Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Indické sestry se postavily násilníkům, zahnaly je opaskem i cihlami

  13:05aktualizováno  13:05
Z Indie alespoň jednou za měsíc přicházejí zprávy o dalším brutálním útoku, jehož obětí jsou bezbranné ženy. Ne vždy však násilníci dosáhnou svého, jak ukazuje poslední případ, který se odehrál ve státu Harijána. Trojici agresorů tam přemohly dvě napadené ženy. Po útočnících házely dokonce i cihly.

Incident se odehrál v pátek v podvečer. Sestry ve věku 22 a 19 let zrovna byly na cestě domů. Tak jako většina mladých studentů a studentek zvolily cestu autobusem. To se jim však vymstilo. Trojice mužů je krátce po nastoupení začala nejprve verbálně a následně pak fyzicky obtěžovat.

„Jeden z nich se dokonce mé sestry nevhodně dotýkal. Po ostřejší hádce jeden z nich přivolal své kamarády a řekl jim, ať nás zmlátí. Jeden z nich mlátil mou sestru a zbylí dva drželi mě,“ popisuje starší napadená. Ženy se nejprve spoléhaly na to, že zasáhnou spolucestující nebo řidič autobusu. Pomoc však nepřišla.

Ženy se však odmítly smířit s rolí obětí a rozhodly se mužům postavit. „Nikdo nám nepřišel na pomoc. Tak jsme v sebeobraně použily naše opasky. Kdyby nám pomohl kdokoli jiný, nemusely bychom situaci řešit tímto způsobem,“ sdělila jedna z žen serveru BBC. Tímto aktem vzdoru však potyčka neskončila.

Na zastávce muži vytlačili napadené ven z autobusu a znovu na ně zaútočili. Ženy se však chopily okolo ležících cihel a začaly je po mužích házet. To je definitivně přinutilo k ústupu. Po chvíli napadené zavolaly policii, která pachatele ještě téhož dne dopadla.

Policejní důstojník S Anand uvedl, že mimo stíhání pachatelů se policie zaměří také na počínání řidiče autobusu a jeho pomocníka. „Řidič měl s autobusem zamířit k nejbližší policejní stanici. To však neudělal. Jeho pomocník také nezasáhl,“ uvedl důstojník.

Útoky násilníků jako společenské téma

Útoky na ženy se staly v Indii velkým tématem po předloňském případu v Novém Dillí. Třiadvacetiletou studentku fyzioterapie tam 16. prosince hromadně znásilnila šestice mužů, když se vracela se svým přítelem z kina. Násilníci dvojici vlákali do autobusu s tím, že je to běžný linkový spoj.

Když se za nimi zavřely dveře, muži dívčina přítele zbili do bezvědomí. Následně pak dívku asi hodinu znásilňovali a bili, až několikrát ztratila vědomí. Oba dva poté muži svlékli do naha a vyhodili ven. Dívka následkům znásilnění o dva týdny později podlehla.

Davy Indů žádaly pro všechny útočníky trest smrti. Čtyři z nich si v září skutečně vyslechli rozsudek, který je poslal na šibenici. Pátý se ještě před soudem oběsil ve vězeňské cele a šestý si odpykává tříletý trest, neboť byl v době spáchání zločinu nezletilý (více o případu zde).

Po nátlaku veřejnosti vláda sáhla po úpravě legislativy. V silně konzervativní indické společnosti však snahy o lepší společenské postavení žen a bezpečnější ulice narážejí. Ochránci lidských práv se shodují na tom, že proměna tamní kultury nepotrvá pouhých pár let, ale spíš několik generací.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Případ uškrcené mladé dívky pomohla vyřešit fotka na Facebooku

(Ilustrační snímek)

Kanadská policie vyřešila dva roky starý případ vraždy osmnáctileté Brittney Gargolové. Dívku uškrtila její kamarádka....

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Orkán se řítí Evropou směrem na východ. Zemřelo nejméně devět lidí

Německo zasáhl ve čtvrtek silný vítr. Komplikoval dopravu a zjevně také život...

Už nejméně devět obětí si vyžádala čtvrteční větrná bouře v Evropě. Oběti hlásí Německo, Nizozemsko, Belgie a Itálie....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz