policisté dokonce prohledali domovy. „Byla jsem šokovaná, když mi policisté řekli, že můj manžel může být džihádista, který plánuje, že mě pošle do Sýrie,“ uvedla žena vdaná za muslimského odborníka na informační technologie. Policisté ji vyslýchali šest hodin.

Podle opozičních politických stran však vyšetřování dokazuje, že vláda dovoluje ortodoxní hinduistické polovojenské organizaci Národnímu svazu dobrovolníků (RSS) používat státní aparát k šíření hinduistické dominance a k potlačování třinácti procent muslimské populace. 

S tím souhlasí i profesorka z univerzity v Dillí Charu Gupta. „Neexistuje nic, co by dokazovalo, že ‚džihád láskou‘ existuje. Je to jenom způsob, jak kontrolovat ženy a vytvořit představu zlých Muslimů,“ řekla Gupta pro Al-Džazíru.

Vůdce RSS J Nandakumar se ale domnívá, že vyšetřování Národní vyšetřovací agentury jenom dává za pravdu kampani hinduistické pravice proti náboženským konverzím. „Jejich prvním krokem je konvertovat hinduistické chlapce a dívky, hypnotizovat je a připravit na džihád,“ tvrdí. 

Žena se vrátila k rodičům, manžel se odvolal

Z tzv. „džihádu láskou“ obvinil otec čtyřiadvacetileté Hadiji jejího manžela, muslima Šafina Jahana. Ten jeho dceru údajně držel v zajetí a indoktrinoval ji islámem. Kéralský vrchní soud v květnu rozhodl v otcův prospěch, manželství jeho dcery anuloval a Hadiju svěřil do otcovy péče. Jahan se však odvolal k nejvyššímu soudu, ten případem pověřil Národní vyšetřovací agenturu.

V pondělí Hadija vypovídala před nejvyšším soudem, informoval The First Post. „Přetrpěla jsem psychické obtěžování a byla v protiprávní vazbě jedenáct měsíců. Chci jít zpátky do školy a pokračovat ve vzdělání,“ reagovala Hadija na nucené svěření do otcovy péče. Další přelíčení bylo stanovené na leden, soud však Hadije umožnil do té doby pokračovat ve vzdělání. 

Téměř polovina ze 33 milionů obyvatel žijících v Kérale vyznává buď islám, nebo křesťanství. Z celkem 1,32 miliardy indických obyvatel představují muslimové 172 milionů a jsou tak pod zesilujícím tlakem hinduistické pravice. 

Kérala - stát na jihu Indie se silnými ekonomickými vazbami na Střední Východ.

Kérala - stát na jihu Indie se silnými ekonomickými vazbami na Střední Východ.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Při začátku registrace voličů v Kábulu se odpálil atentátník, zabil 57 lidí

Teroristický útok v Afganistánu. (22. dubna 2018)

Nejméně 57 lidí zabil sebevražedný útočník, který se v neděli odpálil před budovou pro registraci voličů v afghánské...

Syrská armáda bombarduje jižní Damašek, aby vyhnala islamisty

Snímek z útoku na  čtvrť Hadžar al-Asvad v Damašku, kde se nacházejí stovky...

Syrská vládní vojska v sobotu bombardovala a ostřelovala část jižního Damašku, aby docílila evakuace teroristické...

Německá SPD si poprvé zvolila do čela ženu. Předsedkyní je Andrea Nahlesová

Německá sociální demokracie si do svého čela poprvé zvolila ženu. Předsedkyní...

Německá sociální demokracie si v neděli do svého čela poprvé ve 155leté historii zvolila ženu. Předsedkyní SPD se na...

Najdete na iDNES.cz