Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy v Dillí nemusí mít na motorce helmu. Zničily by si účes

  12:45aktualizováno  12:45
Podle indických zákonů musí mít všichni cestující na motorkách na hlavě helmu. Místní vláda v Dillí se však proti tomuto pravidlu vzbouřila a nejprve povolila výjimku z náboženských důvodů pro sikhské muže a ženy. Nyní ji rozšířila pro všechny ženy. Důvod? Ženám se prý pod helmou pocuchá účes.

Indické ženy se bouří, že nechtějí nosit helmy na motorkách. Ničí si tak prý účes. | foto: Profimedia.cz

O výjimce nedávno rozhodl místní soud. "Účastníci silničního provozu a odbor dopravy dospěly k názoru, že ženy cestující na dvoukolovém vozidle nemusí mít povinně helmy. Jde o velmi citlivé téma a je potřeba pokračovat v diskuzi," uvedl k rozhodnutí vládní právník.

Aktivisté se však proti tomuto rozhodnutí bouří. Jediným důvodem, proč prý ženy nechtějí nosit helmy je, že by si zničily účes. A to nepovažují za dostatečné odůvodnění. "Pro ženy to je nepohodlné kvůli vlasům. Potí se jim. A bezpečnost, tu vůbec neřeší," citoval list The Daily Telegraph P. R. Ullhase, aktivistu, který po vládě chce, aby naopak pravidla zpřísnila.

Jak poznamenal, problémy se zaváděním helem mají i v jiných částech Indie. Když se o to nedávno pokusila vláda v provincii Goa, setkala se s obrovskou kritikou právě ze strany žen. Podobné to bylo i v Bombaji. Naopak ve městě Bengalúru na jihu země už nyní nosí helmy poslušně všichni.

Stále více žen umírá při nehodách

Zastánci tvrdších pravidel argumentují mimo jiné statistikami z posledních let. Z nich vyplývá, že přibývá žen, které přišly o život při dopravních nehodách právě kvůli tomu, že neměly nijak chráněnou hlavu. Ať už při jízdě na motorce, či na kole.

"Ženy stráví každý den velké množství času vytvářením svého účesu a za úpravu vlasů rovněž utrácejí obrovské sumy. Snaží se vypadat krásně a helma na hlavě jim toto úsilí kazí," vysvětlil indický kadeřník Džavíd Habíb.

S tím souhlasí i aktivisté, nicméně nabízejí řešení. Jak uvedl K. K. Kapila z indické Mezinárodní silniční federace, jeho organizace nemá problém s tím poskytnout zdarma ženám kartáče a hřebeny výměnou na to, že budou více myslet na svou bezpečnost a budou se na silnici chránit.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Dům v kalifornském Perrisu, kde rodina bydlela (16. ledna 2018)

Americká policie v Kalifornii zachránila 13 sourozenců, které jejich rodiče věznili. Některé děti byly v době...

Silná exploze v belgických Antverpách zranila 14 lidí a poničila 3 domy

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny...

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny tři domy, si vyžádala podle oficiální...

Makaci na Floridě roznášejí nebezpečný typ herpes viru, zjistili vědci

Makak rhesus

Správci národní parků v americké Floridě v reakci na nejnovější studii přírodovědců zvažují odchycení všech makaků....

Najdete na iDNES.cz