Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední oběť. V Bear Valley před 100 lety skončily indiánské války

  10:04aktualizováno  10:04
Do známých konfliktů indiánských válek typu bitva u Little Bighornu jí chybí dost. Přesto má přestřelka v Bear Valley z roku 1918 v amerických dějinách své místo. Bývá totiž označována za poslední ozbrojený střet mezi americkou armádou a domorodými obyvateli. Právě v úterý od ní uplynulo přesně sto let.

(ilustrační snímek) | foto: Public domainCreative Commons

Počátkem roku 1918 už byly války mezi americkou vládou a rudokožci takřka minulostí, od posledních velkých bitev uplynuly desítky let. Na jihu Spojených států nicméně představovali problém indiáni kmene Jakiů, kteří už od počátku 19. století vedli spory s Mexikem o nezávislost. Za hranice do Arizony si jezdili obstarávat zbraně, přitom však přepadávali místní rančery a zabíjeli jejich dobytek.

Fotogalerie

Velitel arizonské oblasti plukovník J. C. Friers proto zpřísnil dohled nad hranicí.

Pohraniční stráž tehdy neexistovala, úkol tak připadl armádním oddílům. Úkol hlídat strategický přechod v údolí Bear Valley dostala po Novém roce 1918 kavalerie pod vedením kapitána Fredericka H. L. Rydera.

Podle plukovníka Harolda Wharfielda, který události popsal na základě svědectví účastníků střetu ve své knize Desátá kavalerie a pohraniční boje, bylo údolí nebezpečnou, neobydlenou oblastí. Zároveň v ní mělo docházet k tajemným zmizením obyvatel, jednalo se však o nepotvrzené zprávy.

Odvaha a dětský bojovník

Díky příhodnému umístění na hřebeni hlídka 9. ledna zpozorovala skupinu asi třiceti indiánů, která se pohybovala přes údolí. Jezdecký oddíl se je okamžitě vydal sledovat. Poté, co v údolí vojáci objevili opuštěné ruksaky, je zničehonic střelbou překvapilo asi deset Jakiů.

Rozpoutala se přestřelka, při níž indiáni svým typickým způsobem využívali skalisek a křovin jako krytí. Během necelé půlhodiny palby se kavaleristům podařilo zranit jednoho z Jakiů a posléze přimět indiány ke kapitulaci. Raněným byl vůdce indiánů, který navzdory lékařské pomoci později zemřel.

Ukázalo se, že tlupa chtěla kavaleristy pouze zdržet, aby zbytek skupiny mohl uprchnout. Což se jim podařilo. Wharfield k tomu napsal: „Byl to od indiánů odvážný čin a kavaleristé se zajatci zacházeli s respektem hodným bojujících mužů. Obzvlášť obdivuhodný byl objev jedenáctiletého chlapce, který udatně bojoval po boku starších jedinců.“

Nepatrný střet ukončil staletí bojů

Z hlediska rozměrů se jednalo o nicotnou rozmíšku. S bilancí jednoho úmrtí se ani zdaleka nemůže srovnávat s krvavými bitvami 19. století. Událost však znamenala konec jedné dlouhé etapy americké historie.

Války mezi kolonizátory a domorodými obyvateli Ameriky především kvůli půdě trvaly už od přelomu 16. a 17. století. Střet dvou zcela odlišných kultur končil často vojenskými konflikty, mezi nejznámější z nich patří Bitva u Little Bighornu z roku 1876 nebo masakr u Wounded Knee v roce 1890.

Ačkoliv se jako poslední větší ozbrojený střet mezi Spojenými státy a indiány udává právě masakr u Wounded Knee, skoro symbolický souboj v údolí Bear Valley z ledna 1918 byl tím úplně posledním.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...Babiš získal důvěru Sněmovny. Chtěl mluvit s demonstranty, létaly lahve

Premiér Andrej Babiš na výzvu opozice vyšel mezi demonstranty.

Vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty získala důvěru Poslanecké sněmovny 105 hlasy poslanců těchto stran. Česko má...

Češi si utahují ze sedícího Zemana. Na oficiálním snímku státníků však stojí

Zástupci členských zemí NATO na summitu v Bruselu. Zcela vpravo prezident Miloš...

České sociální sítě ve středu obletěly snímky ze společného focení státníků na summitu NATO, kde si unavený prezident...

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...Další z rubriky

Poláci stavěli park zábavy a oddechu, v zemi našli 80 000 mrtvých Němců

Podle archeologů na bývalém hřbitově v Bydhošti leží 80 000 koster, a to v...

Radnice v Bydhošti na severozápadě Polska musela zastavit investici do rekonstrukce parku v centru města, protože se...

Špína a lajdáctví. Kim na inspekci oněměl úžasem a noviny o tom nemlčí

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na inspekci rozestavěného hotelu na severu...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při své inspekční návštěvě na severu země ostře kritizoval zpoždění staveb a špínu v...

V Bratislavě přistálo letadlo bez vysunutého podvozku, pilotoval ho Čech

Letadlo, které přistálo na bratislavském letišti bez vysunutého podvozku (18....

Na letišti v Bratislavě dopoledne přistál český pilot s malým soukromým letadlem bez vysunutého podvozku. Na místě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz