Indie a Pákistán se vzájemně dále omezují

  • 3
Indie a Pákistán oznámily další vzájemná restriktivní opatření. Ta doprovázejí prudké zhoršení vztahů sousedních států z posledních týdnů. Ve sporném Kašmíru mezitím pokračují násilnosti. Podle indické policie zde zahynulo nejméně 22 lidí a na 45 dalších bylo zraněno.

Indie: Diplomaté i letadla
Indická vláda omezila pohyb pákistánských diplomatů v zemi. Zároveň se rozhodla, že do dvou dnů sníží o polovinu počet diplomatického personálu na pákistánském velvyslanectví v Dillí a na indické ambasádě v Islámábádu. Od ledna také uzavře indický vzdušný prostor pro pákistánská letadla.

Pákistánský vládní představitel oznámil, že Pákistán Indii odpoví stejnými opatřeními.

Konflikt prý nehrozí
Indický ministr zahraničí Džasvant Singh vyloučil možnost, že by mohly mezi oběma sousedy začít rozhovory a to i přesto, že o to usilují Spojené státy.

Dodal, že nyní by to bylo nepraktické, ne-li nemožné. Kabinet podle Singha rozhodl o dalších opatřeních proto, že Pákistán nezasáhl proti militantním skupinám zaměřeným na boj proti Indii. Obvinil Islámábád z další podpory terorismu a z ohlupování mezinárodního společenství. Případnou válku ale vyloučil s tím, že není třeba se vojenského konfliktu obávat.

Napětí mezi znepřátelenými zeměmi vzrostlo po útoku na indický parlament z
13. prosince. Dillí z atentátu viní dvě militantní muslimské organizace, které podle ní mají základnu v Pákistánu.

Indie a Pákistán spolu vedly od získání nezávislosti už tři války. V poslední době se vzájemně ostřelují v oblasti Kašmíru. Kolem společných hranic je největší válečný potenciál za posledních patnáct let.

Mluvčí pákistánské armády generálmajor Rašíd Kureší slíbil, že Islámábád bude reagovat rezervovaně na další pohyb indických vojenských sil na společných hranicích. Zároveň zdůraznil, že o použití jaderných zbraní jednou či druhou stranou při případné vzájemné konfrontaci by se nemělo vůbec uvažovat.

Indie během minulého týdne pokračovala v rozmísťování raket a stíhaček v blízkosti pákistánských hranic, ke kterým směřovaly také další vojenské jednotky.

Případný konflikt by podle ministra financí Jašvanta Sinhy ekonomice země neuškodil. "Máme silné devizové rezervy, zásoby potravin a nízkou inflaci," prohlásil.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Vádžpéjí: Indie nechce válku
"Indie nechce válku, ale je do ní tlačena Pákistánem," prohlásil v úterý indický ministerský předseda Atal Bihárí Vádžpéjí. "Nechceme válku, ale je nám vnucována a musíme tomu čelit," zdůraznil premiér.

Možnost indicko-pákistánské války nevyloučil ani odvolaný indický velvyslanec v Pákistánu. Připustil však, že situace ještě není ztracená.

"Doufám, že k tomu nedojde, ale okolnosti nejsou příliš dobré," poznamenal k možnosti vzájemného konfliktu indický velvyslanec. "Domnívám se, že si žádný z nás nemůže dovolit válku. Jsou ale okamžiky, kdy nelze přijmout situaci, která se zdá neudržitelná."

Operace indické armády v pohraničí jsou podle představitelů indického ministerstva obrany odpovědí na rozsáhlé hromadění vojenských sil na pákistánské straně hranice a na linii příměří, která rozděluje konfliktní Kašmír.

"Situaci je stále těžší udržet. Panuje zde velmi silná nedůvěra," prohlásil indický velvyslanec.

Indie odvolala svého velvyslance z Pákistánu po útoku na indický parlament z 13. prosince. Dillí z útoku obviňuje dvě muslimské povstalecké skupiny se sídlem v Pákistánu. Ty podíl na útoku popírají. Pákistán prohlásil, že proti skupinám zasáhne, pokud proti nim najde důkazy.

"Už přijímáme opatření proti všem skupinám, které mají podíl na jakékoli formě terorismu kdekoli na světě," uvedl Pákistán.

Zatímco na hranicích se indičtí vojáci ostřelovali s pákistánskými oddíly, v indické metropoli Dillí demonstrovaly stovky civilistů za mír. Ženy, děti i muži utvořili lidský řetěz kolem pomníku padlých bojovníků a vyzývali vládu, aby se nepouštěla do války.

Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf v úterním projevu u příležitosti 125. výročí narození zakladatele Pákistánu Muhammada Džinnáha vyzval stoupence islámu k toleranci. 

Obvinil muslimské radikály, že poskvrňují pověst islámu podněcováním extremismu a nenávisti a znevažují postavení žen. "Podkopali jsme pověst islámu, takže si ho svět spojuje s negramotností, zpátečnictvím, netolerancí a vojenským radikalismem," prohlásil Mušaraf.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video