Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

23:23

Naše on-line reportáž z nástupu nového prezidenta do Bílého domu dospěla k závěru. Děkujeme Vám za pozornost a přejeme Vám i Spojeným státům klidnou noc.

23:21

Velký den Donalda Trumpa ještě nekončí - čekají jej tři slavnostní plesy.

23:08

Americké akciové trhy v den inaugurace nového prezidenta mírně zpevňovaly a během dne ztratily jen malou část počátečních zisků. Investoři na Wall Street čekají na Trumpovy plány a první kroky ve funkci. Kurz dolaru se dnes příliš neměnil, později ale začal mírně oslabovat.

22:45

Proti Trumpovi se dnes demonstrovalo v řadě evropských metropolí - například v Berlíně, Londýně nebo Bruselu. Na protestních akcích se ale většinou shromáždily jen stovky lidí, informovala agentura AFP. V Budapešti se konalo i shromáždění Trumpových příznivců.

22:40

Nový americký prezident Donald Trump s chotí Melanií dorazili po slavnostním průvodu z Kapitolu do Bílého domu. Limuzína s prezidentským párem obklopena agenty ochranky absolvovala po Pensylvánské třídě cestu dlouhou téměř dva kilometry. Několik desítek metrů kráčel prezidentský pár i se synem Barronem pěšky.

22:22

Evropa teď musí držet při sobě, aby ochránila své zájmy. V reakci na dnešní inauguraci Donalda Trumpa americkým prezidentem to řekl německý vicekancléř Sigmar Gabriel. Je třeba se připravit na „tvrdou jízdu“, řekl německý vicekancléř. Německo bude podle Gabriela muset vytvořit novou hospodářskou strategii zaměřenou na Asii, v případě, že by Trump zahájil s Čínou obchodní válku.

22:19

Prezident Trump s chotí pěšky absolvovali část slavnostního průvodu z Kapitolu do Bílého domu. Z limuzíny nakrátko vystoupili asi v polovině trasy.

22:18
  • Trump přihlíží části inauguračního průvodu ze schodů Kapitolu (20. ledna 2017).
  • Trump přihlíží části inauguračního průvodu ze schodů Kapitolu (20. ledna 2017).
22:08

Úřad nového amerického prezidenta Donalda Trumpa vzápětí po převzetí moci končí s politikou boje proti klimatickým změnám jeho předchůdce Baracka Obamy. Z internetových stránek Bílého domu zmizel oddíl nazvaný „změny klimatu“ a Trumpovi lidé tam umístili informace o rázné změně environmentální politiky.

21:57

Inaugurační průvod prochází Washingtonem. Trump jede v černé limuzíně obklopen tělesnými střážci, kteří jdou po svých. Trasu lemuje značný počet Američanů.

21:53

Nový americký prezident Donald Trump hodinu po složení slibu podepsal první zákony a prezidentské výnosy. Stvrdil například Kongresem schválenou výjimku, která umožňuje generálu Jamesi Mattisovi stát se ministrem obrany, třebaže není dostatečně dlouho mimo aktivní službu. Vyhlásil rovněž Den patriotismu.

21:47

Na inauguraci dorazilo podle amerických médií výrazně méně lidí, než byly téměř dva miliony, které se přišly podívat na slavnostní nástup Baracka Obamy do úřadu před osmi lety. Více naopak bylo demonstrantů, kteří dávali najevo nesouhlas s Trumpovými názory.

21:31

Rozdílné byly cesty, kterými se po předání úřadu svým nástupcům vydali odcházející americký prezident Barack Obama a jeho viceprezident Joe Biden. Zatímco bývalý šéf Bílého domu zamířil nejprve vrtulníkem na vojenskou základnu v Marylandu a poté prezidentským speciálem na dovolenou v Kalifornii, jeho politický souputník se po osmi letech na prominentní adrese vydal domů vlakem.

21:14

Trump měl kratší projev také během slavnostního oběda v Kapitolu. „Byl jsem velmi poctěn, když jsem slyšel, že Bill Clinton a Hillary Clintonová dnes dorazí. Myslím, že je to velmi důležité,“ řekl prezident a povstal spolu s ostatními. „Upřímně, nemám co bych dodal, protože mám obrovský respekt k těmto dvěma lidem,“ dodal Trump za potlesku.

20:54

Na oficiálním twitterovém účtu prezidenta USA se objevil první příspěvek za vlády Donalda Trumpa:

20.ledna 2017 v 20:11, příspěvek archivován: 20.ledna 2017 v 20:53

#InaugurationDay Speech https://t.co/2h8yWMYQz9 https://t.co/Q9u8n9vez2

20:46

V ulicích Washingtonu se objevily i ohně:

20.ledna 2017 v 20:37, příspěvek archivován: 20.ledna 2017 v 20:45

Fire on K Street growing https://t.co/6rmruyjhVz

20:41

Policie se snaží vypořádat s násilnými protesty v ulicích Washingtonu (více čtěte zde).

20:20

Protesty v Washingtonu pokračují. Podle zpráv z místa demonstranti poblíž trasy inauguračního průvodu házejí po policistech i kamení. Zadrženo bylo 90 lidí, několik policistů utrpělo zranění. Protestuje se i jinde, demonstranti jsou aktivní například v New Yorku.

20.ledna 2017 v 20:09, příspěvek archivován: 20.ledna 2017 v 20:16

Multiple flash bangs going off as what looks like rocks or brings are thrown at police https://t.co/qjOJPvkkNa

20:10

Ozývaly se i hlasy, že měl Trump ve svém proslovu věnovat i pár slov Hillary Clintonové, která se inaugurace také zúčastnila. Podle deníku Washington Post však Trump ke Clintonové a jejímu manželovi Billovi přišel a své volební rivalce potřásl rukou. „Děkuji, že jste přišli,“ měl říci Trump.

20:00

Mexický prezident Enrique Peña Nieto řekl, že vztahy s novou americkou administrativou budou definovat suverenita, národní zájmy a ochrana Mexičanů. Trump své výroky často směřoval právě proti Mexiku a mexickým imigrantům v USA.