Indický šéf diplomacie S. M. Krishna čte špatný projev na RB OSN (11. února 2011).

Indický šéf diplomacie S. M. Krishna čte špatný projev na RB OSN (11. února 2011). | foto: AP

Indický šéf diplomacie četl v OSN cizí projev, vůbec si toho nevšiml

  • 25
Ministr zahraničí Indie způsobil faux pas na jednání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku. Spletl si projev a četl něco jiného. Diplomaté si toho všimli až po třech minutách. Ind míní, že se nic vážného nestalo. Podle jiných je to ale ukázka, jak málo se státníci připravují a jak vlastně nevědí, co říkají.

"A nyní malou osobní poznámku," četl indický ministr zahraničí S. M. Krišna z připraveného papíru, aniž vzbudil pozornost svých poradců, kteří seděli hned za ním. "Dovolte mi vyjádřit hluboké uspokojení nad těmi šťastnými okolnostmi, které sem dnes přivedly dvě portugalsky mluvící země," pokračoval nezúčastněným tónem v prostorách newyorského sídla OSN.

To už někteří diplomaté, kteří se zúčastnili pátečního zasedání Rady bezpečnosti, zpozorněli. Trvalo však dlouhé tři minuty, než Krišnovým poradcům došlo, že jejich ministr nečte svůj projev k RB OSN, nýbrž připravovanou řeč portugalského šéfa diplomacie Luíse Amada. Sám indický ministr by si svého omylu zřejmě ani nevšiml, kdyby ho jeden z úředníků neupozornil.

Osmasedmdesátiletý Krišna odložil rozečtený list s textem, vzal si ten správný, odkašlal si a začal znovu. Později prohlásil, že se "přece nic tak strašného nestalo". Zkrátka měl "před sebou moc papírů". Nepřekvapilo ho ani, že čte o Portugalsku a Brazílii, vždyť se obě země schůzky zúčastnily, vysvětloval médiím podle britského listu The Times.

Jenže podle indické opozice bylo jeho pomýlení přesnou ukázkou mizerné připravenosti tamních státníků a vysoce postavených činitelů na mezinárodních fórech. "Byl to trapný příklad toho, jak vláda funguje a jak pracují její ministři," zlobil se Venkája Najdú z opoziční Indické lidové strany (Bharatiya Janata Party), podle kterého Krišna ztratil své "morální právo" dál setrvávat v úřadu.

Indové nejsou jediní, kteří kritizují své představitele. Podle řady pozorovatelů z různých zemí je na velkých mezinárodních zasedáních vidět, že ne vždy jsou státníci připravení. Od svých úředníků přebírají obsáhlé šanony s materiály a mnohdy vlastně ani nevědí, co říkají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue