Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední oběť. V Bear Valley před 100 lety skončily indiánské války

  10:04aktualizováno  10:04
Do známých konfliktů indiánských válek typu bitva u Little Bighornu jí chybí dost. Přesto má přestřelka v Bear Valley z roku 1918 v amerických dějinách své místo. Bývá totiž označována za poslední ozbrojený střet mezi americkou armádou a domorodými obyvateli. Právě v úterý od ní uplynulo přesně sto let.

(ilustrační snímek) | foto: Public domainCreative Commons

Počátkem roku 1918 už byly války mezi americkou vládou a rudokožci takřka minulostí, od posledních velkých bitev uplynuly desítky let. Na jihu Spojených států nicméně představovali problém indiáni kmene Jakiů, kteří už od počátku 19. století vedli spory s Mexikem o nezávislost. Za hranice do Arizony si jezdili obstarávat zbraně, přitom však přepadávali místní rančery a zabíjeli jejich dobytek.

Fotogalerie

Velitel arizonské oblasti plukovník J. C. Friers proto zpřísnil dohled nad hranicí.

Pohraniční stráž tehdy neexistovala, úkol tak připadl armádním oddílům. Úkol hlídat strategický přechod v údolí Bear Valley dostala po Novém roce 1918 kavalerie pod vedením kapitána Fredericka H. L. Rydera.

Podle plukovníka Harolda Wharfielda, který události popsal na základě svědectví účastníků střetu ve své knize Desátá kavalerie a pohraniční boje, bylo údolí nebezpečnou, neobydlenou oblastí. Zároveň v ní mělo docházet k tajemným zmizením obyvatel, jednalo se však o nepotvrzené zprávy.

Odvaha a dětský bojovník

Díky příhodnému umístění na hřebeni hlídka 9. ledna zpozorovala skupinu asi třiceti indiánů, která se pohybovala přes údolí. Jezdecký oddíl se je okamžitě vydal sledovat. Poté, co v údolí vojáci objevili opuštěné ruksaky, je zničehonic střelbou překvapilo asi deset Jakiů.

Rozpoutala se přestřelka, při níž indiáni svým typickým způsobem využívali skalisek a křovin jako krytí. Během necelé půlhodiny palby se kavaleristům podařilo zranit jednoho z Jakiů a posléze přimět indiány ke kapitulaci. Raněným byl vůdce indiánů, který navzdory lékařské pomoci později zemřel.

Ukázalo se, že tlupa chtěla kavaleristy pouze zdržet, aby zbytek skupiny mohl uprchnout. Což se jim podařilo. Wharfield k tomu napsal: „Byl to od indiánů odvážný čin a kavaleristé se zajatci zacházeli s respektem hodným bojujících mužů. Obzvlášť obdivuhodný byl objev jedenáctiletého chlapce, který udatně bojoval po boku starších jedinců.“

Nepatrný střet ukončil staletí bojů

Z hlediska rozměrů se jednalo o nicotnou rozmíšku. S bilancí jednoho úmrtí se ani zdaleka nemůže srovnávat s krvavými bitvami 19. století. Událost však znamenala konec jedné dlouhé etapy americké historie.

Války mezi kolonizátory a domorodými obyvateli Ameriky především kvůli půdě trvaly už od přelomu 16. a 17. století. Střet dvou zcela odlišných kultur končil často vojenskými konflikty, mezi nejznámější z nich patří Bitva u Little Bighornu z roku 1876 nebo masakr u Wounded Knee v roce 1890.

Ačkoliv se jako poslední větší ozbrojený střet mezi Spojenými státy a indiány udává právě masakr u Wounded Knee, skoro symbolický souboj v údolí Bear Valley z ledna 1918 byl tím úplně posledním.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Morawiecki a Pellegrini se shodli v pohledu na unijní peníze

Polský premiér Mateusz Morawiecki

Polsko a Slovensko mají stejné názory na budoucnost kohezních a regionálních fondů i na zaměření investic z příštích...

Mocný indický guru měl statisíce oveček, za znásilnění dostal doživotí

Indický guru Ásaram Bapu dostal za znásilnění 16leté dívky doživotí (25. dubna...

Indický duchovní vůdce Ásaram Bapu má po celém světě na čtyři sta svatyní a stovky tisíc následovníků. Sám však bude...

Tisíce Arménů v ulicích volají po předčasných volbách. Premiér souhlasí

V centru Jerevanu se znovu sešly tisíce lidí. Demonstranti zablokovali centrum...

Jerevan je stále ve varu, tisíce Arménů znovu vyrazily do ulic. Žádají předčasné parlamentní volby a odchod dosavadní...

Najdete na iDNES.cz