Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední oběť. V Bear Valley před 100 lety skončily indiánské války

  10:04aktualizováno  10:04
Do známých konfliktů indiánských válek typu bitva u Little Bighornu jí chybí dost. Přesto má přestřelka v Bear Valley z roku 1918 v amerických dějinách své místo. Bývá totiž označována za poslední ozbrojený střet mezi americkou armádou a domorodými obyvateli. Právě v úterý od ní uplynulo přesně sto let.

(ilustrační snímek) | foto: Public domainCreative Commons

Počátkem roku 1918 už byly války mezi americkou vládou a rudokožci takřka minulostí, od posledních velkých bitev uplynuly desítky let. Na jihu Spojených států nicméně představovali problém indiáni kmene Jakiů, kteří už od počátku 19. století vedli spory s Mexikem o nezávislost. Za hranice do Arizony si jezdili obstarávat zbraně, přitom však přepadávali místní rančery a zabíjeli jejich dobytek.

Fotogalerie

Velitel arizonské oblasti plukovník J. C. Friers proto zpřísnil dohled nad hranicí.

Pohraniční stráž tehdy neexistovala, úkol tak připadl armádním oddílům. Úkol hlídat strategický přechod v údolí Bear Valley dostala po Novém roce 1918 kavalerie pod vedením kapitána Fredericka H. L. Rydera.

Podle plukovníka Harolda Wharfielda, který události popsal na základě svědectví účastníků střetu ve své knize Desátá kavalerie a pohraniční boje, bylo údolí nebezpečnou, neobydlenou oblastí. Zároveň v ní mělo docházet k tajemným zmizením obyvatel, jednalo se však o nepotvrzené zprávy.

Odvaha a dětský bojovník

Díky příhodnému umístění na hřebeni hlídka 9. ledna zpozorovala skupinu asi třiceti indiánů, která se pohybovala přes údolí. Jezdecký oddíl se je okamžitě vydal sledovat. Poté, co v údolí vojáci objevili opuštěné ruksaky, je zničehonic střelbou překvapilo asi deset Jakiů.

Rozpoutala se přestřelka, při níž indiáni svým typickým způsobem využívali skalisek a křovin jako krytí. Během necelé půlhodiny palby se kavaleristům podařilo zranit jednoho z Jakiů a posléze přimět indiány ke kapitulaci. Raněným byl vůdce indiánů, který navzdory lékařské pomoci později zemřel.

Ukázalo se, že tlupa chtěla kavaleristy pouze zdržet, aby zbytek skupiny mohl uprchnout. Což se jim podařilo. Wharfield k tomu napsal: „Byl to od indiánů odvážný čin a kavaleristé se zajatci zacházeli s respektem hodným bojujících mužů. Obzvlášť obdivuhodný byl objev jedenáctiletého chlapce, který udatně bojoval po boku starších jedinců.“

Nepatrný střet ukončil staletí bojů

Z hlediska rozměrů se jednalo o nicotnou rozmíšku. S bilancí jednoho úmrtí se ani zdaleka nemůže srovnávat s krvavými bitvami 19. století. Událost však znamenala konec jedné dlouhé etapy americké historie.

Války mezi kolonizátory a domorodými obyvateli Ameriky především kvůli půdě trvaly už od přelomu 16. a 17. století. Střet dvou zcela odlišných kultur končil často vojenskými konflikty, mezi nejznámější z nich patří Bitva u Little Bighornu z roku 1876 nebo masakr u Wounded Knee v roce 1890.

Ačkoliv se jako poslední větší ozbrojený střet mezi Spojenými státy a indiány udává právě masakr u Wounded Knee, skoro symbolický souboj v údolí Bear Valley z ledna 1918 byl tím úplně posledním.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vzdali jsme se. Vídeňská učitelka popsala problémy s muslimskými žáky

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Na školách ve vídeňské přistěhovalecké čtvrti Favoriten ničí výuku i vztahy radikalizace většinových muslimů....

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...

Karikaturista nakreslil zuřící Serenu, nařkli ho z rasismu a sexismu

„A nemůžete ji prostě nechat vyhrát?“ Karikatura tenistky Sereny Williamsové od...

Australský karikaturista Mark Knight nakreslil zuřící tenistku Serenu Williamsovou, jak zlostí rozšlapává raketu....

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Další z rubriky

Benátky chystají další zákaz pro turisty. Za posedávání pokuta až 12 tisíc

Na romantickou procházku po Benátkách zapomeňte, ve městě teď naplno frčí...

Benátské úřady navrhují nový zákaz, který by lidem úplně znemožnil posedávat nebo ležet na zemi. Italské město se tak...

Otrava Verzilova souvisí s vraždou ruských novinářů, tvrdí Pussy Riot

Exčlen skupiny Pussy Riot Pjotr Verzilov u soudu v Rusku

Ruská skupina Pussy Riot se domnívá, že otrava jejího zakladatele a bývalého vůdce Pjotra Verzilova souvisí s kauzou...

Němec nechal ve věži vzkaz budoucím generacím, našel ho jeho vnuk

Fasáda bývalého kolegiátního kostela sv. Šimona a Judy v německém Goslaru.

Osmaosmdesát let skrývala věž bývalého kostela v německém Goslaru vzkaz, který tam v roce 1930 ukryl osmnáctiletý...Najdete na iDNES.cz