Místem, kde Národní vyšetřovací agentura (NIA) objevila přímé pojítko mezi případy „džihádu láskou“ a Islámským státem, je Kérala - stát na jihu Indie se silnými ekonomickými vazbami na Střední východ, informoval list The Times of India.
Za poslední více než dva roky vyšetřila NIA 89 kéralských párů rozdílného vyznání. Zjistila, že devět z nich bylo plánovanými svazky lidí napojených na Islámský stát. Ve dvou případech agentura vyšetřovala peníze zaslané na ženské bankovní účty z islámské školy v Iráku, v dalším případě žena a její manžel sdíleli videa Islámského státu mezi obyvateli vesnice.
Dvěma párům policisté dokonce prohledali domovy. „Byla jsem šokovaná, když mi policisté řekli, že můj manžel může být džihádista, který plánuje, že mě pošle do Sýrie,“ uvedla žena vdaná za muslimského odborníka na informační technologie. Policisté ji vyslýchali šest hodin.
Podle opozičních politických stran však vyšetřování dokazuje, že vláda dovoluje ortodoxní hinduistické polovojenské organizaci Národnímu svazu dobrovolníků (RSS) používat státní aparát k šíření hinduistické dominance a k potlačování třinácti procent muslimské populace.
S tím souhlasí i profesorka z univerzity v Dillí Charu Gupta. „Neexistuje nic, co by dokazovalo, že ‚džihád láskou‘ existuje. Je to jenom způsob, jak kontrolovat ženy a vytvořit představu zlých Muslimů,“ řekla Gupta pro Al-Džazíru.
Vůdce RSS J Nandakumar se ale domnívá, že vyšetřování Národní vyšetřovací agentury jenom dává za pravdu kampani hinduistické pravice proti náboženským konverzím. „Jejich prvním krokem je konvertovat hinduistické chlapce a dívky, hypnotizovat je a připravit na džihád,“ tvrdí.
Žena se vrátila k rodičům, manžel se odvolal
Z tzv. „džihádu láskou“ obvinil otec čtyřiadvacetileté Hadiji jejího manžela, muslima Šafina Jahana. Ten jeho dceru údajně držel v zajetí a indoktrinoval ji islámem. Kéralský vrchní soud v květnu rozhodl v otcův prospěch, manželství jeho dcery anuloval a Hadiju svěřil do otcovy péče. Jahan se však odvolal k nejvyššímu soudu, ten případem pověřil Národní vyšetřovací agenturu.
V pondělí Hadija vypovídala před nejvyšším soudem, informoval The First Post. „Přetrpěla jsem psychické obtěžování a byla v protiprávní vazbě jedenáct měsíců. Chci jít zpátky do školy a pokračovat ve vzdělání,“ reagovala Hadija na nucené svěření do otcovy péče. Další přelíčení bylo stanovené na leden, soud však Hadije umožnil do té doby pokračovat ve vzdělání.
Téměř polovina ze 33 milionů obyvatel žijících v Kérale vyznává buď islám, nebo křesťanství. Z celkem 1,32 miliardy indických obyvatel představují muslimové 172 milionů a jsou tak pod zesilujícím tlakem hinduistické pravice.

Kérala - stát na jihu Indie se silnými ekonomickými vazbami na Střední Východ.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz