V Indii mají krávy na růžích ustláno. Sousední Bangladéš je ale nehýčká

V Indii mají krávy na růžích ustláno. Sousední Bangladéš je ale nehýčká | foto: Profimedia.cz

Indické krávy dostaly občanku, ochrání je před pašeráky

  • 6
Může mít kráva vlastní průkaz identity s fotografií? V Indii ano. Nový dokument uvádí, jaké barvy a pohlaví jeho držitel/ka je, kolik centimetrů měří jeho/její rohy a jak je vysoký/á. Vtip? Nikoliv, pohraničníci z indického státu Západní Bengálsko se tak snaží omezit pašování krav do Bangladéše.

Převážně hinduistická Indie zakazuje vyvážet skot do zahraničí. Krávu totiž tradiční hinduisté považují za posvátné zvíře, které je nadáno nejen zvláštními schopnostmi, ale i právy.

Muslimští obyvatelé Bangladéše, který s indickým svazovým státem Západní Bengálsko sousedí, však vůči skotu žádné speciální city, tím méně náboženské, nechovají.

Nejvíce indických krav mizí v sousedním Bangladéši během islámských svátků, kdy rohaté královny hinduistických ulic zpravidla končí na slavnostních tabulích. Muslimové však hovězím nepohrdnou ani ve dnech všedních: místní odhadují, že se den co den vydá na poslední cestu do Bangladéše až 30 tisíc krav.

Právě tomu má identifikační průkaz zabránit: kromě údajů o zvířeti obsahuje i snímek majitele. A detailní informaci o zemědělcově bydlišti. Dokument zalitý do laminátu má platit po dva roky a tisíce obyvatel vybraných příhraničních oblastí, kde je na zkoušku zaváděn, se s ním prý již smířily.

Reportérům si však stěžovali, že jim pouť k oblastnímu fotografovi, navíc s loudavými rohatými modelkami, zabrala cenný čas, který obvykle věnují práci na poli.

Od nových průkazů si pak slibují zlepšení komunikace s policisty, kteří v oblasti podnikají hony na převaděče skotu - dokument pomůže rychle identifikovat jejich krávu jako registrovanou pomocnici, nikoliv jako pašovanou nešťastnici. Sami indičtí pohraničníci totiž žádné iluze o spoluobčanech nemají.

"Podloudníci si v pohraničních vesnicích vytvořili hustou síť spolupracovníků, kteří krávy na nějaký čas ukryjí. Přes hranici jsou pak v příhodných časech převáděna celá stáda," stěžuje si šéf místních pohraničníků Surindér Singh.

A nejde jen o pomoc pašerákům. "Víme, že venkované bez skrupulí prodají do Bangladéše vlastní krávu, když špatně dojí. Obvykle inkasují tři tisíce rupií (asi půldruhého tisíce korun)," dodává indický strážce hranic.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video